تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

بخش دوم گفتگوی مرآت با رئیس دانشگاه سمنان؛
افزایش شمار دانشجویان هیچ منطقی ندارد/ دانشگاه فرزانگان را وارد مسائل سیاسی نکنید/ چرا برخی حق‌التدریس‌ها را با تأخیر پرداخت می‌کنیم؟/ دانشگاه سمنان می‌تواند در زمره 10 دانشگاه برتر ایران قرار بگیرد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس دانشگاه سمنان گفت: دانشگاه فرزانگان هنوز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند؛ خواهش من این است که برخی این دانشگاه را وارد مسائل سیاسی نکنند.

به گزارش خبرنگار مرآت، پنج‌شنبه هفته گذشته، بخش نخست گفت‌و‌شنودِ تفصیلی مرآت با دکتر نصیری زرندی، رئیس دانشگاه سمنان را از نظر گذراندید. بخش نخست گفتگو معطوف به مسائل سیاسی مرتبط با دانشگاه بود و طی آن، ریاست دانشگاه نکات مهمی را درباره سیاست‌های کلی حاکم بر سیاست‌ورزی در دانشگاه مطرح کرد. اگر هنوز بخش نخست را مطالعه نکردید، آن‌ را اینجا خواهید یافت. اما بخش دوم گفتگو ناظر بر فعالیت‌های داخلی دانشگاه است و البته نکات بسیار مهمی در آن مطرح شده است.

مرآت: از بحث سیاست خارج می‌شویم. آیا سیاستِ دانشگاه جذب بیشتر دانشجوست؟ اگر این‌گونه است آیا برنامه‌ریزی‌های شما برای دانشجویان بیشتر جواب می‌دهد؟

برنامه‌ای برای افزایش شمار دانشجویان وجود ندارد. قرار است رقم 13 هزار دانشجو را حفظ کنیم. افزایش شمار دانشجو هیچ منطقی ندارد.

مرآت: در ارتباط با مسائل صنفی نکته‌ای برای بیان هست؟ اوضاع سلف دانشجویی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

متأسفانه با وجود افزایش قیمت‌ها نرخ غذای دانشجویی در کشور از 9 هزار تومان تا 22 هزار تومان است. در سمنان این رقم 11 هزار تومان است که دانشجو تنها 2 هزار تومان از این رقم را پرداخت می‌کند و 9 هزار تومان از منابع دانشگاه پرداخت می‌شود. کار ویژه امسال ما این بوده که رستوران مکمل را اضافه کرده‌ایم. غذاهای مکمل غذاهایی هستند که هزینه آن‌ها به طور متوسط حدود 6 هزار تومان است؛ نظیر ماکارونی، عدس‌پلو، کشک بادمجان، کوکو و...

دانشجویان می‌توانند بدون پرداخت یک ریال هزینه این غذاها را رزرو و میل کنند. این بهترین اتفاق ممکن بود.

همه مشکلات دانشگاه فرزانگان در یک قاب!

مرآت: جناب آقای دکتر نصیری! نارضایتی نسبت به شرایط و امکانات دانشگاه فرزانگان، تغییر مکرر مدیریت آموزش، کیفیت پایین آموزش، شمار اندک کلاس‌ها، فقدان کتابخانه، مکان نامناسب، فقدان سرویس و شورای صنفی و دانشجویان بودن برخی از اساتید از جمله مسائلی است که دانشجویان دانشگاه فرزانگان به عنوان مشکلات این دانشگاه عنوان می‌کنند. دیدگاه شما را می‌شنویم.

واقعیت این است که بسیاری از این مسائل درست است. من می‌گویم و شما خود قضاوت کنید. این دانشگاه در 91 افتتاح می‌شود؛ در حالی که زمین، هیأت علمی و حتی یک کارمند رسمی ندارد. نام این مجموعه را می‌توان دانشگاه گذاشت؟ دانشگاه شدن دانشگاه فرزانگان، نیاز به کار و زمان بسیاری دارد. وقتی من دانشگاه را تحویل گرفتم، یک عضو هیأت علمی داشت و اکنون سه عضو.

دانشگاه فرزانگان را وارد مسائل سیاسی نکنید

وزارت علوم 4 مجوز جذب هیأت علمی دیگر هم به ما داده است. این دانشگاه اصلا سایتی نداشت. دوستان باید صبور باشند. خواهش من این است که دانشگاه فرزانگان را وارد مسائل سیاسی نکنند. خوشبختانه خطر ادغام هم کاملا برطرف شده است. این دانشگاه وقتی رشد می‌کند که دانشگاه سمنان از آن دائما حمایت کند. خانم منصوری، مدیرکل محترم فنی و حرفه‌ای محبت کردند تا ما بتوانیم فضای دانشگاه را دوبرابر کنیم.

باور نمی‌کنید که دانشجو در آن فضای کوچک چقدر انرژی منفی داشت. من از آن فضا خجالت می‌کشیدم. ما تازه داریم برای آن کتابخانه ایجاد می‌کنیم. آقای مهندس امیرجان که از بهترین مدیران من است را به آن‌جا فرستاده‌ایم و دارند کار می‌کنند. یکی از نیروهای بازنشسته ما فی‌سبیل‌الله در آن‌جا به ما کمک می‌کنند. به نظر من تلاش همکارانم در دانشگاه فرزانگان طی یکسال گذشته بی‌نظیر بوده است.

در مردادماه و اوج گرمای هوا حتی خانم‌ها هم در دانشگاه کار می‌کردند و اسباب‌کشی داشتیم. در دانشگاه حتی آب سرد نداشتیم اما دوستان کار می‌کردند. من ضمن این که سخنان دانشجویان را تأیید می‌کنم، خواهش می‌کنم که یک ماه دیگر نیز نظر دانشجویان را بپرسید و شرایط را با یکسال قبل قیاس کنید.

مرآت: آیا هیأت رئیسه دانشگاه تصویب کرده که پرداخت حق‌التدریس اساتیدی که غیبت داشته‌اند، یکسال به تأخیر بیفتد؟

این‌گونه که عنوان کرده‌اند نیست. متأسفانه رویه دانشگاه این است که برخی از اساتید سر جلسه امتحان حضور پیدا نمی‌کنند. حق‌التدریسش را می‌گیرند اما حضور پیدا نمی‌کنند. ما با این مسأله مشکل داریم. دانشجو سر جلسه امتحان سوال دارد؛ سوالش را از چه کسی بپرسد؟ چه کسی باید تشخیص بدهد که دانشجویی تقلب کرده است یا نه؟ استاد باید حضور داشته باشد و ما برای این منظور پول پرداخت می‌کنیم.

چرا برخی از حق‌التدریس‌ها را با تأخیر پرداخت می‌کنیم؟

حق‌التدریس‌ها 6 هفته به 6 هفته پرداخت می‌شود. اگر استاد در جلسه امتحان حضور پیدا نکند، ما حق‌التدریس را با تأخیر در 6 هفته دوم پرداخت می‌کنیم؛ نه با تأخیر یکساله! اولین خطا را خود استاد مرتکب می‌شود. با توجه به این که استاد به وظیفه خود عمل نکرده، من به این تأخیر اعتقاد دارم.

مرآت: به عنوان پرسش پایانی اگر گزاره نویدبخشی چه در حوزه اقدامات عمرانی، چه در حوزه تولید محصولات فناورانه و چه در حوزه جایگاه اساتید، برای اطلاع مردم دارید، آن را بیان کنید.

دانشگاه سمنان روندی رو به رشد دارد. بر اساس ارزیابی‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) دانشگاه سمنان از سال 1391 تا کنون، از بین 84 دانشگاه جامع کشور، از رتبه 21 به رتبه 9 رسیده‌ایم. از طرفی، ما در رتبه‌بندی تایمز شرکت کردیم. بر این اساس، رنکینگ دانشگاه سمنان در جهان، بین 1000 تا 1400 است و در ایران نیز در میان 40 دانشگاه ایران، حائز رتبه 25 شده‌ایم.

ما سه دانشمند پراستناد یک درصد داریم؛ دکتر امجدی، دکتر اسحاقی و دکتر سعدالدین. آقای دکتر حقیقی که حدود 7 سال ریاست دانشگاه دامغان را بر عهده داشته‌اند در پارک علم و فن‌آوری مشغول فعالیت هستند و بسیار خوب عمل می‌کنند. در سفر اخیر آقای دکتر ستاری به سمنان، پارک ما به میزان 15 درصد از صندوق پژوهش و فناوری استان سهم گرفت.

ایشان با وجود آن که از دانشگاه فرزانگان بازدید نکردند، 500 میلیون تومان به این دانشگاه کمک کردند که اتفاقی کم‌نظیر بود. در ارتباط با محصولات فناورانه هم کیت‌های الکترونیکی تولیدشده در پارک، به خوبی در حال صادرات است. البته قبول داریم که این‌ها اصلا کافی نیست. پارک‌هایی مثل پارک علم و فن‌آوری فارس بسیار از ما جلوترند. از نظر من تلاش دوستان فوق‌العاده است اما انتظارات ما هم بسیار بالاست. با این همه، روزهای خوبی در انتظار پارک است.

دانشگاه سمنان می‌تواند در زمره 10 دانشگاه برتر ایران قرار بگیرد

من فکر می‌کنم اگر مدیریت‌ها اصلاح شود، این که دانشگاه سمنان در زمره 10 دانشگاه برتر ایران قرار بگیرد، کاملا دست‌یافتنی است.

مرآت: متشکرم و برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

من هم از شما تشکر می‌کنم. خواهش ما این است که رسانه‌ها هر مسأله‌ای را که نیاز به پاسخ دارد، از ما بپرسند و ما هم صادقانه و بی‌کم‌‌وکاست پاسخ می‌دهیم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه