تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

    
جدال دولت ائتلافی آلمان بر سر رفتن یا ماندن در پایگاه ناتو در ترکیه
مسئله ممنوعیت بازدید نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه ناتو در ترکیه از طرف آنکارا بار دیگر به عاملی برای اختلاف در دولت ائتلافی آلمان تبدیل شده است.

به گزارش سرویس بین الملل مرآت به نقل از خبرگزاری تسنیم، ترکیه اخیرا  بار دیگر در اقدامی تنش زا از دیدار جمعی از نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه هوایی ناتو در شهر کنیای ترکیه جلوگیری به عمل آورد.

قرار بود دوشنبه هفته آینده جمعی از نمایندگان پارلمان آلمان از این پایگاه هوایی ناتو در ترکیه بازدید کنند. به گفته "راینر آرنولد"، از کارشناسان دفاعی حزب سوسیال دموکرات آلمان این درخواست برلین از طرف آنکارا رد شده است.

ترکیه این طور این اقدام خود را استدلال کرده است که در حال حاضر روابط آنکارا- برلین به شدت به تیرگی گراییده و به همین دلیل درخواست شده که این دیدار به تعویق بیفتد.

این اقدام آنکارا بار دیگر بحث ها درباره چگونگی واکنش ها به ترکیه در دولت ائتلافی آلمان را داغ کرده و اختلافاتی را ایجاد کرده است. در حالی که سیاستمداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی درخواست ها برای بازگشت از پایگاه هوایی کنیا را کوته بینانه و خطرناک ارزیابی می کنند، اما حزب سوسیال دموکرات و اپوزیسیون آلمان تهدید کرده اند که اگر آنکارا بر این موضع خود پا بر جا باقی بماند باید نیروهای آلمانی از این پایگاه هوایی خارج شوند.

به این ترتیب بار دیگر مناقشات بر سر این مسئله به جدایی در ائتلاف حاکم منجر شده است. سیاستمداران احزاب متحد مسیحی با درخواست حزب سوسیال دموکرات برای بازگشت از این پایگاه نظامی مخالفت کرده و در این باره هشدار داده اند.

"یورگن هاردت"، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی و "هنینگ اوته"، سخنگوی سیاست دفاعی این فراکسیون بازگشت از کنیای ترکیه را اقدامی کوته بینانه و خطرناک ارزیابی کردند.

این دو سیاستمدار بلند پایه اتحادیه احزاب متحد مسیحی تاکید کردند که مشارکت آلمان در عملیات هواپیماهای آواکس وفاداری آشکار به ائتلاف ناتو بوده و سهم مهمی در مبارزه با داعش دارد.

آن ها بازگشت از این پایگاه هوایی را به نفع رئیس جمهور ترکیه دانستند.

این در حالی است که از پارلمان آلمان واکنش های خشمگینانه ای به این اقدام دولت ترکیه وجود داشته است. "توماس اوپرمن"، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان هم ترکیه را تهدید به بازگشت آلمان از این پایگاه نظامی کرده و اظهار داشته است که بدون امکان ملاقات نمایندگان پارلمان آلمان ارتش ما نمی تواند در کنیا باقی بماند.

"وولفگانگ هلمیش"، رئیس کمیسیون دفاعی پارلمان آلمان هم بر این مسئله تاکید کرد که نمایندگان پارلمان آلمان باید این حق را داشته باشند که نیروهای خود را در عملیات ملاقات کنند. تحت شرایط فعلی امکان تمدید این عملیات وجود ندارد.

"سویم داگدلان"، از نمایندگان حزب چپ پارلمان آلمان هم درخواست کرد که عملیات ارتش آلمان در کنیا سریعا متوقف شود.

امید نوری پور از سیاستمداران خارجی حزب سبز آلمان نیز از نشان دیگر بی احترامی به پارلمان کشورش سخن گفت.

معاون رئیس گروه پارلمانی آلمان –ترکیه نیز در این باره تاکید کرد که انتظار یک پیام واضح ناتو به ترکیه را دارد. اگر آنکارا بر سر موضع مممنوعیت خود باقی بماند برای ارتش آلمان تنها یک گزینه و آن بازگشت سریع از پایگاه ناتو در کنیا وجود دارد.

ممنوعیت دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از پایگاه کنیای ترکیه حدود کم تر از یک هفته بعد از سفر رئیس جمهور ترکیه در هامبورگ اتفاق افتاد. دولت آلمان سخنرانی رئیس جمهور ترکیه در جمع هوادارانش در حاشیه اجلاس جی 20 در هامبورگ را ممنوع کرد و به نوشته رسانه های آلمانی این اقدام دولت ترکیه می تواند در تلافی این مسئله باشد.

در پایگاه نظامی کنیای ترکیه حدود 10 تا 15 نیروی آلمانی مستقر هستند که در عملیات هواپیماهای شناسایی آواکس ناتو در مبارزه با تروریسم داعش مشارکت می کنند.

به دلیل ممنوعیت دیدار نمایندگان آلمان از پایگاه اینجرلیک، دولت آلمان در ژوئن تصمیم گرفت 260 نیروی خود و تورنادوهای شناسایی اش را از این پایگاه نظامی خارج و به اردن منتقل کند.این روند انتقال چند روز پیش آغاز شد.

کنیا نیز یک پایگاه هوای دیگر ناتو در ترکیه است که مناقشات بر سر آن در مراحل ابتدایی قرار دارد.

انتهای پیام/

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه