تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

پرسش‌های صریح مرآت در گفتگو با مدیرکل محیط‌زیست استان؛
دامنگیر: از مردم عذرخواهی می‌کنم/ به هیچ عنوان قصد پنهان‌کاری نداشتیم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل محیط زیست استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت بابت اشتباهات منجر به اتلاف 5 رأس گورخر ایرانی از مردم ایران عذرخواهی کرد.

عباسعلی دامنگیر، مدیرکل محیط زیست استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت به برخی پرسش‌ها در ارتباط با تلف شدن 5 رأس گورخر ایرانی در جریان عملیات انتقال از توران به پارک ملی کویر در گرمسار پاسخ داد.

دامنگیر در ابتدای این گفتگو با اشاره به این که با وجود تلفات 5 رأس گورخر نمی‌توانیم بگوییم این پروژه ناموفق بوده است، از واقعه پیش‌آمده اظهار تأسف کرد و گفت: تلف شدن حتی یک گورخر برای ما بسیار تأسف‌آور است و شاهد ما، یک‌صد و بیست و سه شهید محیط‌بان هستند.

وی با بیان این که محیط‌زیست برای ما بسیار مهم است گفت: پروژه مذکور، پروژه‌ای بزرگ و ملی بوده است و یکی از اهداف ما احیا و معرفی مجدد این گونه از گورخر به زیستگاه پیشین خود بوده است.

مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان با تأکید بر این که بخش‌های تخصصی سازمان مرکزی کاملا در جریان اجرای این پروژه بوده‌اند گفت: ما پیش‌تر هیچ‌گاه پروژه‌ای را در چنین حجمی اجرا نکرده بودیم و این برای نخستین‌بار بود که از داروی بیهوشی برای زنده‌گیری گورخر استفاده کردیم اما متأسفانه به دلیل حساسیت دارویی یکی از گورخرها به داروی بیهوشی، 5 تا 6 ساعت پس از آغاز عملیات، این گورخر تلف شد.

دامنگیر دور بودن راه، اشتباهات فردی و بیماری را از جمله علت‌های محتمل اتلاف گورخرهای ایرانی عنوان کرد و گفت: لاشه گورخرهای اتلاف‌شده به دامپزشکی استان تحویل شد و خوشبختانه بررسی‌های اولیه حاکی از آن است که احتمال وجود بیماری خطرناک در محدوده زیست این گونه‌ها وجود ندارد.

وی افزود: شاید به دلیل عجله، بی‌تجربگی و بروز اشتباهاتی که از سوی من و همکارانم، این اتفاق افتاده باشد که این موضوعات مورد بررسی قرار خواهد گرفت و با کسانی که قصور تا تقصیر داشته‌اند برخورد قانونی خواهد شد.

رسما عذرخواهی می‌کنم

مدیرکل محیط زیست استان سمنان ادامه داد: من از همه دوستداران محیط‌زیست و از همه مردم ایران به طور رسمی عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم بتوانیم این پروژه را ادامه دهیم.

دامنگیر در ادامه به چند پرسش صریح خبرنگار مرآت پاسخ گفت. پرسش اول بدین شرح مطرح شد:«اخبار اولیه‌ای که عملیات انتقال منتشر شد، حاکی از موفقیت‌آمیز بودن این پروژه بود، آیا شما قصد داشتید موضوع اتلاف این گورخرها را از افکار عمومی پنهان کنید؟»

دامنگیر در پاسخ به این پرسش با تصریح بر این که تلفات در پروژه‌های انتقال طبیعی است گفت: ما به هیچ عنوان قصد پنهان‌کاری نداشتیم؛ بلکه از ابتدای واقعه تا تحویل لاشه‌ها فیلمبرداری و تصویربرداری شده است و من و معاونم هردو این شهامت را داریم که صادقانه از مردم عذرخواهی کنیم اما برخی در فضای مجازی به دنبال حاشیه می‌گردند.

وی افزود: جعبه‌های حامل گورخرها در اثر ضربه‌های خود گورخرها شکسته است و اگرچه قبول داریم که ممکن است این جعبه‌ها استاندارد نباشند اما موضوع این‌گونه که در فضای مجازی منتشر شد، نبوده است.

هدف ما فرافکنی نبوده است

پرسش دوم خبرنگار مرآت این بود:«پس از این فاجعه، امر بررسی موضوع به اداره‌کل دامپزشکی محول شد. با توجه به این که حمل نامناسب یکی از دلایل اتلاف گورخرها بوده است، آیا این اقدام شما نوعی فرافکنی برای منحرف کردن افکار عمومی از دلایل اصلی حادثه نبوده است؟»

دامنگیر در این ارتباط گفت: «اینگونه نیست چراکه مرجع تشخیص علت اتلاف گورخرها دامپزشکی است.»

وقتی خبرنگار مرآت در پایان درباره ابعاد فاجعه تلف شدن یک گورخر نر از دامنگیر سوال کرد، وی پاسخ داد: این‌گونه نیست که به دلیل تلف شدن گونه نر فاجعه رخ داده باشد؛ چراکه اهمیت گونه‌ها برای محیط‌زیست یکسان است؛ ضمن آن که ما در هر گله نمی‌توانیم بیش از یک گونه نر داشته باشیم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه