تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

رئیس سازمان نظام پزشکی سمنان در گفتگو با مرآت:    
تخلفات پزشکی در استان سمنان بسیار کمتر از سایر نقاط کشور است/ تاخیر در پرداخت مطالبات مهمترین مشکل داروخانه ها است
رئیس سازمان نظام پزشکی سمنان با بیان اینکه حجم تخلفات پزشکی در استان سمنان بسیار کمتر از سایر استانها است گفت: جامعه پزشکی استان را پزشکانی اخلاق مدار و متعهد تشکیل می دهند.

دکتر افشین همتی رئیس سازمان نظام پزشکی سمنان در بازدید از دفتر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان ضمن اطلاع از نحوه تولید و انتشار خبر به گفتگو با خبرنگار این شبکه پرداخت.

دکتر همتی در حال حاضر با رای اعضای سازمان نظام پزشکی، ریاست این سازمان در شهرستان سمنان را برعهده دارد.

رئیس سازمان نظام پزشکی سمنان علاوه بر 12 سال عضویت در این سازمان، مدتی نیز به عنوان دادستان نظام پزشکی استان انجام خدمت کرده است.

متن گفتگوی مرآت با رئیس سازمان نظام پزشکی سمنان را در ادامه می خوانید:

مرآت- لطفا در خصوص ماموریت ها و اهداف سازمان نظام پزشکی استان توضیح دهید.

همتی- سازمان نظام پزشکی  قدیمی ترین و اصیل ترین سازمان مردم نهاد کشور است که حدود 70 سال قدمت دارد.

این سازمان همانطور که عرض کردم یک مجموعه غیردولتی است که با دو هدف عمده پایه ریزی شده است. اولین هدف تامین حقوق بیماران است تا بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز پزشکی احساس امنیت بیشتری داشته باشند و چنانچه مشکل خاصی در روند درمان خود داشتند از طریق این نهاد پیگیری شود.

دومین هدف این سازمان  تکریم جامعه پزشکی است که در طول زندگی و شبانه روزی خدمات فراوانی در حوزه های کاری خود به بیماران ارائه می کنند.

سازمان نظام پزشکی در شهرستان سمنان بیش از 900 عضو و در کل استان سمنان حدود 2 هزار و 200 عضو دارد. لازم است این موضوع را بیان کنم که اعضای نظام پزشکی را  گروه های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی و کارشناسان پروانه دار در رشته های فیزیوتراپی، کاردرمانی، شنوایی سنجی، گفتار درمانی و علوم تغذیه و ... تشکیل می دهند.

مرآت- به نظر شما چرا در سالهای اخیر شاهد هجمه و تبلیغات منفی علیه جامعه پزشکی کشور بوده ایم؟

همتی- همانطور که گفتید بیشتر اینگونه موضوعات توسط برخی رسانه ها مطرح می شوند. طبیعتا هر صنف، قشر یا گروهی با یک سری آفت ها و آسیب ها مواجه است که این موضوع ممکن است در جامعه پزشکی نیز به ندرت وجود داشته باشد. شاید معدود افراد که نسبت آنها به کل جامعه پزشکی واقعا ناچیز است با برخی رفتارهای ناصحیح به دامن زدن به چنین فضایی کمک کنند. متاسفانه فضاسازی ها علیه جامعه پزشکی بسیار بیشتر از آن اندازه ای است که در حقیقت وجود دارد و این موضوع به زیاد شدن فاصله بین بیماران و پزشکان منجر شده است که برای کاهش این فاصله به شدت نیازمند اطلاع رسانی رسانی به افکار عمومی هستیم.

قطعا جامعه پزشکی افراد معدودی را که وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند از خود نمی داند. از سویی دیگر برخی گروه های خارج از مجموعه پزشکی نیز با سواستفاده از خلا نظارت  مربوطه در امور پرشکی دخالت می کنند و بدون داشتن مجوز و تخصص وارد برخی امور  پزشکی می شوند. این اتفاق متاسفانه تحت عناوین مختلف در برخی آرایشگاه ها، مجموعه های طب سنتی و یا باشگاه های بدنسازی بویژه در تجویز مکمل ها رخ می دهد که مردم ممکن است فریب این افراد را بخورند و در نهایت آسیب هایی به دنبال داشته باشد.

اینگونه موضوعات در سالهای اخیر شدت بیشتری یافته است که بخش عمده ای از شناسایی و پیگیری های قضایی آن توسط سازمان نظام پزشکی انجام می شود و ما نیز در مجموعه سازمان برنامه های ویژه ای برای برخورد جدی با این موضوع داریم. به عنوان مثال می توانم به استفاده برخی افراد از دستگاه ها و تجهیزات ویژه پوست و مو اشاره کنم که در آن افرادی بدون داشتن مهارت، مجوز و آگاهی نسبت به جذب مشتری اقدام می کنند. هرچند اطلاع از محل فعالیت این افراد باتوجه به غیررسمی بودن آنها کمی دشوار است اما به هر صورت پیگیری این موضوع را وظیفه خود می دانیم. همچنین برخی عطاری ها با ارائه اطلاعات غلط به افراد، آنها را از درمان تخصصی توسط پزشکان منصرف می کنند.

بنده همانطور که عرض شد مدتی به عنوان دادستان سازمان نظام پزشکی استان خدمت کرده ام لذا با برنامه های خاصی به طور قاطع با چنین معضلاتی هم در بعد فرهنگی و آموزشی و هم در بعد قضایی و انتظامی برخورد خواهم کرد. خوشبختانه قوانین بسیار خوبی نیز در این خصوص وجود دارد که می توانند در این زمینه به ما کمک کند. 

مرآت- حجم پرونده های پزشکی استان چقدر است و وضعیت رسیدگی به آنها نسبت به کل کشور چه وضعیتی دارد؟

همتی- خوشبختانه حجم پرونده های تخلفات پزشکی در استان سمنان نسبت به سایر نقاط کشور بسیار بسیار پاین تر است که این موضوع مسئولیت پذیری، اخلاق مداری و مردم داری پزشکان استان سمنان را به وضوح نشان می دهد. همچنین تعداد شکایت های مردمی نیز از جامعه پزشکی استان بسیار کم است.

لازم است این نکته را عرض کنم که مردم شریف استان سمنان احترام بسیار زیادی برای پزشکان استان قائل می شوند و از آن طرف نیز پرشکان استان برای مردم ارزش زیادی قائل هستند. مسئولان استان نیز به جامعه پزشکی اعتماد زیادی دارند که امیدوارم شایستگی این اعتماد را داشته باشیم.

تلاش ما نیز آن است تا اعتماد مردم و مسئولان به جامعه پزشکی افزایش دهیم و همبستگی مردم و پزشکان را تقویت شود.

مرآت- نظر شما در خصوص طرح تحول سلامت که در دولت یازدهم اجرا شد چیست؟

همتی- طرح تحول سلامت با استقبال و رضایت عموم مردم همراه شد و می توان از آن به عنوان یکی از دستاوردهای دولت یازدهم یاد کرد. یکی از موضوعات اصلی آن کاهش سهم پرداختی مردم در طول درمان بود. البته این طرح به این ابعاد مانند هر طرحی ممکن است نواقص و مخالفینی نیز داشته باشد. البته وزیر محترم بهداشت نیز اخیرا گفتند نواقص این طرح در دولت دوازدهم رفع خواهد شد. رضایت مردم از این طرح را در رای بالای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دکتر قاضی زاده هاشمی می توان مشاهده کرد. یکی از دستاوردها و اهداف این طرح نیز کاهش پدیده زیرمیزی بود که خوشبختانه تا اندازه بسیار زیادی محقق شد.

معتقدم موضوعی که باید در دولت دوازدهم به آن توجه بیشتری شود بحث پرداخت تعهدات مالی توسط سازمان های بیمه گر است که در حال حاضر با تعویق زیادی انجام می شود.

مرآت- ارزیابی شما از خدمات پزشکی و درمانی استان سمنان چیست؟

همتی- خوشبختانه در سالهای اخیر هم به لحاظ زیرساخت و هم به لحاظ تجهیزات، توسعه مناسبی در استان سمنان رخ داده است که در نهایت به حضور بیشتر پزشکان مجرب در استان منجر شده است. در سالهای گذشته تنوع خدمات بهداشتی و درمانی استان بسیار زیاد شد و در حال حاضر بخش های فوق تخصصی پزشکی و تخصصی دندانپزشکی در استان مشغول به فعالیت هستند. این امر از مهاجرت بیماران استان به تهران جلوگیری می کند که قطعا منافع مالی بالایی برای استان سمنان خواهد داشت.

در حوزه دندانپزشکی نیز اتفقات بسیار خوبی در استان سمنان افتاده است و انواع خدمات مربوط به آن در حال ارائه است. این موضوع نیز به تاسیس دانشکده دندانپزشکی در استان بر می گردد. در حال حاضر 22 نفر متخصص دندانپزشک در استان سمنان حضور دارند که این شاخص در استان نسبت به کشور وضعیت مطلوبی دارد.

مرآت- به نظر شما آیا ساخت دانشکده داروسازی نیز در استان ضروری است؟

همتی- بله، معتقدم با توجه به ظرفیت های استان این موضوع نیز می تواند به توسعه بخش سلامت استان کمک کند و پازل آموزش پزشکی در استان سمنان را تکمیل کند.

در همین خصوص این را عرض کنم که متاسفانه داروخانه های استان و البته سراسر کشور بواسطه تاخیر بسیار زیاد در پرداخت مطالباتشان با مشکل نقدینگی مواجه هستند و بعضا یکسال بعد از فروش محصولات خود که تحت پوشش بیمه قرار دارد به مطالبات خود می رسند. این موضوع نیز باید در استان سمنان مرتفع گردد. لازم است این نکته را در خصوص داروخانه ها عرض کنم که تعداد داروخانه ها در هر استان سرانه ای دارد که با جمعیت متناسب است لذا افزایش تعداد داروخانه ها نیازمند افزایش جمعیت استان و رسیدن به شاخص های اعلامی وزارت بهداشت است.

مرآت- از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید صمیمانه تشکر می کنم.

همتی- من نیز از شما و همکارانتان در شبکه اطلاع رسانی مرآت متشکرم و امیدوارم در این مسئولیت خطیر موفق و پیروز باشید.

مصاحبه و تنظیم: مسعود تبریزی

عکس: محمد نجم

انتهای پیام/ت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه