تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

در گفتگو با دهیاران مطرح شد؛
تخریب دیوار ساحلی رودخانه و خطر وقوع سیل در روستای ابرسج/ کمبود سوخت نفت روستای طرود در سرمای زمستان
تخریب دیوار ساحلی رودخانه روستای ابرسج و خطر وقوع سیل در این روستا، شبکه آب فرسوده و ترکیدگی لوله های آبرسانی، کمبود سوخت نفت و عدم وجود جاده دسترسی مناسب به روستای طرود و مشکل کمبود آب شرب از مهم ترین مشکلاتی بود که دهیاران روستاهای شاهرود عنوان کردند.

به گزارش مرآت به نقل از نسل شاهوار، مشکلات و مسائل نواحی روستایی کشور بسیار است و هر ناحیه روستایی مسائل و مشکلات خود را دارد.

روستاهای استان سمنان از مشکلات عدیده‌ای از جمله نداشتن آب آشامیدنی سالم، نداشتن راه دسترسی مناسب و نبود شبکه بهداشت و... رنج می برند  این درحالی است که مسئولان به مشکلات روستائیان توجهی نمی کنند و کمتر به پیگیری و بررسی مسائل و مشکلات روستایی می پردازند.

 

در همین خصوص؛ خبرنگار نسل شاهوار با سه نفر از دهیاران روستاهای شهرستان شاهرود گفتگو کرد که ماحصل آن در ذیل آمده است:

تخریب دیوار ساحلی رودخانه و خطر وقوع سیل در روستای ابرسج

اسماعیل کوثری دهیار روستای ابرسج در گفتگو با خبرنگار نسل شاهوار تخریب دیوار ساحلی رودخانه این روستا را یکی از مشکلات روستای ابرسج عنوان کرد و گفت: دیوار ساحلی رودخانه روستای ابرسج که از وسط روستا می گذرد حدود 6 یا 7 سال پیش بر اثر وقوع سیلاب تخریب شده است و امنیت منازل اهالی روستا را دچار مشکل کرده است.

وی با بیان اینکه اگر سیلی بیاید منازل اهالی روستا در معرض تخریب قرار دارد اظهار کرد: شرایط روستای ابرسج به گونه ای است که به محض وقوع بارندگی شدید اهالی خانه های خود را ترک گفته و از خانه ها بیرون می آیند تا در صورت تخریب خانه ها بر اثر سیلاب امنیت جانی داشته باشند.

دهیار روستای ابرسج به بازدید چندین باره فرماندار شاهرود، بخشدار بسطام و مدیر بنیاد مسکن از این منطقه اشاره کرد و افزود: متاسفانه از این بازدیدها چیزی عاید روستا نشده است، تنها ردیف بودجه ای را هم که برای دیوار ساحلی روستا در نظر گرفتند اعتبارش هنوز تخصیص داده نشده است.

شبکه آب فرسوده و ترکیدگی لوله های آبرسانی

کوثری شبکه آب فرسوده روستای ابرسج را یکی دیگر از مشکلات این روستا عنوان و بیان کرد: بخاطر فرسودگی تاسیسات آبرسانی روستا ترکیدگی و هدر رفت آب زیاد است و ماموران و پیمانکاران آب و فاضلاب روستایی هم که برای تعمیر می آیند آسفالت و معابر روستا را هم تخریب کرده و اقدام به پر کردن چاله ها و گودال هایی که حفر کرده اند نمی کنند که بارها باعث شده است حوادث ناگواری از جمله سقوط افراد یا وسایل نقلیه در داخل گودال ها اتفاق بیفتند.

وی تاکید کرد: پر کردن چاله ها و گودال هایی که توسط پیمانکاران آب و فاضلاب روستایی برای تعمیر تاسیسات آب رسانی حفر می شود وظیفه دهیاری نیست اما برای آسایش و رفاه مردم تا جایی بتوانیم آنها را پر می کنیم.

دهیار روستای ابرسج یادآور شد: دهیاری ابرسج سال گذشته بالغ بر 18 میلیون تومان برای آسفالت و لکه گیری خیابان ها و معابر روستا هزینه کرد اما الان چیزی از آن باقی نمانده است و دست اندازها و تخریب های آسفالتی که پیمانکاران آبفار بر جای گذاشته اند باقی مانده است.

کوثری وجود نقطه حادثه خیز در جاده اصلی روستا را یکی دیگر از مهم ترین مشکلات روستای ابرسج عنوان کرد و گفت: پشت روستای ده خیر و در جاده اصلی دسترسی به روستای ابرسج پیچ خطرناکی است که در طول سال چندین مورد واژگونی خودرو گزارش می شود که نیاز به اصلاح دارد و در چند سال گذشته دختر خانم 17 ساله ای بر اثر واژگونی خودرو در این منطقه فوت کرد.

وی در خصوص مشکلات شهرک ولیعصر (عج) روستای ابرسج بیان کرد: دو دره در نزدیکی شهرک واقع شده است که سیلاب آن مشرف به شهرک است و در صورت وقوع بارش باران شدید شهرک در معرض سیلاب قرار دارد.

دهیار روستای ابرسج با بیان اینکه احداث کانال هدایت آب راه حل مشکل شهرک است عنوان کرد: بنیاد مسکن زیر ساخت ها را به صورت کامل انجام نداده و آبهای سطحی را هدایت نکرده است لذا وقوع بارندگی و سیلاب در طول این چند سال باعث از بین رفتن سایر زیرساخت ها نیز شده و باعث می شود آب به داخل خانه های مردم برود.

عدم وجود بهورز آقا در خانه بهداشتی روستای ابرسج

کوثری در بخش دیگری از صحبت های خود به عدم وجود بهورز آقا در خانه بهداشت روستایی ابرسج اشاره کرد و افزود: تنها یک بهورز خانم داریم که تزریقات مربوط به آقایان را انجام نمی دهد، درمانگاه و پزشک ثابت نداریم و روستای ده خیر نیز تحت پوشش خانه بهداشت روستای ابرسج است.

جاده سخت و صعب العبور به مراتع عشایر ابرسج

وی در ادامه صحبت های خود جمعیت روستا را براساس آخرین سرشماری سال 95 هزار و 4 نفر اعلام کرد و گفت: روستای ابرسج ییلاقی است و بخشی از جمعیت این روستا عشایر و افرادی هستند که در نیمه اول سال برای امورات کشاورزی به روستا می آیند بالغ بر 600 نفر به جمعیت روستا اضافه می شود و با فرارسیدن نیمه دوم سال بعد از برداشت محصولات کشاورزی عشایر نیز به مناطق قشلاقی خود واقع در مانه و سملقان استان خراسان شمالی و شرق استان گلستان کوچ می کنند.

دهیار روستای ابرسج راه دسترسی بد و صعب العبور به مراتع را از مشکلات عشایر این روستا عنوان و بیان کرد: اگر راه دسترسی مناسبی برای مراتع ییلاق عشایر وجود داشته باشد باعث می شود سایر اعضای خانواده نیز در کنار مردان حضور داشته باشند و از نظر اقتصادی و هزینه ها به خانوارهای عشایر کمک می شود.

جاده دسترسی روستای طرود مناسب نیست

سید مالک موسوی دهیار روستای طرود نیز در گفتگو با خبرنگار نسل شاهوار جاده دسترسی نامناسب به روستا را از مهم ترین مشکلات این منطقه عنوان کرد و گفت: جاده دسترسی روستا، طرود به معلمان و از شاهرود به سمت طرود شانه خاکی دارد و وضعیت خوبی ندارد.

وی بیکاری را یکی دیگر از مشکلات اهالی روستای طرود عنوان کرد که باعث مهاجرت اهالی و خالی از سکنه شدن روستا می شود.

دهیار طرود افزود: زیرسازی و آسفالت ریزی شهرک طرود به خوبی انجام نشده است و معابر و خیابان ها نیز جدول کشی نشده است، از سوی دیگر اکثر معابر روستا خاکی است و با کمترین بارندگی گل و لای شده و عبور و مرور مردم به سختی انجام می شود.

کمبود سوخت نفت در روستای طرود

موسوی با اشاره به در پیش بودن فصل زمستان کمبود سوخت را یکی دیگر از مشکلات روستای طرود عنوان و اظهار کرد: روستای طرود گاز رسانی نشده است و نفت سوخت مصرفی مردم است که اهالی با کوپن هایی که در اختیار آنها گذارده می شود با سختی نفت را تهیه می کنند.

وی با بیان اینکه میزان نفت مصرفی که به روستای طرود تخصیص داده می شود کم است، اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما لازم است که تانکرهای سوخت در بازه زمانی کوتاه تری به روستا ارسال شود تا مردم در فصل سرما دچار رنج و مشقت نشوند.

دهیار روستای طرود در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به سرعت اینترنت پایین در این روستا گفت: همراه اول تنها اپراتوری است که در روستای طرود خدمات ارائه می دهد و به غیر از آن هیچ اپراتور دیگری در این منطقه خدماتی ندارد.

کمبود آب شرب مهم ترین مشکل روستای دهملا است

محمد رضا مرتضایی پور دهیار روستای دهملا نیز در خصوص مشکلات این روستا به خبرنگار نسل شاهوار گفت: مشکل آب شرب اولویت اول روستای دهملا است و در ایام تابستان و محرم با کمبود آب شرب مواجه هستیم.

وی اظهار کرد: برای نمونه در ایام محرم مبلغ زیادی هزینه، بیش از 700 متر حفاری و کانال زده شد، آب کشاورزی را خریداری کردیم و به شبکه آب شرب روستا تزریق کردیم اما باز هم اهالی روستا مشکل آب شرب داشتند.

دهیار روستای دهملا افزود: از سوی دیگر آب شربی که زیر نظر آب و فاضلاب روستایی است سالم و بهداشتی نیست و پر از لجن است از همین رو درخواست حفر یک حلقه چاه آب کردیم که موافقت نشد.

مرتضایی پور قبوض آب سرسام آور و عدم نظارت بر قیمت درج شده بر روی قبوض آب روستایی را یکی دیگر از مشکلات و نارضایتی های مردم روستا عنوان و بیان کرد: مبالغ قبوض آبی که برای روستای دهملا و اهالی روستاهای همجوار صادر می شود سرسام آور است و با کارکرد کنتورهای آب هیچ همخوانی ندارد به عنوان نمونه برای یکی از ساکنان روستای قلعه حاجی قبض 58 میلیون تومانی صادر شده بود که لازم است اداره آب و فاضلاب روستایی نظارت بیشتری بر صدور قبوض و مبالغ درج شده داشته باشد.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه