تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مرآت گزارش می دهد؛
تحلیل روزنامه «هافینگتون پست» از پیامدهای استفاده از شبکه های اجتماعی/ فضای مجازی و افزایش احتمال آسیب رساندن به خود!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
روزنامه هافینگتون پست این پرسش را با مخاطبان خود مطرح می کند: «از شبکه های اجتماعی به عنوان جایگزینی برای ارتباطات مستقیم استفاده می شود یا به عنوان یک مکمل برای ارتباطات مستقیم؟»

به گزارش خبرنگار مرآت، پیش از آن که به اصل موضوع بپردازیم به این اعداد و ارقام توجه کنید: براساس آخرین آمارها، در میان جمعیت 7 میلیارد و 593 میلیونی کره زمین که 55 درصد از آن‌ها شهرنشین هستند، تعداد کابران اینترنت در سال 2018 به 4.021 میلیارد نفر رسیده است که این رقم نسبت به سال گذشته رشدی 7 درصدی داشته است. با این حساب 53 درصد از مردم کره زمین از اینترنت استفاده می‌کنند. کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز در سال 2018 به 3.196 میلیارد نفر رسیده که این رقم نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش نشان می‌دهد که با این آمار 42 درصد از مردم جهان در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند.

اما آمار کاربران تلفن همراه نیز با افزایش 4 درصدی نسبت به سال گذشته به 5.135 میلیارد نفر رسیده است؛ بعبارتی در حال حاضر 68 درصد از مردم کره زمین از تلفن همراه استفاده می‌کنند. رشد فزاینده کاربران فعال تلفن همراه نیز در نوع خود جالب توجه است. در حال حاضر 2.958 میلیارد نفر از مردم جهان کاربر فعال تلفن همراه محسوب می‌شوند که این رقم 39 درصد از جمعیت کره زمین را دربرمی‌گیرد در حالی که در سال 2017 این رقم برابر 34 درصد از جمعیت جهان بوده است.

52 درصد از سهم ترافیک مصرفی کاربران اینترنت به اینترنت دستگاه‌های تلفن همراه مربوط می‌شود که این رقم نسبت به سال گذشته 4 درصد رشد داشته است؛ در حالی که سهم دسکتاپ از مصرف اینترنت با سه درصد کاهش نسبت به سال گذشته در جایگاه دوم قرار دارد.

ممکن است این آمارها در نگاه نخست مثبت به نظر برسند اما اگر دیدگاه منتشر شده در پایگاه اینترنتی روزنامه آمریکایی هافینگتون پست را بخوانید شاید دیدگاه شما هم تغییر کند! هافینگتون پست در سی ام ژانویه 2017 یعنی کمی بیش از یکسال قبل در مطلبی به قلم آنا کالتابیانو نوشته است:«ممکن است گسترش استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی سبب شوند که ما برای برقراری ارتباطات شخصی و واقعیِ معنادار احساسِ نیاز نکنیم.»

دوستانِ واقعی یا دوستان فیسبوکی؟!

هافینگتون پست سپس چند پرسش را پیش روی مخاطبان می گذارد:«آیا شبکه های اجتماعی نسبت به تمایلات طبیعی انسان همچون یک آمپلی فایر یا تقویت کننده عمل می کنند؟ آیا دخترِ تنهایی که برای برقراری ارتباط با دیگران یک وبلاگ ایجاد می کند، احساس می کند که اگر آن وبلاگ را ایجاد نکند نمی تواند با دیگران ارتباط برقرار کند؟ یک پسر معمولی در اجتماع که تعدادی دوست نزدیک دارد و به صورت چهره به چهره با آن ها در ارتباط است و علاوه بر این دارای گروه بزرگ تری از دوستان در فیس بوک است  که دسترسی های اجتماعی او را گسترش می دهد، نسبت به این دو گروه از دوستان چه نگاهی خواهد داشت؟ از شبکه های اجتماعی به عنوان جایگزینی برای ارتباطات مستقیم استفاده می شود یا به عنوان یک مکمل برای ارتباطات مستقیم؟»

اما این روزنامه آمریکایی در ادامه دامنه پرسش ها را گسترش می دهد:«پرسش دیگر این است که آیا شبکه های اجتماعی سبب بروز رفتارهای ناسالم می شوند؟ آیا کسانی که به هر دلیل رفتارهای ناسالم دارند، به واسطه شبکه های اجتماعی رفتارهای ناسالم خود را با شدت بیشتری دنبال نمی کنند؟»

استفاده از شبکه های اجتماعی و افزایش احتمال آسیب رساندن به خود!

نویسنده این مطلب سپس به مفهوم «صدمه رساندن به خود» به ویژه صدماتی غیر از خودکشی می پردازد. او به انواع آسیب رساندن ها به خود اشاره می کند و در ادامه از پژوهشی سخن می گوید که بر اساس نتایج آن استفاده از شبکه های اجتماعی سبب افزایش احتمال تصمیم برای آسیب رساندن به خود عنوان شده است! دقت کنید! این ها مسائلی نیست که روزنامه کیهان یا روزنامه شرق مطرح کرده باشند؛ این ها پرسش های یک روزنامه ریشه دار آمریکایی است.

جالب است که این آسیب ها برای کاربران اینترنت شبکه های اجتماعی بروز می کند اما در نقطه مقابل سود سرشاری به گردانندگان این شبکه ها می رسد. طبق بررسی های صورت گرفته پینترست که یک شبکه اجتماعی شناخته شده برای به اشتراک گذاشتن تصاویر است دارای بالاترین درآمد به ازای هر کلیک نسبت به هر شبکه اجتماعی دیگری است. این شبکه اجتماعی در ابتدا پلتفرمی برای زنان معرفی شد اما امروز تنها نیمی از کاربران آن زن هستند!

کوتاه سخن؛ بار دیگر به این گزاره ها فکر کنید: استفاده از اینترنت در تلفن های همراه سال به سال گسترش می یابد. اکنون 53 درصد از مردم کره زمین از اینترنت استفاده می کنند و این آمار نیز هرسال با رشد قابل توجهی همراه است. این امر سبب شده است که ما انسان ها برای برقراری ارتباطات واقعی کمتر احساس نیاز کنیم. از طرفی پژوهش ها نشان داده است که شبکه های اجتماعی و استفاده معتادگونه از اینترنت می تواند به بروز رفتارهای ناسالم منجر شود یا دست کم باعث شود که افراد رفتارهای ناسالم خود را با شدت بیشتری دنبال کنند.

آیا زمان آن نرسیده است که فکری برای تغییر سبک زندگی خود بکنیم؟

محسن حسن زاده

انتهای پیام/س

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه