تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

اختصاصی مرآت؛
رفتار آمریکا با ZTE، نماد سقوط دموکراسی و آزادی در جهان/ چه کسی آمریکا را به عنوان آژان مناطق مختلف جهان انتخاب کرده است؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
جهان به جای خطرناکی تبدیل شده است! در جهانی که رهبران آن همه بالاتفاق از دموکراسی و آزادی دم می‌زنند، قلدرمآبی و دیکتاتوری هنوز هم بر صدر نشسته است!

به گزارش خبرنگار مرآت، در هفته گذشته شرکت چینی ZTE به سبب آن‌چه که نقض تحریم‌ها علیه ایران عنوان شد، از سوی دولت ترامپ به پرداخت بیش از یک میلیون دلار جریمه محکوم شد! اگرچه مسئولان این شرکت اعلام کردند که دیگر نقض تحریم‌های ایران را تکرار نخواهند کرد و مذاکراتی نیز به منظور چشم‌پوشی(!) آمریکا از دریافت جریمه مذکور صورت گرفت اما جریمه ZTE همچنان پابرجا ماند.

شب گذشته مجله تجاری آمریکایی Fortune به تحلیل آن‌چه که بر این شرکت چینی گذشته است، پرداخت. در گزارش مجله فورچون «تلاش برای انتقال تکنولوژی علیه منافع شرکت‌های آمریکایی توسط چین» امری شایع عنوان شده است! اما در بخشی از این گزارش مسأله استراتژی‌های آمریکا در قبال ایران مورد بحث قرار گرفته است. در این گزارش آمده است:«توافق با ZTE به استراتژی‌های جدید دولت آمریکا در قبال ایران بستگی دارد. در ماه گذشته مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که به تبع خروج آمریکا از توافق هسته‌ای 2015، واشنگتن شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه تهران وضع می‌کند تا این کشور را به عقب‌نشینی از مواضع تجاوزکارانه منطقه‌ای و دیگر عملیات‌های بدخواهانه وادار کند!  به همین ترتیب سیگال مندلکر معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور اطلاعات مالی تروریسم در سخنرانی پنجم ژوئن خود این الزام را مطرح کرد که «آمریکا کسانی را که به تجارت‌های ممنوعه با ایران دست ببرند، از این کار بازخواهد داشت.» اما در شرایطی که تحریم‌های آمریکا، نام شرکت‌های ایرانی را برای حضور در بازار آمریکا خط می‌زند، توان عملی این تحریم‌ها و سیاست‌ها زمانی رخ می‌نماید که شرکت‌های خارجی مجرم شناخته شوند و به سبب نقض تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در معرض خطر مجازات‌های سنگین قرار بگیرند.»

در ارتباط با مقاله مجله فورچون به نکات متعددی می‌توان اشاره کرد اما مسأله اساسی آن است که جهان به جای خطرناکی تبدیل شده است! در جهانی که رهبران آن همه بالاتفاق از دموکراسی و آزادی دم می‌زنند، قلدرمآبی و دیکتاتوری هنوز هم بر صدر نشسته است! تصور کنید، کشوری در 16 هزار کیلومتری چین به سبب خصومت با کشور ثالث(ایران) در تصمیم یک شرکت خارجی دخالت می‌کند و «می‌تواند» آن شرکت را به پرداخت یک میلیون‌دلار جریمه وادار کند.

فاجعه‌آمیزتر آن که آن شرکت هم پرداخت این جریمه را می‌پذیرد! حقیقت آن است که دموکراسی و آزادی بیش از هر زمان دیگری در خطر است. کشوری خصومت‌جو هرروز از تریبون‌های رسمی خود اعلام می‌کند که شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران وضع خواهد کرد. به کدام دلیل؟ دلیل موهوم دخالت نظامی در منطقه! اما پرسش اساسی این است که گیریم چنین باشد، این مسأله چه ارتباطی به ایالات متحده آمریکا دارد؟

در جهانِ دموکراسی، کسی از ایالات متحده آمریکا نمی‌پرسد که چه کسی شما را به عنوان آژان همه مناطق جهان انتخاب کرده است؟ کشوری که دست سردمداران آن تا مرفق به خون مردم منطقه جنوب غرب آسیا آلوده است، بر چه اساسی نگران کشوری همچون سوریه است؟

سخنان مایک پمپئو ناخودآگاه ما را به یاد سخنرانی مهم فرانسیس فوکویاما در سال 2016 می‌اندازد که گفته بود، در منازعات خاورمیانه، آمریکا همواره جانب طرفِ ضعیف‌تر را خواهد گرفت؛ چرا؟ برای این که جنگ باید ادامه داشته باشد؛ چرا؟ برای این که بخشی از اقتصاد آمریکا وابسته به جنگ است؛ چه از طریق فروش سلاح و چه از طریق دوشیدن برخی کشورهای به اصطلاح مسلمان منطقه با ترفند ایران‌هراسی!

این است جهانِ دموکراسی!

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه