تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مسئول بانک خون بندناف استان سمنان به مرآت خبر داد:
ذخیره سازی 285 نمونه خون بند ناف در استان سمنان/ عدم استقبال خانواده ها به علت هزینه بالای ذخیره سازی
مسئول نمایندگی بانک خون بندناف استان سمنان گفت: 285 نمونه خون بندناف از نقاط مختلف استان سمنان در بانک خون خصوصی رویان ذخیره سازی شده است.

 به گزارش خبرنگار مرآت، 24 آبان برای نخستین بار به نام روز جهانی بانک خون بند ناف نامگذاری شده است.

از آنجایی که بانک های عمومی و اختصاصی برای ذخیره‌سازی خون بندناف به دنبال كسب نتایج ارزشمند برای درمان بیماری‌های لاعلاج با استفاده از سلول‌های بنیادی هستند، بانک خون بند ناف در سال 84 در کشور ایران شروع به کار کرد که از همان سال ذخیره سازی خون بند ناف انجام شد.

دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی استان سمنان نیز از سال 92  راه اندازی شد که در ابتدا مورد توجه خانواده ها قرار نگرفت ولی باتوجه به بالا رفتن آگاهی عمومی نسبت به سلول های بنیادی در استان میزان استقبال خانواده ها بیشتر شده است.

ذخیره سازی 285 خون بند ناف در استان سمنان

در همین خصوص؛ مهیا موسوی مسئول نمایندگی بانک خون بندناف استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت با اشاره به فعالیت بانک خون بند ناف در سطح استان گفت: از خرداد ماه 92 نمایندگی بانک خون بندناف استان سمنان شروع به فعالیت کرد.

مسئول نمایندگی بانک خون بندناف استان سمنان با اشاره به ذخیره سازی بیش از 285 نمونه خون بند ناف در استان بیان کرد: یک سوم نمونه ها در شاهرود و مابقی در سمنان بوده است.

وی همچنین تصریح کرد: ذخیره سازی نمونه ها در شهرستان های دامغان و گرمسار بسیار محدود بوده است.

درمان بیماری‌های خونی با ذخیره سازی خون بند ناف

موسوی با بیان اینکه بانک‌های عمومی و اختصاصی برای ذخیره‌سازی خون بندناف وجود دارد که این نمونه ها در آنجا فریز می شود، گفت: بیشترین قابلیت سلول های بنیادی خون بند ناف تمایزشان به سلول های خونی است که برای درمان بیماری خونی از نظر پزشکی بیشترین استفاده می شود.

مسئول نمایندگی بانک خون بندناف استان سمنان افزود: این نمونه ها در حال حاضر در ایرن برای درمان مجموعه ای از بیماری های خونی انواع آنمی ها، بیماری نقص سیستم بیماری اکتسابی، سرطان خون، تالسمی ماژور و... استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه طرح ملی درمان بیماری اوتیسم و سی پی (فلج مغزی) از این طریق در حال تحقیق و بررسی است، گفت: پیوند در زمینه فلج مغزی نیز انجام شده است و برای درمان بیماری اوتیسم هم در حال اجرایی شدن است.

موسوی در خصوص همکاری بیمارستان های سطح استان برای نمونه گیری از بند ناف نوزادان اظهار کرد: بیمارستان های سطح استان همکاری های لازم را با بانک خون بند ناف دارند و اجازه می دهند خونگیرهای بانک در اتاق عمل حضور یابند و خونگیری از بند ناف را انجام دهند.

مسئول نمایندگی بانک خون بندناف استان سمنان همچنین تصریح کرد: انتقال نمونه های خون بند ناف از سوی بانک خون صورت می گیرد و به تهران ارسال می شود که در شرکت بن یاخته های رویان ذخیره سازی شود.

وی با بیان اینکه برای انتقال نمونه به تجهیزات خاصی نیاز نیست، اظهار کرد: فلاسک خاصی است که در آن پک یخ وجود دارد و همین فلاسک دمای مناسب را برای نمونه خون تا 24 ساعت تامین می کند.

عدم استقبال خانواده ها به علت هزینه بالای ذخیره سازی

موسوی با اشاره به استقبال خانواده ها برای نمونه گیری از خون بند ناف گفت: عدم استقبال بخاطر بحث مالی است ولی استقبال خانواده ها از این نمونه گیری نسبت به گذشته بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه زمان عقد قرار داد تقریبا 2 میلیون و 600 هزار تومان از خانواده گرفته می شود، افزود: اگر دولت یارانه ای نسبت به این موضوع در نظر گیرد، استقبال زیاد خواهد شد.

مسئول نمایندگی بانک خون بندناف استان سمنان در خصوص ماندگاری نمونه های فریز شده گفت: بر اساس گزارشات کشورهای دیگر این نمونه ها تا 20 سال سالم می ماند ولی پیش بینی از نظر پزشکی این است که تا 25 سال هم این نمونه ها سالم می مانند و قابلیت استفاده دارند.

موسوی با بیان اینکه قبل از عقد قرارداد با مادر مشاوره سلامت گذاشته می شود، اظهار کرد: یکسری موارد منع قرارداد وجود دارد که مربوط به سلامت مادر در طول دوران زندگیش می باشد که سابقه سرطان، شیمی درمان، هپاتیت و... نداشته باشد.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع‌رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه