تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

در راستای سلسله پیگیری‌های مرآت صورت گرفت:
دیدار مدیرکل امور اجتماعی استانداری با خانواده فاقد شناسنامه سیستانی ساکن در سمنان
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
به دنبال انتشار گزارش مرآت از زندگی بی‌شناسنامه خانواده سیستانی در سمنان، مدیرکل امور اجتماعی استانداری سمنان از این خانواده دیدار و از نزدیک جویای مشکلاتشان شد.

به دنبال انتشار گزارش مرآت از زندگی بی‌شناسنامه خانواده سیستانی در سمنان، مدیرکل امور اجتماعی استانداری سمنان از این خانواده دیدار و از نزدیک جویای مشکلاتشان شد.

به گزارش خبرنگار مرآت، خانواده دهمرده حدود دَه سال پیش به‌منظور پیگیری‌های امور درمانی یکی از فرزندان بیمارشان و همچنین اشتغال، به سمنان مهاجرت کردند.

اجداد این خانواده که به گفته خودشان از عشایر سیستان و بلوچستان هستند به دلیل کوچ‌نشینی و سبک زندگی خاص در ساماندهی دام‌ها هیچ‌گاه اقدامی برای اخذ شناسنامه نکردند.

خانواده دهمرده بعد از فروش اندک گله‌ی دام به زابل مهاجرت کردند که وقوع طوفان شن در این شهر، منجر به حاد شدن حال دختر کوچکشان شد که از عارضه تنفسی و سندرم داون رنج می‌برد؛ از این‌رو این خانواده  برای پیگیری‌های روند درمانی الهه به سمنان مهاجرت کردند.

اخذ هویت و شناسنامه‌دار کردن فرزندان به‌منظور فراهم آوردن شرایط تحصیلی برابر با سایر محصلان، همواره جزو دغدغه‌های مادر این خانواده بود که البته این دوندگی‌ها نتیجه‌ای نداشت.

 جاوید، جوان مستعد، یکی از فرزند بازمانده از تحصیل این خانواده است که نداشتن اسناد هویتی مانع ورود وی به دانشگاه و ندا استعداد رشته ورزشی هندبال بین مدارس است که نام او از لیست دعوت‌شدگان به مسابقات انتخابی تیم ملی هندبال خط خورد.

با انعکاس گزارش مرآت و در ادامه پیگیری‌ها، امیر بینایی مدیرکل امور اجتماعی استانداری سمنان در روز عید غدیر با این خانواده دیدار و  پای درد دلشان نشست.

خانواده دهمرده ضمن تشریح برخی ناملایمات و نگرش‌های منفی در جامعه و بازگو کردن مشکلاتی چون محروم ماندن از دانشگاه و اشتغال، از مدیرکل امور اجتماعی استانداری سمنان تقاضا کردند راهی برای خروج‌ از این بلاتکلیفی پیش رویشان قرار دهد.

بینایی ضمن دلجویی از فرزندان این خانواده که بی‌مهری‌هایی در اجتماع موجب بی‌انگیزگی و سرخوردگی‌شان شد،‌ قول داد طی مکاتبه‌ای با مدیرکل امور اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان و ثبت‌احوال کشور مشکل این خانواده را به‌صورت ویژه پیگیری کند.

وی فراهم آوردن فرصت شغلی برای این خانواده با تکیه ‌بر توانمندی که در فرزندان دهمرده وجود داشت را کمک بزرگی برای حل مشکل اقتصادی این خانواده دانست و قول داد: با راه‌اندازی یک کارگاه خیاطی و تهیه یک چرخ‌خیاطی زمینه‌‌ی اشتغال دختران خانواده دهمرده را فراهم آورد.

ممانعت از ورود به دانشگاه و محروم ماندن از فعالیت ورزشی در عرصه‌های کشوری از دیگر مشکلات مطرح‌شده از سوی خانواده دهمرده بود که مدیرکل امور اجتماعی استانداری سمنان قول داد از طریق نهادهای مرتبط پیگیر مسائل و مشکلات این خانواده باشد.

در ادامه پیگیری‌های مرآت و انعکاس مشکل این خانواده به فرماندار سمنان، عباس دانایی نیز قول داد به ‌محض ارسال مشخصات و اطلاعات این خانواده و محرز شدن عدم سوءسابقه امنیتی‌شان ، پرونده دهمرده به‌صورت خاص و ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

دانایی گفت: تعداد افراد فاقد هویت در سمنان کم نیستند و سوابق این خانواده‌ها باید از سوی دستگاه‌های امنیتی مورد بررسی قرار گیرد تا در ادامه برای اثبات هویتشان تصمیم‌گیری شود.

به گزارش مرآت، انعکاس این گزارش از سوی این خبرگزاری به‌ منزله تائید یا رد تابعیت ایرانی این خانواده نیست.

مرآت نمونه‌ای از مشکلات افراد فاقد هویت در جامعه را مطرح کرد و با توجه به ابلاغ آیین‌نامه اجرایی تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه با فرزندانی حاصل از ازدواج مرد خارجی و زن ایرانی، انتظار می‌رود وضعیت پرونده‌هایی با مشخصاتِ دهمرده که به‌صورت موروثی اقدامی برای ثبت هویتشان نکردند یک‌بار برای همیشه مورد واکاوی قرار گیرد تا این افراد نیز از بن‌بست بلاتکلیفی رهایی یابند.

انتهای پیام/م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه