تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

بخش دوم گزارش مرآت از ابعاد پنهان همایش سرمایه گذاری؛
خلیلی خواه: در کشور اتفاقی نیفتاده، انتظار دارید سمنان زیر و رو شود؟/ حسن بیگی: تورنس یک «کلّاش بین المللی» است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
پس از انتشار بخش اول گزارش مرآت در خصوص ابهامات همایش سرمایه گذاری اخیر، بخش دوم این گزارش منتشر می شود.

به گزارش خبرنگار مرآت، در بخش اول گزارشی که روز گذشته پیرامون زوایای همایش معرفی فرصت های اقتصادی اخیر بر روی خروجی شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان قرار گرفت، به تاکیدات مکرر مسئولان برگزارکننده این همایش مبنی بر حضور تعداد قابل توجهی سرمایه گذار خارجی اشاره شد.

امیر خلیلی خواه مدیرکل اقتصاد و دارایی استان سمنان به صراحت گفته بود ۷۰ مجموعه سرمایه گذاری از کشورهای چین، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، روسیه، ژاپن، عربستان، صربستان، کره جنوبی، هنگ کنگ و نهاد‌های چند ملیتی برای حضور در همایش اعلام آمادگی کرده اند.(اینجا بخوانید)

خلیلی خواه همچنین «حجم حضور و لِوِل سرمایه گذاران» را عامل اصلی برگزاری همایش در تهران عنوان کرده بود! از آنجا که افکار عمومی و بسیاری از مردم استان به انحاء مختلف خواستار بررسی و روشن شدن ابعاد این همایش توسط رسانه ها شده بودند، مرآت در راستای عمل به وظایف ذاتی خود نسبت به این مهم اقدام می کند.

در بخش اول گزارش گفته شد که مسئولان برگزار کننده این همایش، جان تورنس (رئیس فدراسیون مناطق ویژه و آزاد)، چهره ای که پیش از این از فعالیت وی در یکی از مناطق آزاد جنوب کشور ممانعت شده بود را به عنوان مهره اصلی همایش مذکور انتخاب کرده بودند.

تورنس که پیش از برگزاری همایش مذکور نسبت به رایزنی و جذب 100 سرمایه گذار خارجی متعهد شده بود، عملا هیچ کدام از تعهدات خود را اجرا نکرد!

چنانکه در گزارش پیشین ذکر شد، بنابر اطلاعات مرآت، قراردادی میان تورنس و مجریان برنامه منعقد و مقرر شده بود که بر اساس آن، مبلغ 50 هزار یورو معادل حدود 252 میلیون تومان برای 4 روز حضور جان تورنس در همایش و آوردن 100 سرمایه گذار به وی پرداخت شود. بر اساس قرارداد مذکور این مبلغ باید تا روز اول برگزاری همایش به تورنس پرداخت میشد!

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

«ع س» در برابر دریافت چه امتیازاتی حاضر به هزینه کرد میلیونی شده است؟

همچنین نیکوست اگر مسئولان برگزاری همایش توضیح دهند که با وجود عدم عمل تورنس به تعهداتش، آقایان «حسنی» و «ع. س» و مجریان برنامه به طور مشخص در مقابل دریافت چه امتیازاتی حاضر به پرداخت مبالغ مذکور شده اند؟

اما گزاره سوم مورد اشاره محمدرضا خباز این بود که «26 استان به صورت فعال در این همایش حضور داشتند» خوب است اگر آقای استاندار از مسئولان زیرمجموعه خود بخواهند تا فهرست این 26 استان را در اختیار ایشان قرار دهند و اگر تعداد استانهای حاضر بیش از انگشتان دو دست نبود، سخن خود را اصلاح کنند. مرآت نیز در مقابل آمادگی دارید تا در صورت ارائه مستندات دقیق توسط استانداری سمنان، گزارش خود را اصلاح نماید.

چرا جهانگیری، نوبخت و شریعتمداری در همایش حاضر نشدند؟

یادآوری این نکته ضروری است که پیش از برگزاری همایش مذکور به کرات اعلام شده بود اسحاق جهانگیری (معاون اول دولت)، محمدباقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت) و محمد شریعتمداری(وزیر صنعت، معدن و تجارت) در این همایش حضور پیدا خواهند کرد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اطلاعات مرآت نشان می دهد که این افراد به فاصله کمی پیش از برگزاری همایش و پس از اطلاع از استقبال ضعیف از آن و نیز عدم حضور سرمایه گذاران خارجی، از حضور در این همایش خودداری کرده اند.

نمایشی بودن همایش مذکور ظاهرا به حدی محرز بوده که یکی از مسئولان حاضر در همایش(نام محفوظ) این نکته را صراحتا به همراهان خود نیز عنوان کرده است.

البته تایید این مساله کار چندان دشواری نیست! کافی است از حاضران غیرمسئول(!) همایش بپرسید تا پاسخ آن را دریافت نمایید.

از سویی دیگر هرچند نمی توان به اظهارات صورت گرفته در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در این خصوص استناد کرد اما برآیند نظرات عمومی نیز این امر را تایید می کند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

صادقی، خلیلی خواه، جمعه ای و حسن بیگی در پاسخ به خبرنگار مرآت چه گفتند؟

جمعه ای: کسانی باید پاسخگو باشند که قراردادها را با تورنس منعقد کرده بودند!

علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان به خبرنگار مرآت می گوید:«تعداد اندکی سرمایه گذار به این همایش آمده بودند اما کسانی باید پاسخگو باشند که قراردادها را با آقای تورنس و شرکت های مجری برگزارکننده همایش منعقد کرده اند؛ همچون شرکت های سرمایه گذاری که از ناحیه استانداری سمنان نسبت به این امر اقدام کرده بودند.»

رئیس اتاق بازرگانی استان پاسخ تلخی به این سوال که «آیا وظیفه تورنس در همایش مذکور صرفا یافتن سرمایه گذار برای سرمایه پذیران ایران بوده است؟» می دهد، جمعه ای می گوید:«ما خودمان بلدیم که سرمایه گذار پیدا کنیم! بخش خصوصی می داند که چگونه سرمایه گذار پیدا کند. حاکمیت و دولت محترم باید زمینه های سرمایه گذاری را فراهم و امنیت سرمایه گذار را تأمین کند. اگر این اتفاق بیفتد بخش خصوصی خود می داند که چطور عمل کند.»

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

جمعه ای: وای به حال این تفاهم نامه ها!

وی با تأکید بر این که « نهادهای غیردولتی (NGO) با رویکردهای تبلیغاتی و مطالعاتی، نظیر آنچه که آقای تورنس در آن فعالیت می کند در دنیا فراوان است» می گوید:«این افراد در ضمن برگزاری همایش ها چند نفر را به ایران می آورند و اگر شرایط مساعد باشد ممکن است بتوانند کاری بکنند. سه نفر از کسانی که آقای تورنس با خود به ایران آورده، تفاهم نامه امضا کرده اند. انعقاد تفاهم نامه با افرادی صد برابر معتبرتر هم ضمانت اجرایی ندارد پس وای به حال این تفاهم نامه ها!»

جمعه ای در پاسخ به پرسشی در ارتباط با سخن خودش که گفته بود «70 سرمایه گذار خارجی برای حضور در همایش مذکور اعلام آمادگی کرده اند» گفت:«قرار بود 70 سرمایه گذار در این همایش حضور پیدا کنند. در پوستری هم که منتشر کرده بودند ذکر شده بود که همایش با حضور بیش از 100 شرکت خارجی برگزار می شود. اسامی مدعوین به همایش مشخص است. از استان ها هم تعدادی آمده بودند.»

رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان هدف از برگزاری همایش مذکور را فراهم کردن زمینه های سرمایه گذاری عنوان می کند و البته در پاسخ به این پرسش که «وقتی سرمایه گذار چندانی به این همایش نیامده، این مهم چگونه محقق می شود؟» می گوید:«نمی توانیم بگوییم این همایش بی نتیجه بوده است. 10-11 سرمایه گذار خارجی به این همایش آمده بودند اما باز هم تأکید می کنم که نگاه بخش خصوصی این است که دولت باید به فکر فراهم کردن زمینه های سرمایه گذاری باشد.»

وی با نامطلوب خواندن شرایط سرمایه گذاری در استان و کشور گفت:«اگر اطلاعات دقیقی از برگزاری همایش می خواهید باید از آقای صادقی و آقای خلیلی خواه بپرسید.»

صادقی: آقای تورنس می گفت من با سرمایه گذارها ارتباط دارم!

ما هم به توصیه آقای جمعه ای توجه کردیم و برای پیگیری بیشتر به سراغ منوچهر صادقی قادیکلایی رفتیم. صادقی با رد گفته علی اصغر جمعه ای مبنی بر حضور 11 سرمایه گذار خارجی در همایش مذکور گفت:«حدود 20 نفر از نمایندگانِ ایرانی شرکت های خارجی در همایش حضور داشتند. فموزا یک فدراسیون بین المللی است. آقای تورنس می گفت من با سرمایه گذارها ارتباط دارم. ما تعمدا قرارداد را به فموزا دادیم تا آقای تورنس طرف حساب ما باشد و نه افراد و شرکت ها. خود شرکت ها بنا به تحریم یا مسائل مربوط به برجام یا هر دلیل دیگری، نمی خواستند به ایران بیایند؛ با این حساب آیا ما باید این ارتباط حداقلی با شرکت ها را از دست می دادیم؟ خیر!»

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

میان نوشت: صادقی در حالی از خودداری شرکت ها از حضور در ایران به سبب تحریم یا مسائل مربوط به برجام سخن می گوید که همکارش، امیر خلیلی خواه، پیشتر گفته بود:«دیپلماسی اقتصادی در نحوه ارتباط با کشورهای مختلف پس از برجام از برنامه‌ریزی‌های دولت بوده و به‌خوبی در حال انجام است.» و تورنس هم تصریح کرده بود که:«توافق برجام در واقع مانند پل ارتباطی ایران را به دنیای سرمایه گذاری خارجی وصل کرد!»

خود صادقی نیز پیش‌تر گفته بود:«جای خالی سرمایه‌گذاران خارجی بسیار حس می‌شد و این همایش می‌تواند این موضوع را حل کند.» اما به نظر می رسد این مسائل با برگزاری همایش مذکور حل نشده است!

باید آزمون و خطا کنیم!

 صادقی با تأکید بر ضرورت شکستن سد ارتباط استان ها با سرمایه گذاران خارجی در ادامه به خبرنگار مرآت می گوید:«ما باید آزمون و خطا کنیم و تجربه کسب کنیم، نقاط ضعف همایش هایی از این دست را برطرف کنیم و به سمت سرمایه گذاری خارجی برویم. ما در همایش مذکور تفاهم نامه هایی به ارزش تقریبی 6 میلیارد دلار در بخش های مختلف منعقد کردیم. از سال 94 تا کنون نیز تفاهم نامه های درون استانی به ارزش 7 هزار میلیارد تومان منعقد شده است.»

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری سمنان درخصوص میزان عملیاتی شدن تفاهم نامه های درون استانی مذکور می گوید:«بعضی می گویند 42 درصد و بعضی دیگر می گویند 50-60 درصد از تفاهم نامه ها عملیاتی شده است، اما ایده آل ما این است که تمام تفاهم نامه های منعقدشده در همایش مذکور عملیاتی شوند.»

صادقی برگزاری همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری را یک حرکت نو در کشور توصیف و تأکید می کند:«ما این دست اقدامات را ادامه خواهیم داد و امیدواریم که بتوانیم از تجارب بین المللی برای شکوفا کردن اقتصادمان استفاده کنیم.»

مدیرکل اقتصاد و دارایی: نمی توانم جلوی دهن دیگران را بگیرم!

پس از صادقی به سراغ خلیلی خواه رفتیم. خلیلی خواه هرچند تأکید کرد که «ما برای گفتگوی تلفنی محدودیت داریم!» اما به برخی از پرسش های ما پاسخ گفت. او در ابتدای سخنانش به کنایه گفت:«تعریف شما از سرمایه گذار خارجی چیست؟ حتما باید کسی کراوات بزند و موهایش بور باشد تا بتوان گفت که او سرمایه گذار خارجی است؟ من که نمی توانم جلوی دهان دیگران را بگیرم! آن فرد ایرانی که از فرانسه به ایران آمده، در همایش ما سخنرانی کرده و در مذاکرات حضور داشته است، از دید من یک سرمایه گذار خارجی است. با این حال بعضی از دوستان می گویند ما بیش از 8 سرمایه گذار خارجی در همایش ندیدیم! در حالی که فقط 11 نفر در روز اول همایش صحبت کردند و در روز دوم عکس گرفتند! شما که سخنران ها را دیدید!»

خلیلی خواه: این حرف ها چه مشکلی را از استان حل می کند؟

مدیرکل امور اقتصادی استان سمنان با پیش کشیدن این فرض که سرمایه گذاران به همایش نیامده اند گفت:«من و شما تفاهم نامه هایمان را با نمایندگان فموزا امضا کرده ایم. فموزا یک فدراسیون جهانی است. اما این حرف ها چه مشکلی را از استان حل می کند؟»

خلیلی خواه به صراحت می گوید:«قرار بود فموزا 120، 100 یا 50 –یا هر تعداد دیگر!- سرمایه گذار به ایران بیاورد اما به تعهداتش عمل نکرده است.» او با این وجود تأکید می کند:«فموزا یک نهاد بین المللی است و هرگز اعتبار جهانی خود را زیر سوال نمی برد!»

وی با رد این مسأله که ضمانتی برای تحقق تفاهم نامه های مذکور وجود ندارد می گوید:«پس از برجام چند هیأت اقتصادی وارد کشور شدند؟ حدود 150 هیأت! مگر تمام این هیأت با مجموعه های وابسته شان به ایران نیامدند؟ چه اتفاقی افتاد؟ در کشور اتفاقی نیفتاده آنوقت شما انتظار دارید که با همایشی که برگزار کرده ایم، استان سمنان زیر و رو شود؟»

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

این سوالات را از آقای استاندار بپرسید/ اینکه 100 نفر آمده اند یا 2 نفر را من نباید جواب بدهم!

وقتی به مدیرکل امور اقتصادی استان می گوییم:«وقتی برای همایشی هزینه می شود، انتظار داریم که بازخوردهای مشخصی داشته باشد» پاسخ می شنویم:«چه کسی هزینه کرده است؟ شما هزینه کرده اید؟» می پرسیم:«شخصی به نام ع.س! با چه توجیهی برای برگزاری این همایش هزینه کرده است؟» که خلیلی خواه در پاسخ به آن می گوید:«ایشان ریسک این هزینه کرد را پذیرفته است! اگر می خواهید از این سوالات بپرسید، آن ها را با آقای استاندار مطرح کنید! من دبیر همایش بودم و وظیفه داشتم که نشست را به درستی برگزار کنم. این که 100 سرمایه گذار آمده یا 2 نفر را من نباید جواب بدهم!»

نماینده دامغان: به دوستان گفته بودم که تورنس کلّاش است!/ او فقط به فکر سرکیسه کردن دیگران بوده است!

اما ابوالفضل حسن بیگی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی که خود نیز در این همایش حضور داشته است درباره برگزاری آن حرف هایی شنیدنی دارد. حسن بیگی، تورنس را «یکی از نخاله ترین مدیران بین المللی» توصیف می کند که «هرجا جلساتی داشته است تنها به فکر سرکیسه کردن دیگران بوده است!» و می گوید:«پیشتر هم به ما گفته بودند که او چنین آدمی است. قبلا جلسه ای را در خوزستان برگزار کرده بودند و در آنجا 500 میلیون تومان هدیه داده بودند. من پس از شرکت در آن جلسه به دوستان گفتم که تورنس را رها کنید. او آدم کلاشی است و مخصوصا در کشورهای اسلامی سرمایه گذاری نمی کند و همه حرف هایی که می زند دروغ است.»

حسن بیگی با بیان این که «ما به دوستان خود گفته بودیم که به جای مذاکره با تورنس، مستقیما با شرکت ها وارد مذاکره شوید» می گوید:«چند نفر از دامغانی های حاضر در همایش به من گفتند که از این آقا چیزی در نمی آید! من به آن ها یادآوری کردم که از روز اول هم گفته بودم که این آقا وابسته به بیگانگان است و نمی گذارد که یک ریال سرمایه گذاری در ایران صورت بگیرد. آن ها می آیند برای وقت تلف کردن و این که پولی گیر خودشان بیاید. همه مذاکرات آن ها دسته پایین و غیرکارشناسی است. این در حالی است که سرمایه گذارانی وجود دارند که علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند.»

وضعیت سرمایه گذاری در ایران تأسف بار است

وی وضعیت سرمایه گذاری در ایران را تأسف بار می خواند و تصریح می کند:«ما این مسأله را به مسئولان هم گفته ایم. به آن ها گفته بودیم که چرا با کشورهایی که در مبارزه با داعش در کنار ما بودند و نشان دادند که با ما همسو هستند مذاکره نمی کنید؟»

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

 هماهنگی خودجوش فرمانداران در دفاع از همایش!

پی نوشت 1: در شرایطی که خودِ مسئولان برگزاری همایش اذعان دارند که سرمایه گذاران اندکی در هتل استقلال تهران حضور پیدا کرده اند، جای شگفتی است که محمد مهدی کریمی (فرماندار میامی) استقبال داخلی و خارجی از همایش را فوق العاده و «بی نظیر» عنوان کرده است! و موجب تعجب است که داریوش طاهری (فرماندار گرمسار) از حضور اتحادیه اروپا و 80 شرکت بزرگ سرمایه گذاری از سراسر دنیا در همایش مذکور سخن می گوید! و باز باعث تعجب است که سعید افشار نادری (فرماندار آرادان) برگزاری نشست مذکور را اقدامی «بزرگ» توصیف می کند.

امیدواریم که هماهنگی فرمانداران شهرستان های استان در تمجید از همایش مذکور کاملا خودجوش صورت گرفته باشد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

پی نوشت 2: مرآت هرگونه تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران را توسط هر شخص و نهادی که انجام شده باشد، می‌ستاید. بدیهی است «تشویق برای سرمایه گذاری خارجی» یکی از بندهای مهم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب است. چه کسی با گسترش سرمایه گذاری مخالف است؟ ستیز ما با اقداماتی است که پوسته ای درون تهی از سرمایه گذاری هستند! و هدف مرآت و سایر رسانه ها در گام اول، شفاف سازی عملکرد مسئولان و سپس توجه دادن به اهمیت موضوع فرآیندهای درست و غلط سرمایه گذاری است. آنچه که روند سرمایه گذاری در استان را با اختلال مواجه می کند نه نقد و بررسی رسانه ها، بلکه نگرش سطحی و هیجانی  به آن است.

افکار عمومی بر این باورند که اقدامات نمایشی و تبلیغاتی در حوزه های فنی راه به جایی نمی‌برد و در نهایت به خدشه دار شدن آبروی استان و سرخوردگی آن دسته از مسئولانی که دلسوزانه فعالیت می کنند منجر خواهد شد.

کوتاه سخن؛ این تمام ماجرا نیست. مردم نجیب و فرهیخته استان در انتظار تحقق شفافیت در بخش های مختلف دستگاه های اجرایی و سایر نهادها خواهند ماند.

بدیهی است بررسی موضوعات و پیگیری چالش های اقتصادی صرفا به حوزه سرمایه گذاری منحصر نیست و رسانه های استان واکاوی سایر حوزه های مرتبط با اقتصاد استان را همچنان در دستور کار خواهند داشت.

 شایسته ذکر است شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان همچنان آماده دریافت و انتشار توضیحات مسئولان و نیز دیدگاه صاحبنظران بخش خصوصی خواهد بود.

انتهای پیام/ق

دیدگاه ها

من از استاندار دیندار بیشتر انتظار داشتم متاسفانه دیدم اینطور نیست و سیاست چیز دیگه ای است
ایمیل
سلام به بچه های مرآت از سیاست کاری شما خبر ندارم اما اگر اینطوری که نوشتین باشه دولت مردان به دنبال سیاه بازی هستن و درد مردم رو نمی فهمن و فقط میخوان جیب خودشون رو پر کنن
ایمیل
مرآت داری خالی میبندی سندهات کامل نیست
ایمیل
از نمایندگان استان سوال کنید چرا تو این همایش حضور داشتن با اینکه دیدن سرمایه گذار نیومده استاندار حرفش چیه چرا آبروی استان رو با این کارهای نمایشی داره میبره
ایمیل
بنده فکر میکنم مسئولین بیشتر از اینکه دنبال سرمایه گذار باشن به دنبال لابی گری هستند که خودشون سرمایه دار بشن
ایمیل
استاندار بیخیال است و دلش نمی خواد پیگیر بشه چون به نفعش نیست
ایمیل
چرا در این ماجرا مسئولینی که دستور همایش رو دادن پیگیری نکردین
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه