تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

ساعتی پای درد دل پرستاران مهدیشهری؛
رنگ امتیازاتی که در مجلس تصویب می‌شود را هم نمی‌بینیم!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
«کسی که برای برآوردن نیاز بیماری تلاش ‏کند، خواه نیاز او برآورده شود یا نه، همانند روزی که از مادر متولد شده است از گناهان ‏پاک می‌شود» این سخن پیامبر اسلام است که بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مصادیق آن، پرستاران هستند.

به گزارش خبرنگار مرآت، «کسی که برای برآوردن نیاز بیماری تلاش ‏کند، خواه نیاز او برآورده شود یا نه، همانند روزی که از مادر متولد شده است از گناهان ‏پاک می‌شود» این سخن پیامبر اسلام است که بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مصادیق آن، پرستاران هستند.

پنجم جمادی الاولی روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم‌دار نهضت پس از شهادت امام حسین (ع)، حضرت زینب کبری(س) است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نامگذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب، پرستاری امام زمانش حضرت زین‌العابدین علیه‌السلام و دیگر مصیبت‌زدگان اهل‌بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی‌ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد. درود بی‌پایان خداوند بر این بزرگ بانوی اسلام باد.

به بهانه این روز، مصاحبه‌ای با چند تن از پرستاران بیمارستان پانزده خرداد شهرستان مهدیشهر ترتیب داده‌ایم. مشروح این گفتگو را از نظر می‌گذرانید:

مرآت: لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه سالی مشغول به شغل پرستاری شدید؟

مصطفی شاهجویی مترون بیمارستان ومدیر خدمات پرستاری بیمارستان پانزده خرداد هستم. بنده از سال 78 دراین بیمارستان در حال خدمت رسانی به مردم هستم.

مرآت: به نظر شما یک پرستار خوب باید چه ویژگی‌های داشته باشد و کدام ویژگی مهم‌تر است؟

مصطفی شاهجویی: از ویژگی‌های خوب پرستارها اسوه گرفتن از بانوی صبر وشکیبایی حضرت زینب(س) است که در برابر سختی‌ها و مشکلات فراوان این شغل با تحمل زیاد و مهربانی  این شغل را انتخاب کرده‌اند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

خانم جهانشاهی: این شغل عشق و علاقه زیادی می‌خواد اگر علاقه وعشق کافی نسبت به این شغل نداشته باشیم نمی‌توانیم کار کنیم این علاقه تمام سختی‌های این شغل را برای ما آسان می‌کند.

مرآت: به جز پرستاری چه شغلی را دوست دارید؟

مصطفی شاهجویی: من در بچگی بسیار به نجوم علاقه‌مند بودم ولی سرنوشتم این شد که پرستار شوم؛ در این رشته تحصیل کردم و نمی‌توانم به شغل دیگری فکر کنم!

مرآت؛ شغل پرستاری را با چه انگیزه‌ای انتخاب کرده‌اید؟

مصطفی شاهجویی: انگیزه من فقط خدمت به هم وطنانم است و عمل کردن به این جمله مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بیماری که وارد بیمارستان می‌شود بجز رنج بیماری نباید رنج دیگری را تحمل کند.

خانم جهانشاهی: من وقتی رشته پرستاری قبول شدم خانواده به شدت مخالفت می‌کردند ولی وقتی این رشته را ادامه دادم علاقه زیادی نسبت به این رشته پیدا کردم و مهم‌ترین انگیزه‌ام اول خدمت به خانواده خودم بود که می‌توانم کارهای را که دیگران در زمینه مراقبت نمی‌توانند انجام دهند را برایشان انجام دهم و دوم خدمت به تمامی مردم که رنج بیماری را تحمل می‌کنند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مرآت: آیا این شغل در زندگی شما تاثیر منفی داشته است یا خیر؟

مصطفی شاهجویی: تاثییر منفی در زندگی نداشته ولی خوب گاهی اوقات باعث اخلال در امور زندگی شده است.

مرآت: برای کسانی که تازه قدم به این عرصه گذاشته‌اند و یا می‌خواهند پرستاری را به عنوان حرفه خود انتخاب کنند چه توصیه‌هایی دارید؟

مصطفی شاهجویی: اگر عشق وعلاقه به اینکار دارند با توجه به تمام سختی‌هایی که این شغل دارد باید با تمام وجود وارد این حرفه بشوند چون ما بیماری‌های مختلفی را داریم؛ مریض‌های جوان، پیر و کودکان که کار کردن را در این عرصه را سخت می‌کند.

خانم جهانشاهی: به دانشجوها تاکید می‌کنم که تمام تلاش خود را بکنند تا علم خود را افزایش دهند و به درس و دانشگاه اکتفا نکنند و مسولیت‌پذیر باشند تا وقتی مسولیت‌پذیر نباشند نمی‌توانند کاری را به نحوه احسن انجام دهند.

مرآت: یک خاطره شیرین و یک خاطر تلخ از کار در بیمارستان را برای ما بگویید؟

مصطفی شاهجویی: تمام بیماری‌ها و مرگ‌هایی که در بیمارستان اتفاق می‌افتد برای یک پرستار نارحت‌کننده است ولی موردی که از همه بیشتر قلب مرا به درد آورد این بود که بیماری به ما مراجعه کرد که به دلیل بی‌احتیاطی خانواده فوت شد ماجرا از این قرار بود که بیمار که کودکی بود که شربت متادون را بجای نوشابه خورده بود و با خوابیدن دچار ایست تنفسی شده بود و ما تقریبا یک ساعت و نیم تلاش کردیم ولی متاسفانه نتوانستیم کاری بکنیم.

خانم جهانشاهی: ما یک مریض دیابتی داشتیم. تمام همکاران بنده بخاطر دارند که ایشان همیشه تعدادی نوشابه و شیرینی جاسازی می‌کرد که ما آن را کشف می‌کردیم؛ یک روز که همراه پزشک برای ویزیت رفته بودیم با زبان شیرین سمنانی شروع کرد به شکایت از پرستارها و گفت این زن‌ها خودشان در اتاق غذا می‌خوردند بعد جلوی مرا می‌گیرند و نمی‌گذارند چیزی بخورم.

مرآت: به پرستار دختر یا پسر می‌دهید؟

مصطفی شاهجویی: در بحث ازدواج مهم‌ترین مسأله اخلاق است و ایمان؛ اگر این دو را داشته باشد شغل اهمیت آن‌چنانی ندارد.

خانم جهانشاهی: با توجه به اینکه فرزندانم وضعیت مرا دیده‌اند خودشان بهتر می‌دانند سختی‌های این کار چیست و می‌توانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

مرآت: درخواست شما از مسئولین چیست؟

مصطفی شاهجویی: پرستارها قشر مظلومی هستند و جایگاه خوبی ندارند و مجبورند بجز کار خودشان در ساعات دیگر به دنبال کارهای متفرقه بروند که این امر باعث فرسودگی شغلی آن‌ها می‌شود.

امکانات رفاهی پرستاران در ردیف آخر قرار دارد! یک پرستار با وجود تمام سختی‌هایی که تحمل می‌کند حقوق کمی دریافت می‌کند و از امکانات کمی برخوردار است. در صورتی که ادارات دیگر هم از حقوق بالاتری برخوردارند و هم از امکانات رفاهی بیشتری در مجلس چیزهای برای پرستاران تصویب می‌شود که ما رنگ آن را هم نمی‌بینیم. برای مثال بهروری که همه ادارات دریافت می‌کنند ولی ما نه.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

خانم جهانشاهی: از مسئولین درخواست دارم که به دردهای پرستارها گوش دهند الان 14 ماه از کارانه‌های ما را پرداخت نکرده‌اند سازمان بیمه‌گر می‌گوید که دولت بدهی خودش را بدهد من هم بدهی‌های شما را پرداخت می کنم.

مرآت؛ حرف آخر؟

مصطفی شاهجویی: یکی از عمده مشکلات ما کمبود نیرو در بیمارستان است و به همین خاطر نمی‌توانیم به بیمار خدمات مناسبی ارائه کنیم طبق استانداردها به ازای هر تخت 1.8 پرستار نیاز است با توجه به اینکه این بیمارستان 45 تخت دارد یعنی باید 80 پرستار در سه شیفت فعالیت کنند که متاسفانه اینگونه نیست و فقط 45 پرستار هستند که در سه شیفت به همراه بخش اورژانس و دیگر بخش‌ها در حال فعالیت هستند.

خانم جهانشاهی: به عنوان حرف آخر خواستار بازنشستگی زودتر از موعد هستیم.

انتهای پیام/م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه