شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

    
روایت یک شاهد عینی از حقیقت ماجرای تجمع در دانشگاه تهران + تصاویر
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یکی از دانشجویان دانشگاه تهران، چرایی و چگونگی تشکیل تجمع اخیر در دانشگاه تهران و عوامل پشت پرده آن را تشریح کرد.

به گزارش مرآت، تجمع غیرقانونی عده‌ای در اعتراض به بخشنامه اخیر دانشگاه تهران درباره ضوابط پوشش دانشجویان، ظهر(دوشنبه ۲۳ اردیبهشت) در محل این دانشگاه برگزار شد که این تجمع با هوشیاری و اعتراض دانشجویان پایبند به قوانین خنثی شد.

روایت یک شاهد عینی از حقیقت ماجرای تجمع در دانشگاه تهران + تصاویر

برهمین اساس، یکی از دانشجویان دانشگاه تهران که در تجمع روز گذشته حضور داشت روایتی از این تجمع و عوامل پشت پرده آن‌را به شرح زیر روایت کرده است:

وضعیت فرهنگی دانشگاه تهران به علت بی عملی و احیانا سیاست‌های مروج اباهه گری معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران مثل تاسیس کافه‌های متعدد در اطراف در‌های دانشگاه و خرید سینما! طی چند سال گذشته رو به افول گذاشته و طی سال ۹۷ شاهد سیر نزولی پوشش و رفتار دانشجویان بودیم که با نامه ۱۱۸ استاد دانشگاه تهران در مهر ماه ۹۷، از وضعیت موجود ابراز نگرانی شد در این نامه از مسوولین امر خصوصا دکتر نیلی ریاست دانشگاه برای برنامه ریزی و اقدام در جهت رعایت قوانین و ضوابط پوشش و رفتار دانشگاهیان درخواست موکد شد.

اما این هشدار منجر به تغییر سیاست‌ها نگشت و با آغاز سال ۹۸ متاسفانه شاهد افزایش رفتار‌های هنجارشکنانه، کشف حجاب و ... در فضا‌های عمومی و اطراف مسجد دانشگاه تهران بودیم. این وضعیت منجر به تهیه‌ی نامه‌ای توسط دانشجویان و اساتید شد که تا امروز به امضای بیش از ۲۰۰۰ نفر از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران- علوم پزشکی - تهران رسیده است. این نامه با ۱۸۱۴ امضا برای دفاتر روسا و مسوولین نهاد دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران حدود سه هفته پیش ارسال شده است.

روایت یک شاهد عینی از حقیقت ماجرای تجمع در دانشگاه تهران + تصاویر

با فاصله‌ی کوتاهی از ارسال نامه و علیرغم تاکید نگارندگان نامه بر «توجه به ملاحظات و پیچیدگی‌های مسایل فرهنگی و اجتماعی خصوصا در برخورد با جوانان» و درخواستشان مبنی بر "توجه" ویژه به این موضوع و نه اقدام سریع و نپخته، متاسفانه دانشگاه تهران اقدام به راه اندازی گشت در دانشگاه نمود که با جبهه گیری و برخورد عده‌ای از دانشجویان و صدور بیانه‌ای عجیب و خارج از چارچوب از سوی یکی از تشکل‌های دانشکده فنی منجر شد. پیرو این بیانیه و با محوریت گروه‌های دانشجویی در پیام رسان تلگرام هماهنگی تجمعی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت در مقابل دانشکده هنر انجام گرفت. آنچه دانشجویان را به شرکت در این تجمع ترغیب می‌کرد شعار‌های آزادی خواهی و مقابله با استبداد و زورگویی بود و متاسفانه عده‌ای هر چند قلیل با محوریت دانشجویان چپ (کمونیست) در این تاریخ تجمع کردند و با شعار‌ها و دست نوشته‌هایی بر آزادی پوشش و حجاب اختیاری تاکید کردند و به مخالفت با قانون و ضوابط پرداختند.

این تجمع و شعار‌های هنجارشکنانه با ورود گسترده‌ی اساتید و دانشجویان موافق رعایت قوانین و ضوابط پوشش تا حد زیادی کنترل شد و پس از یک ساعت محاصره در جمع اساتید و دانشجویان مدافع قانون و درگیری‌های جزیی، شعار دهندگان به سالن هنر برگشتند و با اجازه و بستر سازی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در سالن مستقر شدند و عمده‌ی صندلی‌های سالن را اشغال نمودند و موافقین اجرای قانون در سالن اجازه حضور زیادی پیدا نکردند. در سالن به ایشان اجازه داده شد بیانه‌ی خود را بخوانند و شعر یار دبستانی را هم همخوانی کردند، اما مجال درستی به بیانیه خوانی نماینده یکی از گروه‌های مدافع قانون، از سوی معاونت فرهنگی داده نشد و در نهایت تجمع با پراکنده شدن دانشجویان به پایان رسید و رسانه‌های معاند از همین تحرک کوچک مستمسکی برای ترغیب به شلوغی و اغتشاش درست کردند.

روایت یک شاهد عینی از حقیقت ماجرای تجمع در دانشگاه تهران + تصاویر

به عنوان مثال شبکه‌ی من و تو فیلم اعتشاشات دی ماه ۹۶ در اطراف دانشگاه را به عنوان گزارش اتفاقات ۲۳ اریبهشت ماه پخش کرد و گزارش لحظه به لحظه نیز در کانال آمد نیوز و سایر رسانه‌های معاند به صورت غیر واقعی و دروغپردازانه دنبال شد.

اما ریشه‌ی اقدام نپخته و حساسیت برانگیز دانشگاه یا به اهمال و کوتاهی‌های مکرر معاونت فرهنگی در اجرای طرح‌های گام به گام و مصوب و ناامیدی آن‌ها از آن معاونت بر می‌گردد و یا خدایی نکرده جریانی قصد تحت تاثیر قرادادن و بی اثر کردن نامه را داشته اند و می‌خواستند با این روش و ایجاد التهاب و اغتشاش درخواست به حق نویسندگان نامه را خنثی نمایند.

در این میان، از عملکرد دکتر نیلی به عنوان رییس دانشگاه تهران و کسی که طی سال جاری تحصیلی دو نامه هشدار آمیز در خصوص وضعیت رفتار و پوشش دریافت نموده و هیچ واکنش درخوری نشان نداد است بسیار گلایه مندیم.

روایت یک شاهد عینی از حقیقت ماجرای تجمع در دانشگاه تهران + تصاویر

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه