تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مرآت گزارش می دهد؛
ناوگان حمل و نقل شهری در سمنان با چالش مواجه خواهد شد/ دولت به بیشتر تعهدات خود در قبال شهرداری عمل نکرده است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
ناوگان حمل و نقل عمومی در حالی نیازمند نوسازی 30 درصدی است که دولت سال هاست که از پرداخت حقوق قانونی شهرداری در این حوزه سر باز می زند!

به گزارش خبرنگار مرآت، چندی قبل و پیش از ادغام سازمان های تاکسیرانی و اتوبوسرانی شهرداری سمنان و تشکیل سازمان حمل و نقل بار و مسافر، مصطفی نظری، سرپرست سازمان اتوبوسرانی سابق در واپسین گفتگوی خود با خبرنگار مرآت از ضرورت نوسازی 30 درصدی ناوگان اتوبوسرانی شهرداری سمنان خبر داده بود.

نوسازی 30 درصدی ناوگان اتوبوسرانی به گفته نظری به معنی خرید 35 دستگاه اتوبوس 5 میلیارد و 700 میلیون ریالی است! بعبارتی شهرداری سمنان برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی باید بیش از 199 میلیارد ریال هزینه کند! این امر البته عملا غیرممکن است اما نکته مهمی که موضوع گزارش ماست آن است که دولت از سال 90 یارانه ای برای خرید اتوبوس به شهرداری سمنان اعطا نکرده است.

این البته تنها مشکل سمنان نیست. در تهران نیز باید 3 هزار دستگاه اتوبوس در سال 97 نوسازی شود اما مبالغ هنگفت خرید اتوبوس و عدم اعطای یارانه های دولتی در سال های اخیر عملا مانع از این امر می شود.

مطابق با قانون، هزینه های جابجایی مسافران باید به تساوی توسط مردم، شهرداری و دولت پرداخت شود اما سهم 30 درصدی دولت در این ارتباط مدت هاست که پرداخته نشده است. در این میان طی چند سال گذشته دولت حتی یک ریال بابت یارانه بلیت به شهرداری سمنان پرداخت نکرده است؛ این در حالی است که سازمان اتوبوسرانی یارانه بخش خصوصی فعال در حوزه عملکرد سازمان اتوبوسرانی که حدود یک سوم از ناوگان اتوبوسرانی را در دست دارند، پرداخت کرده است تا آن ها بتوانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند.

شهرداری ها چقدر از سهم قانونی خود را از دولت دریافت می کنند؟

خبرنگار مرآت برای بررسی این موضوع به سراغ مهدی خراسانیان عضو شورای اسلامی شهر سمنان رفته است. خراسانیان نیز با تأیید این مطلب که دولت طی چند سال اخیر حتی یک ریال یارانه به شهرداری سمنان پرداخت نکرده است، پرسش های مهمی را مطرح کرد:«فارغ از کوچ نشینان، بیش از 99 درصد از جمعیت کشورِ 80 میلیونی ما، یا از دهیاری ها و یا از دهیاری ها خدمات عمومی دریافت می کنند؛ با این وجود شهرداری ها و دهیاری ها چقدر از سهم قانونی خود از محل درآمدهای دولت را دریافت می کنند؟! پاسخ روشن است: تقریبا هیچ!»

وی با طرح این پرسش که «چقدر از سهم شهرداری ها و دهیاری ها از عوارض فروش فراورده های نفتی و صادرات کالا پرداخت شده است؟» گفت: متأسفانه شهرداری ها و دهیاری ها نه تنها در تصمیمات حمایتی دولت جایگاهی ندارند بلکه دولت از پرداخت مبالغی که باید به طور قانونی به این نهادهای خدمات محور اعطا شود نیز خودداری می کند؛ این در حالی است که این مبالغ می تواند سهم مطلوبی از درآمدهای پایدار شهرداری را به خود اختصاص دهد.»

چرا حق شهرداری توسط دولت پرداخت نمی شود؟

این عضو شورای اسلامی شهر سمنان با بیان این که طبق قانون ده درصد از منابع حاصل از فروش بنزین متعلق به شهرداری هاست و روزانه 88 میلیون لیتر بنزین در کشور به فروش می رسد می گوید:«بر این اساس سهم شهرداری ها از این محل سالانه به 3 هزار و 500 میلیارد تومان می رسد اما پرسش ما این است که چرا این ارقام این به شهرداری ها پرداخت نمی شود؟ این البته تمام ماجرا نیست؛ سهم شهرداری ها از محل درآمدهای کارخانجات بزرگ و نیز جرایم راهنمایی و رانندگی نیز به درستی پرداخت نمی شود؛ این در حالی است که هریک از این موارد در زمره قوانین جمهوری اسلامی ایران قرار دارد!»

خراسانیان با اشاره به این که برای افزودن به اعتبار دهیاری ها از سهم شهرداری ها کاسته می شود گفت:«سوال ما این است که چرا اعتبارات دهیاری ها را از محل منابع مربوط به سهم فروش نفت اضافه نمی کنید؟ درآمد پایدار برای شهرداری ها صرفا یک شعار است! دولت بسیاری از درآمدهای پایدار شهرداری را از این نهاد گرفته است. شهرداری ها پیشتر رأسا نسبت به اخذ انواع عوارض از کارخانجات و... اقدام می کردند اما اکنون این مبالغ به خزانه واریز می شود و بدون آن که ما دقیقا بدانیم که چقدر به خزانه واریز شده است، مبالغی به عنوان سهم شهرداری در اختیار این نهاد قرار می گیرد!»

وی ادامه می‌دهد:«پیش‌تر با منت‌گذاری بر سر شهرداری‌ها اعلام کردند که شهرداری‌ها می‌توانند پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت دریافت کنند که 50 درصد آن را دولت تضمین می‌کند و شهرداری‌ها تنها 50 درصد پرداخت می‌کنند اما وقتی ما قصد استفاده از این امکانِ قانونی را داشتیم عنوان کردند که این اوراق تنها مربوط به قطار شهری است؛ بنابراین به جز 4 کلانشهر کدام‌یک از شهرداری‌های کشور می‌توانند از آن بهره‌مند شوند؟»

هم از منافع کلانشهرها بی‌بهره ایم و هم از منافع شهرهای زیر 100 هزار نفری!

عضو شورای شهر سمنان از قصورها و تقصیرها در قبال شهرهایی همچون سمنان می‌گوید:«چندی قبل اعتباری را برای خرید ماشین آلات موردنیاز شهرداری ها تخصیص دادند اما این اعتبار تنها به شهرهایی با جمعیت زیر 100 هزار نفر تعلق می گرفت. سمنان از این منظر بسیار متضرر می‌شود؛ ما نه منافع کلانشهرها را داریم و نه منافع شهرهایی با جمعیت زیر 100 هزار نفر! در این میان دولت هم به تعهدات خود عمل نمی‌کند؛ کما این که یارانه بلیت اتوبوس که از جمله تعهدات قانونی است را نیز پرداخت نکرده است. نکته مهم آن است که بخشی از ناوگان حمل و نقل شهری سمنان به بخش خصوصی واگذار شده است و طبق قراردادها، طبیعتا به مرور و طی دو سال آینده بخشی از اتوبوس‌ها از ناوگان حمل و نقل شهری خارج می‌شوند؛ با این حساب بدون اعطای حقوق قانونی شهرداری، این نهاد چگونه می‌تواند علاوه بر نوسازی، نقص‌های احتمالی ناوگان را نیز برطرف کند؟»

خراسانیان با بیان این که پیش‌تر یکی از معاونین سازمان شهرداری‌ها از اختصاص 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای خرید اتوبوس شهری خبر داده بود، تصریح می‌کند:«چگونه باید این تسهیلات اخذ کرد؟ متأسفانه این گزاره هم در حد حرف باقی مانده و هیچ بانکی حاضر نشده تا این تسهیلات را برای خرید اتوبوس در اختیار شهرداری ها بگذارد.»

شهردار سمنان به طور جدی در این مسأله ورود کند

آخرین سخنان این عضو شورای شهر هم خطاب به شهردار جدید سمنان بود:«ناوگان حمل و نقل شهری سمنان در آینده نزدیک با مشکل مواجه خواهد شد؛ لذا امیدواریم که شهردار جدید به طور جدی در این مسأله ورود پیدا کند و بخشی از این مشکل در سال آینده حل شود.»

امید می رود که با تغییر رویه های دولتی و پرداخت مطالبات قانونی شهرداری ها، گام های موثری در جهت توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در کشور برداشته شود.

انتهای پیام/ح

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه