شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

گزارشی از وضعیت سدهای استان سمنان؛

سایه شوم خشکسالی بر سر سدهای دیار قومس

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
جدیدترین بررسی‌ها از وضعیت سدهای استان سمنان حاکی از این است که ورودی سدها نسبت به سال آبی گذشته کاهش یافته است و در این میان نیز خشک سالی وکمبود حجم ذخایر آبی قصه تکراری این روزهای سدها در استان سمنان هم شده است.

به گزارش خبرنگار مرات؛ بارش‌ها در سال آبی گذشته کاهش یافته و کم‌ سابقه‌ ترین خشک‌سالی‌ها برای کشورمان رقم خورده است و آن‌ گونه که کارشناسان امر می‌گویند احتمال تداوم کاهش بارندگی‌ها در پنج سال آینده دور از انتظار نیست.

کاهش بارندگی‌ها در سال آبی جاری یعنی از ابتدای مهرماه 1399 تا انتهای شهریورماه 1400 به ‌شدت بر میزان ذخایر آبی سدهای کشور تأثیرگذار بوده ، این در حالی است که میزان مصرف آب به ‌شدت افزایش‌ یافته که تداوم آن می‌تواند بحران کم‌آبی را برای بسیاری از شهرها و مناطق روستایی به همراه داشته باشد.

استان سمنان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه کویر و اقلیم خشک از دیرباز با کمبود منابع آبی مواجه بوده و این مهم یکی از دغدغه‌های اصلی مردم استان و مسئولان است و از سوی دیگر خشک‌سالی‌های متناوب نیز در استان سمنان به کمبود منابع آبی دامن زده است.

آیدین دمنیان مدیر دفتر بهره‌ برداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ‌ای استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت سال آبی گذشته را در 50 سال اخیر به دلیل میزان کمبود بارش ها بی سابقه دانست و گفت:  میزان آب در استان سمنان به دلیل شرایط گرم وخشک از میانگین کشوری کمتر است و قطعا به دلیل شرایط  موجود حجم ذخیره اب ومیزان آب ورودی به سد ها کم شده است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وی با اشاره به سه سد  در استان سمنان عنوان کرد: سد دامغان، کالپوش ومجن در حال بهره برداری است و سد فینسک هم پس از اتمام مطالعات در فاز ساخت قرار دارد.

وی دررابطه با  موارد مصرف سد های استان توضیح داد: سد دامغان جهت مصارف کشاورزی وشرب وصنعت  و سد کالپوش مصارف شرب و سد مجن جهت مصارف کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

دمنیان در ادامه افزود: سال آبی 98 به لحاظ میزان بارش ها وذخایر ابی سال پرابی بوده وحجم ذخیره اب سد ها کافی بوده و از این رو با برنامه ریزی های صورت گرفته با وزارت نیرو و شورای حفاظت استان مدیریت منابع ومصارف به خوبی صورت گرفته است.

مدیر دفتر بهره برداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ‌ای استان سمنان تصریح کرد: درصد پرشدگی سد ها در سال گذشته 97 درصد بوده و در سال جاری به 81 درصد رسیده است و این موضوع نشان می دهد که باید برنامه ریزی لازم صورت گیرد تا بتوانیم بحران خشک سالی را پشت سر بگذاریم.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وی  با اشاره به کاهش ورودی  سد دامغان ومجن اذعان کرد: در سال گذشته ورودی سد دامغان 1 هزار 157لیتر در ثانیه بوده که به میزان یک سوم کاهش یافته و به  462 لیتررسیده و همچنین سد مجن 51 درصد بوده که به میزان 48 درصد رسیده است.

دمنیان دررابطه با وضعیت تامین آب گرمسار وآرادان اذعان کرد: شبکه ابیاری گرمسار و آرادان به دلیل اینکه سد مخزنی کاملی در اختیار نیست و با استفاده از بند انحرافی و شبکه ابیاری در حال تحویل آب به بهره برداران است  و در بحث تامین آب حتی  پس از سیلاب اردیبهشت ماه نیز با مدیریت انجام گرفته هیچ مشکلی ایجاد نشد.

دمنیان در مورد بررسی مشکل حق ابه مردم گرمسار نیز اظهار کرد: حوزه آبریز حبله رود بین سمنان و تهران مشترک است و ازاین رو تجاوز به حریم و بستر رودخانه اتفاق افتاده بود که برحق ابه مردم گرمسار اثر سو می گذاشت که با مکاتبات انجام گرفته با مسئولین گرمسار وتهران احکام قضایی و برنامه ریزی های لازم برای جلوگیری از برداشت غیر مجاز انجام گرفته و موضوع در حال پیگیری است.  

انتهای پیام/ک

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.