شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

سیدجواد هاشمی و سیدمهدی تحویلدار در گفتگو با مرآت:
حرکت در مسیر امام حسین(ع)، یک حرکت ملی-مذهبی است/ ماجرای میوه‌هایی که از آفریقا به موکب‌ لبنانی‌ها هدیه شد!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
بازیگر نام‌آشنای سینما و تلویزیون می‌گوید تعصب مردم ما نسبت به امام حسین(ع) تنها یک تعصب مذهبی نیست؛ بلکه تعصبی ملی نیز هست.

به گزارش خبرنگار مرآت، حماسه اربعین مدت‌هاست که مرزهای قومی و دینی را درنوردیده است و جذبه راهپیمایی عظیمی که از چند روز دیگر آغاز خواهد شد، خیل عظیمی از عاشقان حقیقت را به حیرت خواهد افکند. در این میان هر قشری می‌کوشد که نسبت خود را با این واقعه عظیم روشن کند و چندسالی است که هنرمندان نیز به این قافله پیوسته‌اند. چندی قبل که سیدجواد هاشمی بازیگر نام‌آشنای سینما و تلویزیون و سیدمهدی تحویلدار مجری توانمند سیما میهمان مرآت بودند، فرصت را مغتنم شمردیم و در این‌باره با آن‌ها به گفتگو نشستیم. این دو هنرمند کشورمان در گفتگویی که بخش نخست آن در پی می‌آید سخنان قابل تأمل و زیبایی را با ما به اشتراک گذاشته‌اند.

مرآت شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مرآت- ما به تدریج به واقعه عظیم اربعین نزدیگ می‌شویم و گروه‌های مختلف مردمی نسبت به این واقعه واکنش نشان می‌دهند و در آن مشارکت می‌کنند. شما نقش و تأثیر هرمندان را در این جنبش مردمی چطور ارزیابی می‌کنید؟

سیدجواد هاشمی: تأثیری اگر هست، تأثیر مستقیم و بلاواسطه خود حضرت سیدالشهداء(ع) است و هیچ ربطی به امثال ما و حتی مردم ندارد. این اثر سیدالشهداست که مردم ما عاشق‌اند. هیچ سیاستی نمی‌تواند اثر لاینقطع حضرت حسین(ع) را کم‌رنگ کند و به همین خاطر است که مردم ما حاضرند حتی از جانشان بگذرند و در این راهپیمایی شرکت کنند؛ چه رسد به گذشتن از مال...

برافراشتن پرچم امام حسین(ع) برای مردم ما یک جهاد محسوب می‌شود. به همین دلیل است که مردم ما نسبت به امام حسین(ع) تعصب عجیبی دارند و این تعصب، تنها یک تعصب دینی و مذهبی نیست بلکه حتی یک تعصب ملی نیز هست. شاید این سخن را کسی نگفته باشد اما من احساس می‌کنم اگر در زمان جنگ مردم از حریم وطنشان و از ملیتشان دفاع کردند به خاطر امام حسین(ع) بود.

به همین خاطر، حرکت در مسیر امام حسین(ع) تنها یک حرکت مذهبی نیست، بلکه یک حرکت ملی است. هیچ‌کس نمی‌تواند از این حرکت جلوگیری کند. فکر می‌کنم اگر گروهی هم هستند که از جهت سیاسی به نوعی با دیگران قهر می‌کنند، با امام حسین(ع) هرگز قهر نمی‌کنند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

کسی نمی‌تواند این همایش بی‌نظیر را نادیده بگیرد

مرآت- جریان‌های مختلفی تلاش می‌کنند تا ابعاد گسترده واقعه‌ای که در اربعین اتفاق می‌افتد را بپوشانند یا دست‌کم در برابر آن سکوت کنند. فکر می‌کنید شما هنرمندان که خود به نوعی رسانه هستید، چگونه می‌توانید پیام اربعین را به دیگران برسانید؟

سیدجواد هاشمی: جالب است که به شما بگویم من دیشب از ترکیه به ایران برگشتم. در ترکیه با شخصی آشنا شدم که به همه‌چیز و به همه‌کس بد و بیراه می‌گفت. می‌گفت ما الان مدتی است که در ترکیه زندگی می‌کنیم و فقط دو سه هفته دیگر یک‌بار به ایران می‌آییم تا در راهپیمایی اربعین شرکت کنیم. برای من جالب بود که همسر این شخص حجاب درست و حسابی نداشت و خودش هم به نظر نمی‌رسید که اعتقادات محکمی داشته باشد.

پرسیدم واقعا می‌گویید یا جلوی من این حرف را می‌زنید؟! گفتند این مسأله که ربطی به کسی ندارد! من همان‌جا اشک در چشمانم جمع شد و می‌خواستم بگویم جذبه اربعین بین‌المللی است اما دیدم این‌گونه نیست: یسبح لله ما فی‌السموات و ما فی‌الارض. این تسبیح خداوندی است و شاید موجوداتی در عالم باشند که ما نشناسیمشان و آن‌ها هم عاشق امام حسین(ع) باشند.

من ماورایی سخن نمی‌گویم. من دارم از عشق سراسر دنیا از شیعیان و غیرشیعیان نسبت به حضرت حسین(ع) حرف می‌زنم. امکان ندارد که کسی بتواند این نمایش و همایش بی‌نظیر را نادیده بگیرد. مطمئن باشید که اربعین سال به سال پررونق‌تر خواهد شد. تردید نکنید.

ماجرای سفر یک جهانگرد برزیلی به کربلا

سیدمهدی تحویلدار: یکی از دوستانم، در اربعین کاروانی را از اروپا به عراق برد که نیمی از آن‌ها اصلا مسلمان نبودند. این یعنی اربعین، جهانی است. من در سال گذشته در عمود 1217 یک جهانگرد برزیلی را دیدم. همه گرد او جمع شده بودند و او یک جمله گفت: تمام دنیا را گشته‌ام. تجمع‌های بودایی‌ها و ادیان مختلف در هندوستان و دیگر نقاط جهان را دیده‌ام اما این‌جا چیز دیگری است.

می‌گفت این سال دومی است که به مراسم اربعین می‌آیم. او 40 شتر برای اطعام زائران هدیه کرده بود. دین هم نداشت. می‌گفت من در زندگی‌ام دو بار با تمام وجود گریسته‌ام؛ یک‌بار سال قبل در اربعین و یک‌بار امسال در اربعین برای حسین(ع).

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

سیدجواد هاشمی: او به بهشت می‌رود! من این جمله را به خانم کاتیا جورجورا گفتم. به او گفتم اگر برای حسین(ع) گریه می‌کنی، به بهشت می‌روی. او توهینی به فرزند امام حسین(ع) کرده بود. مسیحی بود. دوبار امام حسین(ع) را به خواب دید و به ایشان گفت قول می‌دهم به خاطر توهینی که کردم، تا ابد هرجا که رفتم از شما سخن بگویم. و این کار را کرد.

حسین(ع) واقعا فراتر از ملل و ادیان است. امام حسین(ع) شخصیتی است که واقعا به ما تعلق ندارد، متعلق به همه است.

سیدمهدی تحویلدار: مسئول یکی از موکب‌های سمنان به من می‌گفت پیرزنی سه عدد سیب‌زمینی با خود آورده بود و می‌گفت سید! این سه تا سیب‌زمینی را روی قلبم گذاشته‌ام و تا نجف‌ آورده‌ام.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

میوه‌هایی که از آفریقا به موکب‌ لبنانی‌ها هدیه شد!

سیدجواد هاشمی: من از این نمونه‌ها زیاد دیده‌ام. من کسی را دیده‌ام که با خودش از آفریقا نوعی میوه آورده بود و می‌گفت این میوه غذا را معطر می‌کند. می‌گفت در جای‌جای مسیر یخ می‌گرفتم و کنار این میوه‌ها می‌گذاشتم تا خراب نشوند و آن‌ها را سالم به موکب‌ها برسانم. او پیرزنی بود که نزدیک به 400 کیلومتر راه را پیاده آمده بود. این مسأله را با چه منطقی می‌شود تحلیل کرد؟

در موکب لبنانی‌ها این میوه‌ها را از او گرفته بودند و در غذاها می‌ریختند. این چه عشقی است؟ این مسائل برای ما اهمیت دارد. من با تعصب عرض می‌کنم که چنین مردمی به بهشت می‌روند! مگر می‌شود امام حسین(ع) جواب ندهد؟ ما راجع به امام حسین(ع) چه حرفی می‌توانیم بزنیم؟ ما فقط می‌توانیم از آن‌چه که از دیگران دیده‌ایم حرف بزنیم.

نمایش بی‌نظیر؛ تماشاگران منحصربفرد

مرآت- برخی در داخل کشور نسبت به «پیاده‌روی» موضع دارند! می‌گویند خب چرا سوار ماشین نمی‌شوید و به کربلا بروید؟ در این پیاده‌رفتن‌ها چه سری هست؟

سیدجواد هاشمی: وقتی یکی از بزرگان تئاتر جهان وارد ایران شد، گفت من می‌خواهم نمایش ببینم. به او گفتند اگر می‌خواهی نمایش ایرانی ببینی باید در ماه محرم به ایران بیایی. او در ماه محرم هم به ایران آمد و او را به تماشای تعزیه بردند. بعد به خیابان می‌آید و می‌بیند که مردم از حفظ دیالوگ‌های هم‌شکلی را با هم تکرار می‌کنند و دکورشان هم علم و کتل است!

او وقتی برمی‌گردد در کشورش سخنرانی می‌کند و می‌گوید من نمایش‌های بی‌نظیری را در ایران دیدم که در هیچ‌جای دنیا یافت نمی‌شود که کاترسیز یا تزکیه غایی در این نمایش‌ها بی‌بدیل و بی‌نظیر بود. من می‌دیدم که مردمی که تماشاگر این راز و همایش زیبا هستند، بیش‌تر لذت می‌برند. من زن‌ها و مردهایی را دیده‌ام که با تماشای این نمایش‌ها به شدت می‌گریستند.

او گفته بود که مردم برای تماشای این نمایش‌ها از خانه بیرون می‌آیند، پنجره‌ها را باز می‌کنند و تمام خانه‌ها می‌شود تماشاخانه. این که همه متحدالشکل لباس مشکی می‌پوشند و به خیابان‌ها می‌آیند، یک سوگواره بی‌نظیر در دنیاست. می‌خواهم بگویم کسی که حتی برای شیطنت می‌گوید چرا پیاده به کربلا می‌روید، اگر این پیاده‌روی را حتی یک نمایش تصور کند که همه مردمی که به عراق می‌روند بازیگران آن هستند و پیاده و پابرهنه راه را می‌پیمایند، باید به آن احترام بگذارند.

کسی که به اربعین احترام نگذارد، محترم نیست

اگر این پیاده‌روی قابل احترام نیست، چه چیزی قابل احترام است؟ اگر قرار است ما به افکار هم احترام نگذاریم، چه جایگاهی خواهیم داشت؟ به اعتقاد من کسی که به این نمایش، احترام نمی‌گذارد، آدم محترمی نیست و اصلا نباید به حسابش آورد. من به کسی که به این نمایش عظیم و راهپیمایی اربعین اعتراض می‌کند و احترام نمی‌گذارد، احترام نمی‌گذارم.

او به عقاید دیگران احترام نگذاشته، پس عقاید او چه احترامی دارد؟ تعداد این افراد البته زیاد نیست.

بخش دوم این گفتگو به زودی منتشر می‌شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه