شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

تدبیر مناسب برای توزیع سهمیه سوخت عشایر استان سمنان پیش از شروع سرمای زمستان

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
عشایر قشر زحمتکش و مولد جامعه هستند و زندگی خود را معمولا از طریق دامداری اداره می‌کنند.

به گزارش مرآت؛ عشایر کشور قشر مولد و نماد اقتصاد مقاومتی هستند و باید از این قشر زحمتکش حمایت شود و یکی از نیازهای عشایر تأمین سوخت آنان است که باید به آن توجه شود.

سمنان نیز از استان‌هایی است که عشایر غیور در شهرستان‌های مختلف آن حضور دارند و عشایر شهرستان مهدیشهر بیشترین جمعیت و عشایر شهرستان سمنان کمترین جمعیت را در این استان دارند.

عشایر استان سمنان متشکل از سه هزار و 181 خانوار و بیش از 14 هزار و 400 نفر جمعیت، شامل 74 طایفه، 1.07 درصد از جمعیت عشایری کشور را شامل می‌شوند، این عشایر که هشت و 2 دهم درصد جمعیت استان سمنان را تشکیل می‌دهند، بیش از یک میلیون و 74 هزار رأس دام سبک و چهار هزار و 700 رأس دام سنگین دارند و سالانه 9 هزار و 300 تن گوشت قرمز به ارزش بیش از سه هزار و 600 میلیارد ریال تولید می‌کنند.

سوز سرما این روزها زندگی را برای عشایر و روستائیان ساکن در مناطق مختلف استان سخت کرده است و تأمین سوخت برای گذران فصل سرد زمستان یکی از دغدغه‌های اصلی این جمعیت است.

موضوعی که سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار سمنان در نشست ستاد مدیریت بحران استان نیز بر آن تأکید کرد و گفت: لازم است تا ذخیره سوخت در استان به بهترین شکل‌ممکن با اقدامات مناسب انجام شود و تدبیر لازم برای تأمین سوخت در مواقع نیاز صورت گیرد.

وی تأکید کرد: در روستاها نیز در بحث تأمین‌ آرد ، سوخت و داروهای خانه بهداشت، به عنوان سه ‌مؤلفه اساسی و مورد نیاز، تدبیر لازم انجام گیرد تا نگرانی در این زمینه وجود نداشته باشد.

یکی از عشایر اهل کلاته دامغان با اشاره به توجه بیش از پیش مسئولان نسبت به تأمین سوخت مورد نیاز عشایر این منطقه گفت: بنده یک وانت بار دارم که سهمیه امسال گذشته 200 لیتر بود، امسال ابتدا قرار شد150 لیتر، بعد 120 و از ابتدای آبان ماه نیز به 110 لیتر کاهش یافته است.

یکی دیگر از عشایر استان سمنان نیز می‌گوید: من یک دامدار هستم، هوا بسیار سرد شده است؛ 200 لیتر نفت به ما داده‌اند که باید با این 200 لیتر سه ماه زمستان را سپری کنیم، سؤال من این است که چرا باید سهمیه اینقدر کم باشد.

وی ادامه داد: این مقدار سهمیه کفاف ما را در طول فصل سرد زمستان نمی‌دهد؛ در خواست ما از مسئولان رسیدگی به این موضوع است.

یکی دیگر از عشایر ساکن در مهدیشهر نیز می‌گوید: گفته شده برای گرفتن سهمیه سوخت باید در سامانه ثبت نام کنیم، این مسئله برای همه عشایر امکان پذیر نیست و از مسئولان امر خواهشمندیم فکری برای حل این موضوع بکنند.

علی اصغر جلالی، مدیرکل امور عشایر استان سمنان اظهار داشت: در استان سمنان در حال حاضر هیچ گونه مشکل و کمبودی برای تأمین سوخت مورد نیاز عشایر وجود ندارد.

وی گفت: جمعیت عشایری استان سمنان می‌توانند تقاضایشان را در شرکت تعاونی روستایی عشایری منطقه خود ثبت سامانه کنند.

مدیرکل امور عشایر استان سمنان ضمن قدردانی از پشتیبانی شرکت ملی نقت گفت: هر ثبت نامی که تا کنون در این سامانه انجام شده است از سوی شرکت ملی نفت حواله آن صادر و به دست عشایر رسیده است.

جلالی تصریح کرد: عشایر تقاضای خود را در سامانه ثبت کنند، چنانچه کمبودی نیز وجود داشته باشد، با شرکت نفت هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم و حواله نیز به موقع به دست متقاضیان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه عشایر برخی از مناطق استان نیاز بیشتری به سهمیه سوخت دارند، گفت: برخی افراد سهمیه خود را نمی‌گیرند و ما می‌توانیم با شرکت نفت هماهنگی لازم را در این زمینه انجام دهیم که سهمیه این دسته افراد در مناطقی که نیاز بیشتری دارند سوق داده شود.

به هر روی انجام تمهیدات و هماهنگی‌های انجام گرفته با سازمان‌های مربوطه قبل از شروع فصل سرد زمستان و تأمین و ذخیره‌سازی به‌موقع نفت سفید ویژه عشایر و روستائیان باید در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد.

عشایر و روستائیان استان سمنان که در حوزه تولید محصولات لبنی و دامی نقش بسیار مهمی دارند نیاز به حمایت و توجهی فراتر از اینها از سوی مسئولان امر دارند.

انتهای پیام/

تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.