تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

رئیس اداره کتابخانه های عمومی مهدیشهر:
تنها کتابخانه عمومی مهدیشهر فضای مناسب ندارد/ کتابخانه ای فرسوده با عمری بیش از 40 سال
رئیس اداره کتابخانه های عمومی مهدیشهر با اشاره به عدم فضای مناسب تنها کتابخانه عمومی مهدیشهر، گفت: این کتابخانه در سال 1354 و با توجه به نیاز آن زمان احداث شد و در حال حاضر پاسخگوی نیاز مردم این شهر نیست.

به گزارش مرآت؛ محمدرضا خورسندی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر در گفتگو با خبرنگار نیزوا به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی، با اشاره به فعالیت 6 کتابخانه های شهرستان مهدیشهر اشاره و اظهار کرد: در سطح شهرستان 4 کتابخانه زیر نظر مستقیم نهاد کتابخانه های عمومی و 2 کتابخانه نیز به صورت مشارکتی فعالیت می کنند.

وی این کتابخانه های را شامل کتابخانه سلمان فارسی مهدیشهر، پیامبر اعظم درجزین، آیت الله کبیر شهمیرزاد، امام حسن(ع) فولادمحله و دو کتابخانه مشارکتی در شهمیرزاد و درجزین برشمرد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر ادامه داد: در این 6 کتابخانه 120 هزار جلد کتاب وجود دارد که به صورت متوسط برای هر شهروند شهرستان 3 نسخه کتاب موجود است که وضعیت سرانه ای خوبی می باشد.

خورسندی با بیان اینکه در حال حاضر 3 هزار و 600 نفر عضو 4 کتابخانه عمومی شهرستان هستند، افزود: سرانه مطالعه برای هر عضو کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر یک کتاب در ماه است.

 وی استاندارد سرانه مطالعه برای هر عضو را 3 کتاب در ماه دانست و اضافه کرد: با این اوصاف می توانیم ادعا کنیم که اعضای کتابخانه های شهرستان مهدیشهر به نسبت سایر شهرستان ها که عضو کاذب دارند همه کتابخوان هستند ولی مطالعه آنان پایین است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر، مهمترین مشکلات وضعیت کتابخانه های شهرستان را فضای نامناسب کتابخانه سلمان فارسی شهر مهدیشهر عنوان کرد و گفت: این کتابخانه در سال 1354 و با توجه به نیاز آن زمان احداث شده و در حال حاضر پاسخگوی نیاز مردم مهدیشهر نیست.

خورسندی تاکید کرد:در فضای محدودی بالغ بر 250 متر مربع، 30 هزار نسخه کتاب جا داده شده است ولی امکان گسترش کتابخانه فعلی وجود ندارد و راهکار برون رفت از فضای نامناسب کتابخانه مهدیشهر تکمیل کتابخانه جدید می باشد.

وی بیان کرد: متولی ساخت کتابخانه ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که نهاد کتابخانه های عمومی بهره بردار و متولی ارائه خدمات می باشد ولی با این حال پیگیری هایی را برای ادامه روند تکمیل پروژه نیمه تمام کتابخانه مرکزی مهدیشهر انجام دادیم و با رایزنی هایی که با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شد، از اواخر اسفند 95 ادامه روند تکمیل کتابخانه دوباره شروع شد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر خاطر نشان کرد: با همت ارگان های مختلف اعتبار پروژه تامین و بالغ بر 800 میلیون تومان اعتبار دولتی و اعتباری از طرف وزارت ارشاد در نظر گرفته شد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قول دادند تا شهریور 97 کتابخانه جدید مهدیشهر به بهره برداری برسد.

خورسندی اظهار کرد: در صورتی که پروژه کتابخانه مرکزی مهدیشهر تکمیل و به بهره برداری برسد، دومین کتابخانه بزرگ استان بعد از کتابخانه مرکزی سمنان از نظر وسعت خواهد بود که 1200 متر زیر بنا دارد.

وی ارتقای فرهنگ کتابخوانی را از دیگر مسائل کتاب و کتابخوانی در شهرستان مهدیشهر دانست و افزود: یکی از مشکلات در حوزه کتاب این است که فرهنگ کتابخوانی باید ارتقا یابد و این مهم با همکاری و همیاری نهادها امکان پذیر خواهد بود.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهدیشهر فضای مجازی را دیگر مشکل عدم کتابخوانی عنوان کرد و ادامه داد: امروزه فضای مجازی جای کتاب را گرفته است در حالی که هیچ وقت با مطالعه ای که از طریق فضای مجازی حاصل می شود با مطالعه ای که از کتاب و منبع اصلی  صورت می گیرد قابل قیاس نیست.

وی با تاکید بر اینکه عمق مطالعه در فضای مجازی پایین است و مطالعه عمیق تنها با کتاب میسر خواهد بود، اظهار کرد: باید به اتفاق نظر هم این فرهنگ را بین مردم نهادینه کنیم که هیچ چیزی جای کتاب را نخواهد گرفت.  

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع‌رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه