شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

    
روایت کمک شهربانان دامغانی به مرحوم آیت‌الله خزعلی
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مردم دامغان از مرحوم آیت‌الله خزعلی، از مبارزان و پیشگامان نهضت اسلامی در سال 1352 استقبال گرمی داشتند که اسناد آن همچنان موجود است.

به گزارش مرآت، مرحوم آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی، از مبارزان و پیشگامان نهضت اسلامی سابقه‌ای طولانی در مبارزه با رژیم پهلوی داشت.

وی که در سال 1349 به دلیل امضای اعلامیه‌ای در حمایت از امام خمینی (ره) به زابل تبعید شده بود، در سال 1352 نیز به تبعید در بندر گناوه محکوم و 6 ماه بعد به دامغان منتقل شد و حدود 2.5 سال در آنجا حضور داشت.

مرحوم آیت‌الله خزعلی در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره فعالیت‌های خود در دامغان می‌گوید: «من دو سال و نیم در دامغان بودم. گاهی مانع منبرهای من می‌شدند، اما به هر تمهیدی متوسل می‌شدیم تا جلسات دینی را تشکیل دهیم.

در این شهر برای فضلا و مردم درس تفسیر قرآن گذاشتم. افرادی متمایل به اسلام در شهربانی بودند که تا حدودی دست ما را باز گذاشتند.

در دامغان ابتدا علما محتاط بودند و زیاد به من نزدیک نمی‌شدند، اما به‌تدریج ملاحظه را کنار گذاشتند و از برنامه‌های انقلابی حمایت کردند.

امام جمعه این شهر آسیدمحمود ترابی و آشیخ محمد ترابی و برخی طلبه‌های دیگر خدمات زیادی کردند».

حضور مرحوم آیت‌الله خزعلی در دامغان با استقبال مردم به‌ویژه جوانان روبه‌رو شد و این موضوع مهم از دید منابع امنیتی رژیم پهلوی پنهان نماند.

بر اساس گزارشی «محرمانه» به تاریخ هشتم اسفند 1352 آمده است که «...شیخ ابوالقاسم خزعلی واعظ که در جزیره خارک تبعید بوده است، اخیراً نامبرده را از جزیره خارک به شهرستان دامغان انتقال داده‌اند و چون مردم شهرستان دامغان مذهبی افراطی هستند از نامبرده پذیرایی گرمی به عمل آورده‌اند».

مرحوم آیت‌الله خزعلی در خاطرات خود در این رابطه می‌گوید: «سال‌هایی که در دامغان بودم، شاهد شور و شوق مردم این شهر بودم. برخی از دوستان برای دیدنم به این شهر می‌آمدند.

یک‌بار شهید اندرزگو نزدم آمد و گفت هر چه مطلب سیاسی داری بنویس و در صفحاتی متفاوت و پراکنده قرار بده، تا اگر بازداشت شدی هیچ یک از آن صفحات را پیدا نکنند... ارتباطم با مردم دامغان صمیمی بود و با بسیاری از آن‌ها رفت‌وآمد داشتم...»

مرحوم آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به‌عنوان نماینده مردم سمنان در مجلس خبرگان قانون اساسی حضور داشت، پس از عمری مجاهدت سرانجام در 25 شهریور 1394 بدرود حیات گفت.

فارس

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه