تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

گزارش مرآت از تغییر کاربری ساختمان فعلی شورای شهر سمنان؛
رئیس میراث فرهنگی: کاربری اداری در بناهای تاریخی جایز نیست/ عضو شورا: ساختمان شورای شهر تا پایان دوره شورا در اختیار مردم قرار می‌گیرد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یک عضو شورای شهر سمنان از انجام رایزنی‌های اولیه برای تغییر کاربری ساختمان شورا با شهرداری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مرآت، بیش از هشتاد سال قبل در شمالی‌ترین نقطه شهر سمنان، کارخانه‌ای بنا شد که به سرعت نبض اقتصادی شهر را در اختیار گرفت؛ کارخانه نخ‌ریسی پارس. کار این کارخانه بزرگ آن‌قدر رونق گرفت که کم‌تر می‌شد خانواده‌ای را در سمنان پیدا کرد که دست کم یکی از اعضای آن به طور مستقیم یا غیرمستقیم در این کارخانه مشغول بکار نباشد. اما این روند پایدار نماند و کارخانه نخ‌ریسی پس از حدود 7 دهه فعالیت، در اواسط دهه هفتاد به دلیل ورشکستگی تعطیل شد.

با تعطیلی کارخانه، کار تخریب بناهای آن هم آغاز شد و به تدریج آپارتمان‌ها و خیابان‌ها، جایگزین بنای کارخانه شدند. اکنون تنها بخش‌های باقی‌مانده از کارخانه، ساختمان مدیریت آن، برجی که سوت کارخانه در آن قرار دارد و مخروبه‌های سوله‌های کارخانه هستند. ساختمان مدیریت کارخانه، در حال حاضر در اختیار شورای اسلامی شهر سمنان قرار دارد؛ ساختمانی که به عنوان یک اثر تاریخی باشکوه در موقعیت بسیار مناسبی در شهر واقع شده و در سال 1379 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

اداره‌کل میراث فرهنگی اخیرا اعلام کرد که قرار است صدای سوت تاریخی کارخانه هرشب در ساعت 22 در شهر طنین‌انداز شود؛ این اقدام -اگر انجام شده باشد- اگرچه اقدام مثبتی است اما مهم‌تر از به صدا درآمدن سوت کارخانه، استفاده مطلوب‌تر از ساختمان شورای شهر است؛ ساختمانی که می‌تواند سالانه ارزش افزوده میلیاردی برای شهر دربرداشته باشد اما اکنون صرفا به عنوان یک ساختمان اداری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

در بسیاری از شهرهای ایران، از جمله یزد، ساختمان‌هایی از این دست را با تغییر کاربری و بهسازی و گاه بازطراحی، در اختیار عموم مردم قرار داده‌اند و کارخانه زیبای نساجی پارس هم به عنوان یک بنای شاخص در شهر سمنان این ظرفیت را داراست. ما برای پیگیری این موضوع ابتدا به سراغ حمیدرضا دوستمحمدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان و سپس به سراغ مجید نظری، عضو شورای اسلامی شهر سمنان رفته‌ایم.

دوستمحمدی: یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌های شهر سمنان را از دست داده‌ایم

دوستمحمدی در ابتدای گفتگو ضمن ابراز تأسف از تخریب بخش‌های زیادی از کارخانه نساجی پارس، این کارخانه را مرکز اقتصادی قدیم شهر سمنان توصیف کرد و گفت: اگرچه به همت دوستان فعال در حوزه میراث فرهنگی، یک‌سری از بناهای کارخانه حفظ شده است اما یکی از بزرگ‌ترین پتانسیل‌های شهر که می‌شد از آن با کاربری‌های خاصی مثل کاربری‌های نمایشگاهی استفاده کرد را از دست داده‌ایم.

وی با اشاره به استقرار شورای اسلامی شهر در محل کارخانه نساجی گفت: اساسا کاربری اداری در ساختمان‌های تاریخی به هیچ عنوان جایز نیست؛ چراکه در کاربری‌های اداری تنها افراد خاصی در زمان‌های خاصی می‌توانند از این بناها استفاده کنند.

 رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان با تأکید بر اهمیت تغییر کاربری ساختمان شورای شهر و فراهم کردن زمینه‌های استفاده گردشگران از آن گفت: تا جایی که من اطلاع دارم تغییر کاربری ساختمان شورای شهر در دستور کار شورا قرار دارد.

ساختمان شورای شهر، مکانی مناسب برای برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها

دوستمحمدی با بیان این که تغییر کاربری بنای مذکور می‌تواند جاذبه بسیار مطلوبی را برای گردشگران ایجاد کند گفت: وسعت ساختمان شورای شهر و دارا بودن فضای باز این امکان را فراهم می‌کند که گالری‌های نمایشگاهی در آن برپا و جشنواره‌های مختلف در آن برگزار شود.

وی با اشاره به این که در حال حاضر گردشگران برای بازدید از بنای شورای شهر دچار مشکلاتی هستند گفت: هم‌اکنون ورود به ساختمان شورا و فضای داخلی آن باید با اجازه صورت بگیرد؛ ضمن آن که در ساعات زیادی از شبانه‌روز درِ این بنا به روی مردم بسته است؛ این در حالی است که اگر یک فعالیت اقتصادی هم‌شأن با بنا برای آن تعریف شود، بازده اقتصادی بسیار مطلوبی برای شهر به دنبال خواهد داشت.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان با تأکید بر موقعیت ممتاز این بنا در شهر سمنان، تعریف فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در این بنا را موجب رونق فرهنگی شهر دانست و افزود: در برخی شهرها در این بناها موزه‌های فرهنگی برپا می‌کنند و بنای شورای شهر نیز می‌تواند به عنوان یک بنای شاخص در حوزه شهری کاربری فرهنگی داشته باشد.

دوستمحمدی با پیشنهاد برپایی کارگاه‌های زنده صنایع دستی در ساختمان شورای شهر گفت: این اقدام در سالی که به عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است می‌تواند به رونق فروش صنایع دستی منجر شود.

وی افزود: ما در تلاش هستیم تا تمامی بناهای ارزشمند شهر را یک‌به‌یک احیاء کنیم و یک کاربری هم‌شأن بنا به آن‌ها تخصیص دهیم.

شبستان‌های مسجد امام(ره) را احیاء می‌کنیم

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان با ابراز خرسندی از تصمیمات اتخاذشده برای خانه‌هایی همچون کلانتر و تدین گفت: افزون بر احیای این خانه‌ها، ما در حال احیاء شبستان‌های مسجد امام(ره) هستیم و تلاش می‌کنیم این شبستان‌ها را به موزه‌های هم‌شأن مسجد همچون موزه خاندان شریعت‌پناهی، موزه تاریخ سنگ کشور و... تبدیل کنیم.

دوستمحمدی با بیان این که علاوه ساختمان شورای شهر و خانه‌های تدین و کلانتر 67 بنای تاریخی در محور فرهنگی بازار سمنان وجود دارد گفت: احیاء هریک از این بناها می‌تواند یک مجموعه عظیم گردشگری را ایجاد کند.

وی با تصریح بر این مطلب که با احیاء کامل ابنیه تاریخی شهر سمنان، گردشگران به دست‌کم 4 روز زمان برای بازدید از این شهر نیازمند خواهند بود گفت: تشدید حضور گردشگران در شهر در کنار تعریف فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در ابنیه تاریخی شهر اتفاقات مثبتی را برای سمنان رقم خواهد زد اما متأسفانه در حال حاضر 80 درصد از بناهای تاریخی در مالکیت بخش خصوصی رها شده‌اند.

تغییر کاربری ساختمان شورای شهر چندان هزینه‌بردار نیست

وی اظهار داشت: ساختمان شورای شهر به عنوان یک ساختمان تاریخی، آماده و در مالکیت شهرداری است و بنابراین تصمیم‌گیری درباره تغییر کاربری آن بسیار آسان است؛ بر این اساس تغییر کاربری آن در وهله اول چندان هزینه‌بردار نیست، مگر آن که کاربری‌هایی همچون اقامتگاه بوم‌گردی برای آن درنظر گرفته شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان در پایان گفت: ساختمان شورای اسلامی شهر سمنان در صورت تصمیم اعضای این شورا می‌تواند ظرف یکسال آماده بهره‌برداری شود و با توجه به موقعیت این بنا، اقدام برای تغییر کاربری آن به سرعت به درآمدزایی نیز منجر خواهد شد.

نظری: ساختمان زیبای شورای شهر در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد

مجید نظری عضو شورای اسلامی شهر سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مرآت با یادآوری ثبت ساختمان شورای شهر در فهرست آثار ملی در سال 79 اظهار داشت: رایزنی‌های اولیه در خصوص بهره‌برداری مطلوب شهروندان از محوطه ساختمان تاریخی شورای شهر با شهرداری انجام شده است و در صورت احداث و یا معرفی ساختمان مناسب اداری برای فعالیت شورا این امر محقق خواهد شد.

وی افزود: حضور پرشور شهروندان در مراسم‌های مرتبط با اعیاد شعبانیه نشان داد که استفاده مطلوب از ساختمان شورای شهر یک مطالبه جدی شهروندی است.

نظری تصریح کرد: تغییر نوع بهره‌برداری این ساختمان از اداری به گردشگری از برنامه‌های در دست اقدام در دوره پنجم شوراست.

 وی ابراز ابراز امیدواری کرد تا پایان دوره پنجم شورا این امر محقق شود.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه