تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

همدلی | رد صلاحیت روسای جمهور از سوی شورای نگهبان تا پیش از رد صلاحیت آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی در سال 92 معمول نبود، اما چندی پس از حضور‌هاشمی رفسنجانی در ستاد انتخابات وزارت کشور در سال 92 و ثبت نامش برای حضور در رقابت انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم، نام او در میان تایید صلاحیت‌شدگان آن انتخابات نبود. اتفاقی که شوک بزرگی را به فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران وارد کرد. بعدها گفته شد که پیش از اعلام اسامی تایید شدگان، دکتر حسن روحانی و علی لاریجانی واسطه شدند که پیام شورای نگهبان مبنی بر انصراف از حضور در رقابت‌ها را به‌هاشمی برسانند، اما او در پاسخ به هر دو نفر گفت که به تکلیف عمل می‌کند و در صحنه می‌ماند. 
اینک سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید که درباره ردصلاحیت محمود احمدی‌نژاد نیز همین رویه به کار رفت و از طریق یکی از نزدیکانش به او پیام داده شد که تا پیش از اعلام نام تایید صلاحیت شده‌ها، اعلام انصراف کند. اتفاقی که از پیش معلوم بود نخواهد افتاد. چرا که احمدی‌نژاد پیش از ثبت نام از سوی رهبر انقلاب نهی شده بود که برای جلوگیری از دوقطبی شدن فضای سیاسی وارد نشود. او نیز اگرچه طی نامه‌ای رسمی به مقام معظم رهبری اعلام کرد که نامزد نخواهد شد. اما دریکی از روزهای ثبت‌نام به همراه حمید بقایی در وزارت کشور حاضر شد و ثبت نام کرد و شوکی به جامعه سیاسی کشور وارد کرد.
روز گذشته عباسعلی کدخدایی، سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان قانون اساسی مهمان این هفته برنامه «دست‌خط» بود و در این گفت‌وگو به برخی از سئوالات درباره عملکرد شورای نگهبان در انتخابات گذشته پاسخ داد که گزیده‌ای از آن در ادامه می‌آید:
شورای نگهبان اصولا نگاهش سیاسی نیست. یعنی هیچ‌گاه نگاه نمی‌کند چه طیفی حضور دارد و چه طیفی حضور ندارد یا سهمی را برای این طیف قرار دهد و سهمی را برای طیف دیگر در نظر بگیرد. ملاک شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، قانون است و آن شرایطی که در قانون وجود دارد و مستنداتی در پرونده افراد وجود دارد و نهایتا رای‌گیری می‌شود.
اصل رایزنی‌ها بود. برخی افراد صحبت می‌کردند و خود را مکلف می‌دانستند که بر توانایی‌های افراد گواهی دهند، اما اعضای شورای نگهبان هم با قانون مواجه هستند؛ آن چه در قانون است و در پرونده‌ها هست و در نهایت باید رای‌گیری کنند. اینکه کسی در احراز صلاحیت‌ها تاثیرگذار بوده باشد، نبوده است.

 

در ریاست جمهوری قانون خیلی تصریح کرده است که بعد از بررسی صلاحیت‌ها اگر به شورای نگهبان مدارکی درباره صلاحیت فرد برسد، می‌تواند تجدید نظر کرد. این را تصریح کرده است و در مجلس این صراحت را نداریم ولی در قانون انتخابات ریاست جمهوری این وجود دارد.
در سال 88 و 96 را نگوییم پررنگ بود، ولی در 88 یک طرف قضیه نظر را قبول نداشت و آن فتنه‌ای که نباید شروع می‌شد، شروع شد. خوشبختانه در 96 چنین مسئله‌ای را نداشتیم و طرفین نظر مراجع قانونی را تمکین کردند و پذیرفتند، اما خب تخلفات وجود دارد. بخشی از این تخلفات هم اگر تاثیرگذار بر انتخابات نباشد، دیگر در مسئولیت شورای نگهبان نیست. برای قوه قضاییه و محاکم دادگستری می‌رود و زمان هم ندارد. هر زمانی که رسیدگی شد می‌توانند اعمال نظر کنند.
[پیش بینی درباره ورود احمدی‌نژاد] پیش‌بینی که می‌شد. زمزمه‌هایی که در رسانه‌ها و شایعاتی که وجود داشت، با شدت و ضعف، ولی این پیش‌بینی می‌شد...این دوره زمانی که به نتیجه رسیدیم قبل از این که اسامی را به وزارت کشور اعلام کنیم به برخی از آقایان قرار شد اطلاع دهیم از جمله ایشان که اگر می‌خواهند انصراف دهند. اصلا اصراری نیست .من به آقای دکتر الهام اطلاع دادم و گفتم چنین وضعیتی هست و ممکن است تا ساعات آینده نتایج را اعلام کنیم و نظر به ایشان مثبت نبود و می‌توانید اعلام کنید و ما می‌توانیم همانند بقیه در لیست انصرافی‌ها قرار دهیم. ایشان تردید داشتند و گفتند بعید است قبول کنند و دیگر پاسخی تا ساعتی که ما قرار بود اعلام کنیم، نیامد.
[رعایت چارچوب‌های اخلاقی و سیاسی]این دوره کمتر بود نسبت به 88 کمتر بود، ولی می‌توان گفت در مایه‌های سال 88 بود. فضا را ما هم به عنوان شهروند نپسندیدیم. این که حیثیت‌ها را بی‌جهت لکه‌دار کنیم یا حرف‌هایی را بزنیم که در دقایق حضور در مناظرات اثبات و نفی آن خیلی آسان نیست و یک ادعا است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه