دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
رژیم غذایی مناسب برای ورزشکاران در آلودگی هوا
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
با توجه به افزایش میزان آلودگی هوا در کلان شهرهایی نظیر پایتخت در ماه‌های سرد سال، بهتر است ورزشکاران از مواد غذایی خاصی در راستای مقابله با این معضل استفاده کنند.

به گزارش مرآت، آلودگی هوا می تواند اثرات بدی بر سلامت داشته باشد و ورزشکاران از این قضیه مستثنی نیستند و تحقیقات نشان داده میان آنچه می خوریم و میزان مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا، ارتباط وجود دارد، بنابراین می توان با تغییراتی در رژیم غذایی و انتخاب های غذایی، از سلامت خود در برابر آسیب محافظت کرد.

بر اساس این مطلب که از سوی کیمیا معینی افشاری تهیه و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: آنتی اکسیدان ها، از بدن در برابر رادیکال های آزاد ناشی از آلودگی هوا محافظت می کنند چراکه رادیکال های آزاد می توانند باعث التهاب و بیماری های مختلفی شوند، در نتیجه با مصرف منابع غذایی آنتی اکسیدانی در رژیم غذایی می توان از این آسیب ها در امان بود.

چه منابع غذایی باید مصرف شود؟

ویتامین C: یکی از آنتی اکسیدان های قوی که باید در صدر لیست منابع غذایی مقابله کننده با آلودگی برای ورزشکاران قرار بگیرد، ویتامین C است و مصرف روزانه این ویتامین در مقادیر توصیه شده، ضروری و منابع غذایی آن شامل فلفل چیلی، مویز، پرتقال، کلم پیچ، کیوی و کلم بروکلی است.

ویتامین E: ویتامینی محلول در چربی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و روغن زیتون، روغن آفتابگردان، بادام، فندق از منابع مهم ویتامین E هستند، بنابراین با انتخاب منابع سالم چربی ها و روغن های گیاهی می توان به دریافت این ویتامین کمک کرد.

امگا-۳: به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو ناشی از آلودگی هوا کمک می کند و برای سلامت قلب و مغز نیز ضروری است. ماهی های روغنی، دانه کتان و چیا منبع امگا-۳ هستند، با این حال ممکن است در برخی شرایط مانند گیاهخواری، مصرف مکمل آن توصیه شود.

بتاکاروتن: میوه ها و سبزیجات قرمز و نارنجی و همچنین سبزیجات برگ سبز منابع حاوی بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و خاصیت ضد التهابی دارد. ویتامین A برای سلامتی سیستم بینایی و ایمنی ورزشکاران ضروری است و باید بدانیم که هویج، کلم، اسفناج، فلفل دلمه ای قرمز و زرد و زردآلو از منابع غذایی بتاکاروتن بهره مند بوده و می توانند مورد استفاده ورزشکاران باشند

ایسنا

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.