تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در مجموع عملکرد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از 100 امتیاز، حداقل 70 است؛ بنابراین برجام نمره قبولی گرفته است.
دکتر علی اکبر صالحی در یازدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج کشور، در مشهد افزود: در زمینه 30 درصدی که اختلال در عملکرد برجام ایجاد می‌کنند نیز باید با آمریکا مذاکره کرد، فشار آورد. اهرم وارد آوردن این فشار را هم در اختیار داریم که بقیه آن به تصمیم حاکمیت و نظام است.
وی گفت: راجع به برجام بحثهای زیادی شنیده‌ایم اما باید منصفانه بر مبنای واقعیتهای موجود شرایط را ارزیابی کرد. بر این اساس فرض کنید اگر برجام نبود و با حضور فردی مثل ترامپ و اجماع جهانی آن زمان کشورهایی چون انگلیس، روسیه، فرانسه و چین چه میکردند. چنانکه آن زمان روسیه به راحتی اس 300 را با وجود تعهدش به ما تحویل نداد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: آنانکه به برجام، تلاشها و اقدامات برای به نتیجه رسیدن آن غیرمنصفانه می‌نگرند بگویند باید چه کار و اقدامی انجام می‌دادیم که همه چیز را حفظ کرده، هیچ چیز به طرف مقابل نمی‌دادید و آنان از شما عذرخواهی می‌کردند؟
وی افزود: این مباحث خیلی خوب است، اما بگویید چگونه و چه باید انجام می‌شد؟ به ما بگویید چه باید به آمریکاییها عرضه می‌کردیم؟
صالحی ادامه داد: من مسئول فنی برجام بودم. آن زمان که با آمریکاییها مذاکره و صحبت می‌کردم آیا صنعت هسته‌ای ارث پدری و ملک تلق من بود که هر چه آمریکا بگوید و بخواهد، بگوییم: چشم؟ آیا این نظام هیچ متولی نداشت که یک نفر از سوی نظام برود و هر چه بخواهد بکند که به نتیجه برسد؟
وی گفت: من و بقیه اعضای تیم مذاکره‌کننده با دستورالعملی برای برجام به آن مذاکرات رفتیم و نظام برای ما کف تعیین می‌کرد. اینها را تاریخ خواهد نوشت و زمانی همه این مباحث روشن می‌شوند. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: این کف در بحث سانتریفیوژ بر روی چهار هزار ماشین تعیین شد و ما 6 هزار دستگاه را تثبیت کردیم. در موضوع فردو هم این مشخص شد که جسد چند صد ماشین روی استندها باقی بماند که ما هزار ماشین فعال را که کار می‌کرد گرفتیم بگونه‌ای که اگر همین فردا اراده کنیم، اورانیوم می‌سازیم.
وی ادامه داد: کل اورانیوم تولیدی ما 550 تن از ابتدای خلقت حضرت آدم تا امروز بود و طی همین دو سال 360 تن به ذخایر و ظرفیت راهبردی خود در داخل اضافه کردیم. در حالی که پیش از آن یک گرم اورانیوم از بیرون به ما نمی‌دادند. صالحی گفت: آنان می‌خواستند تحقیق، توسعه، اکتشاف، استخراج و رآکتور و غیره نداشته باشیم اما امروز همه را در اختیار داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: اگر برجام برای آمریکاییها مطلوب است و عملا صنعت هسته‌ای ما را متوقف کرده پس چرا ترامپ و اسرائیل تا این حد ناراحت هستند؟
وی افزود: از طرح برخی مباحث در داخل تعجب می‌کنم. چرا ترامپ آن برجام را بدترین قرارداد تاریخ آمریکا می‌داند؟ آیا بخاطر آن است که صنعت هسته‌ای ما را متوقف کرده است؟ نه آنان می‌گویند چه کرده اید که ایران همچنان صنعت هسته‌ای خود را دارد و در آستانه تولید اورانیوم غنی شده است.
صالحی ادامه داد: در همین فاصله انجام برجام، قرارداد دو نیروگاه هسته‌ای و 100 میلیارد دلار پروژه در این حوزه در کشور منعقد شده است. منصفانه و وجدانی قضاوت شود آیا صنعت هسته‌ای ما متوقف شده؟ آیا نظام مسئول ندارد و می‌گذارد صنعت هسته‌ای متوقف شود؟
وی گفت: آیا اینکه بعد از برجام تولید نفت کشور از یک میلیون بشکه به سه میلیون 900 هزار بشکه رسیده و صادرات نفت بیش از 2.5 میلیون بشکه شده و اجازه ندادیم دشمنان و مخالفان ما بازار را در کنترل و اختیار بگیرند و جلوی فساد در فروش نفت گرفته شده، ایراد و اشکال دارد؟
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: آن زمان چقدر این در و آن در می‌زدیم که چند دلار پول فروش نفت را به داخل کشور بیاوریم. امروز پول به سهولت وارد کشور می‌شود و نفتکشها و کشتیرانی ما آزاد شده و بانکهای بزرگ آرام آرام وارد صحنه می‌شوند. اینها نتیجه تلاشها در سرانجام برجام است.
وی افزود: این ملت تازه آرام گرفته و روی آرامش را می‌بیند حال آنکه آن زمان ما دریک چالش خطرناک بودیم. آیا عاقل خود را در معرض خطر قرار می‌دهد. ما عاقل و آماده خطر هستیم اما خود را در معرض خطر قرار نمی‌دهیم.
صالحی خطاب به آنانکه غیرمنصفانه برجام را نقد و مباحثی در این زمینه طرح می‌کنند ادامه داد: شما که مسلمان هستید بروید رآکتور اراک را ببینید با فتوشاپ بگونه‌ای قلب رآکتور بتن ریخته‌اند و به مردم نشان می‌دهند که این رآکتور نابود شده در حالی ما 11 لوله قلب رآکتور را مسدود کرده‌ایم و هر وقت هم بخواهیم می‌توان این لوله‌ها را خارج کرد و لوله‌های جدید جایگزین و رآکتور را فعال کرد.
وی گفت: آیا این خداترسی، ادب و اخلاق مورد پسند حضرت رسول(ص) و آیا این اسلام است که به دروغ عنوان می‌شود و می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف شده است؟
وی ادامه داد: حال انتظار نیست از برادرانی که رفت و آمد خانوادگی داریم، عالم هستند و 40 سال همدیگر را می‌شناسیم بگویند صنعت هسته‌ای بطور کامل متوقف شده است.
صالحی گفت: از این روالان پذیرفته‌ایم با وجود آنکه صنعت هسته‌ای چیزی نیست که به همه نشان داد به آقایان نشان دهیم صنعتی که حساسیت زیادی دارد و آنان با یک عکس از سانتریفیوژه‌های ما هزار مطلب را گرفتند و شرایط سالهای گذشته را ایجاد کردند.
وی افزود: بر خلاف آمریکاییها و عهد شکنیهایش امروز با اروپائیان کار می‌کنیم و همکاریهای علمی با اروپا آنقدر زیاد شده که نیرو کافی برای این همکاری در برخی موارد نداریم.
صالحی افزود: شرایط کنونی ما بسیار مطلوب است و تاریخ می‌تواند ثابت کند. آن زمان می‌توان فهمید این ملت چه گاهای بزرگ و با افتخاری آن هم به اعتبار هدایت و حمایت رهبر معظم انقلاب برداشته است.
وی ادامه داد: این صنعت به اعتبار هدایتها و حمایتهای رهبری پیش رفت و ایشان بارها تاکید کردند امر این صنعت مربوط به نظام است و در تصمیمهای بزرگ و جدی در این حوزه بدون هماهنگی عمل نشود و در سختترین شرایط در این حوزه راه را باز کردند و اشراف و توجه ویژه به این صنعت به دلیل جایگاه ویژه آن دارند.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه