تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

غرضی در گفتگوی تفصیلی با مرآت:
تحلیل برخی از سیاسیون از رفتار مردم غلط است/ آمریکایی ها از مردم ایران مأیوس شده اند
وزیر پست، تلگراف و تلفن دولت سازندگی گفت: اعتقاد چندانی ندارم که سیاست های آمریکا و تعامل با این کشور به حال ملت ایران فایده ای داشته باشد.

به گزارش مرآت، در میانه دهه هشتم زندگی همچنان سرزنده و امیدوار است. دهه های حساسی از پیش چشمانش گذشته اند و تجارب این سال های طولانی به او ثابت کرده که معامله با دشمنان امکان پذیر نیست. از سابقه دویست ساله مقاومت در ملت ایران می گوید و تأکید می کند که هرچند دشمنانی مثل آمریکا به برخی از سیاستمداران در ایران دل بسته اند، اما آمریکایی ها امیدی به همراهی مردم ایران با سیاست هایشان ندارند. می گوید «من امیدوارم که نسل شما در آینده رئیس جمهوری را انتخاب کند که به اصول اداره کشور توجه کند» و معتقد است که نسل جدید هوشمندانه تر از نسل های گذشته عمل خواهد کرد.

شما را به مطالعه گفتگوی خبرنگار مرآت با سیدمحمد غرضی وزیر پست، تلگراف و تلفن دولت سازندگی دعوت می کنیم.

مرآت- صراحت امام(ره) در بیان مواضع انقلابی منحصربفرد بود. ایشان بی پروا آمریکا را شیطان بزرگ می خواند، ملت مصر را به قیام دعوت می کرد و تندترین عبارات را علیه اسرائیل به کار می برد. همین حرف ها امروز با چوب تنش زا بودن رانده می شوند، چه شد که چهل سال پس از انقلاب، برخی از ما از نوشتن شعارهای ضداسرائیلی روی موشک هایمان هراس داریم و تکرار حرف های امام(ره) تنش زا تلقی می شود؟

از من پرسیده شد که امام(ره) را تعریف کن و بگو که او که بود؟ من عرض کردم که امام(ره) محصول ملت ایران بود. ملت ایران ظرف 200 سال گذشته گلستانی را آفریدند و باغی را آراستند که محصول آن حضرت امام روحی فداه بود. حضرت امام(ره) آنچه که بر ملت های مسلمان و بالاخص ملت ایران رفته است را نمایندگی می کردند. ملت ما مشروطه به پا کرده است و مشروطه ضدتبعیض و ضدامپریالیزم بود. حکومت قاجار تبدیل به حکومتی تبعیض آمیز شده بود و شاهان از برنامه های استکباری تبعیت می کردند. ملت بپا خاستند و سلطنت را مشروط کردند. این ملت بود که نفت را ملی کرد. ملی شدن صنعت نفت خواست مردم بود. سپس با کودتا روبرو شدند و پاسخ کودتا را هم در ۲۲ بهمن دادند. امام نماینده آنچه که ملت میخواست بودند. در سال ۴۲ امام مردم را دعوت کردند و در سال ۵۷ مردم امام را.

رابطه ملت و امام(ره) رابطه ای کاملا برقرار، دوطرفه و بدون پرده پوشی است. من موضوع پرسش شما را در طیف های سیاسی می بینم. طیف های سیاسی ممکن است بعضا حرف هایی بزنند که عامه مردم از آن حمایت نمی کنند. سیاسیون حرف هایی می زنند که معمولا خیلی هم دوام ندارد. در مقطعی این حرف ها برمی آید و در مقطعی افول می کند اما عامه مردم حرف هایی که سیاسیون می زنند را نمی گویند.

معامله با دشمنان سر نخواهد گرفت

عامه مردم نمی گویند که ما نباید حرفی بزنیم که آمریکایی ها بدشان بیاید. اقتدار مردم ایران در منطقه رشد پیدا کرده است. زمانی همسایه ای به ما حمله کرد و امروز ما رشد کردیم و آن همسایه هم همراهِ ماست لذا من موافق نیستم که مردم نسبت به آمریکا توجهی دارند. راه استقلال ادامه پیدا خواهد کرد و کسانی که می خواهند خدای نکرده به زعم خود معامله ای بکنند، باید بدانند که این معامله سر نمی گیرد.

کسانی هم می خواهند خودشان را به عنوان نماینده انقلاب معرفی کنند و بخواهند در شرایطی که آمریکا با ما دشمنی می کند، رابطه ایران و آمریکا را برقرار کنند، موفق نخواهند شد.

مسیر اقتدار؛ از ۲۸ مرداد تا ۲۲ بهمن

مرآت- آمریکا پس از روی کار آمدن ترامپ رویکردهای خصمانه خود نسبت به ایران را آشکارتر کرد. این مسأله ای بود که عده ای آن را پیش بینی می کردند اما عده ای دیگر نسبت به آمریکا خوشبین بودند. به نظر شما چقدر به قانونِ اقدام متقابل عمل شده است؟

در زمان کودتای ۲۸ مرداد من ۱۲ ساله بودم. من دهه های مختلفی را طی کرده ام و وقایع مختلفی را دیده ام. آمریکایی ها کودتا کردند و ما پس از ۲۵ سال آن ها را در منطقه رسوا کردیم. ما از ۲۸ مرداد تا ۲۲ بهمن به یک ملت مقتدر بسیار قوی تبدیل شدیم. پس از ۱۵ خرداد ۴۲ قضایای مربوط به کِنِدی اتفاق افتاد و پس از ۲۸ مرداد، در ۱۶ آذر وقتی نیکسون میخواست به ایران بیاید بچه های دانشکده فنی دست به مقاومت زدند.

من خودم در دانشکده فنی بودم. در آن سال ها، پایه مقاومت گذاشته شد. پس از انقلاب هم رویکرد کارتر و دیگر روسای جمهور آمریکا هیچ تفاوتی با هم نداشته است. اقداماتی که آقای اوباما در قبال ایران کرده است به مراتب سخت تر از اقداماتی بود که اکنون ترامپ انجام می دهد. ترامپ حرف می زند اما اوباما اقدامات قانونی و ستادیِ عملی بسیاری علیه ایران انجام داد.

ملت ایران سیاست های آمریکا و انگلیس را از همه جای دنیا بهتر و بیشتر می شناسند و می دانند که دشمنان سیاست چماق و هویج را فراموش نمی کنند. من چندان اعتقاد ندارم که سیاست های آمریکا و تعامل با این کشور ممکن است روزی به حال ملت ایران مفید باشد. آمریکایی ها با تکیه بر کشورهای حاشیه خلیج فارس هنوز امیدوارند که جایگاهشان در منطقه تثبیت شود.

بعد از شکست سیاست های آمریکا در عراق، افغانستان، سوریه و لبنان، آن ها به این سادگی به وضعیت ۴۰ سال قبل یعنی زمانی که حاکم مطلق منطقه بودند، بازنمی گردند. ملت ایران مانع اجرای سیاست های آمریکا می شوند. بالاخره یک دولتی دو کلمه ای مذاکره می کند و دولت دیگری مذاکره نمی کند اما مردم حواسشان جمع است و اقتدار خود را به آمریکایی ها نشان می دهند.

آمریکایی ها از مردم مأیوس اند هرچند به برخی از سیاستمداران توجه دارند

آمریکایی ها حداقل از مردم ایران مأیوس هستند هرچند ممکن است آن ها نسبت به سیاستمداران خاصی در ایران توجهی داشته باشند و یا برخی از سیاستمداران ما بخواهند با آن ها تعامل کنند و مثلا رفع شر کنند. مردم به اتفاقاتی که رخ می دهد توجه دارند. آن ها در انتخابات به طور وسیع شرکت می کنند برای این که به آمریکایی ها بگویند که ما حامی کشور و نظاممان هستیم؛ این در حالی است که ممکن است از انتخابات چندان راضی نباشند.

شما هیچ ملتی را در دنیا پیدا نمی کنید که با وجود گرفتاری ها و مشکلات زیاد، برای نشان دادن سیاست های خود اینگونه در میدان بماند. ببینید این ملت چقدر عظمت دارد که داعش ظرف این چند سال نتوانسته است اقدامات گسترده ای در ایران انجام دهد. این امر نشان دهنده توجه سیاسی کشور به دشمن است. بنابراین اجازه دهید که دولت ها تجربیات خودشان را داشته باشند!

اجازه دهید که دولت ها سیاست های مختلف را تجربه و آزمایش کنند اما بدانید که مردم یکپارچه، مستحکم و توانمند هستند و در مقابل سیاست های آمریکا مقاومت می کنند هرچند که این سیاست ها هویج وار باشد!

آقای روحانی موقعیت تثبیت شده ای دارد

مرآت- سیاست خارجی دولت آقای روحانی از دیدگاه شما چه نمره ای می گیرد؟

از مشروطه تا کنون ۹۰ نخست وزیر و رئیس جمهور در ایران آمده اند و رفته اند و هیچیک مانند آقای روحانی موقعیت تثبیت شده ای نداشته اند. ایشان رأی مردم را دارد و در مقابل ترامپی قرار دارد که اقدامات زیادی بر علیه ایران طرح ریزی کرده است. اروپا هم از سیاست های آقای روحانی حمایت می کند و از این جهت موقعیت ایشان خوب است.

ان شاء الله آقای روحانی بتواند این موقعیت خوب را برای رفع مشکلات داخلی هزینه کند. اگر ایشان بتواند مشکلات داخلی کشور را با اقتدار سیاسی برطرف کند به حال ملت مفید خواهد بود اما این کفایت نمی کند که آقای روحانی را فقط در حوزه سیاست خارجی بسنجیم. تعامل با ترامپ و اوباما به درد نمی خورد! اگر روزی آمریکایی ها نحوه روابط خود با ملت های خاورمیانه را تغییر دهند، شاید تعامل با سیاست های آن ها ممکن باشد و نه تعامل با اشخاص.

در حال حاضر اقتدار نظام اسلامی به قدری بالاست که ما احتیاجی به تعامل با آمریکا نداریم.

مرآت- زمانی که استالین از دنیا رفت، چند ده هزار نفر در ایران با لباس سفید بر گِرد سفارت شوروی طواف می کردند! امام می فرمود اگر در مسکو باران ببارد عده ای در ایران چتر برمی دارند! به نظر میرسد که غربگراها نیز چنین رویه ای دارند. موافقید؟

بله این مثال شما برای سیاستمداران مصداق دارد اما مردم اینگونه نیستند.

نام خبرآنلاین باید به کذب آنلاین تغییر کند!

مرآت- شما ظاهرا ارتباط چندان مطلوبی با آقای لاریجانی ندارید و پیشتر فرموده بودید که ایشان قصد تضعیف جایگاه اجتماعی شما را دارند.

خیر من نامی از آقای لاریجانی نیاوردم بلکه سایت خبرآنلاین که می گویند متعلق به آقای علی لاریجانی است بسیار بدرفتاری می کند. این سایت ظرف چند سال گذشته حرف هایی که من نزده ام را از قول من منتشر می کند! نام این سایت را باید کذب آنلاین بگذارند!

کاندیداهای سیاسی به احزاب و جناح ها بدهکارند

مرآت- اگر آقای لاریجانی بخواهند برای انتخابات بعدی کاندیدا شوند نظر شما به طور کلی چه خواهد بود؟

کسانی که عقبه سیاسی دارند، متعهد به سیاستمداران هستند اما کسانی که عقبه اجتماعی دارند، قدرت بیشتری دارند. در سیاست داخلی، کسانی که توسط گروه ها و احزاب معرفی می شوند به هر حال به آن گروه ها و احزاب بدهکارند و به جای رعایت حق عامه مردم، حقوق آن احزاب و گروه ها را رعایت می کنند. کسانی که می توانند بی واسطه رأی مردم را کسب کنند مجبورند که حقوق عامه را رعایت کنند.

ملت ایران در این زمینه تجربه دارند و امام امت بی واسطه نظام اسلامی را به وجود آوردند و به همین خاطر بود که ایشان حقوق عامه را بر حقوق خواص ترجیح می دادند. امیدوارم که نسل شما به افرادی رأی دهند که بی واسطه رأی مردم را کسب می کنند.

مرآت- حضرتعالی در انتخابات اخیر بنا به دلایلی رد صلاحیت شدید. علت این امر چه بود؟

من رد صلاحیت نشدم بلکه از من دعوت نکردند. من ۶۰ سال است که دنبال امورات کشور هستم و بارها و بارها این تجربیات را داشته ام اما به هیچ وجه حاضر نیستم برای گرفتن یک صندلی جریانات اجتماعی را به هم بزنم و کسی را متهم کنم.

تحلیل برخی از سیاسیون از رفتارهای اجتماعی مردم غلط است

مرآت- برخی از سیاسیون همچون آقای دکتر خباز، استاندار سمنان، معتقدند که انتخابات به سمت هیجانی شدن پیش رفت. این یعنی مردم بر اساس هیجانات ایجادشده توسط برخی از کاندیداها رأی دادند. دیدگاه شما چیست؟

بالاخره سیاسیون حرف های خودشان را می زنند و مردم هم مستمع هستند و انتخاب می کنند. این که بگوییم مردم هیجانی عمل کرده اند باعث می شود که خدای نکرده اعتبار اجتماعی ما زیر سوال برود. من نمی پسندم برای بزرگی که چنین حرفی بزند. من از این حرف ها زیاد شنیده ام و البته افراد آزادند که نظرشان را مطرح کنند. در گذشته هم تحلیل برخی نسبت به رفتارهای اجتماعی مردم غلط بود. من البته درباره بزرگان اظهارنظر نمی کنم اما تأکید من بر جدی گرفتن جریانات اجتماعی است.

معارضت های سیاستمداران مانع از تشکیل دولت الکترونیک شد

مرآت- شما نقش موثری در توسعه تکنولوژی در ایران داشته اید. به نظر می رسد که در سال های اخیر تکیه بر توان داخلی در حوزه تکنولوژی قدری کمرنگ شده است. نظر شما چیست؟

آنچه برای نسل شما واجب است تشکیل دولت الکترونیک است. تا زمانی که دولت الکترونیک تشکیل نشود، خدمات به عامه مردم نمی رسد و گرفتاری ها ادامه پیدا می کند. بزرگی، ۹۹ گرفتاری را برای ملت احصاء کرده که یکی از آن ها قاچاق است و من فکر می کنم تنها راه رفع این مشکلات در نسل شما تشکیل دولت الکترونیک است. ما در دهه های ۶۰ و ۷۰ بسیار تلاش کردیم که دولت الکترونیک شکل بگیرد اما معارضت های سیاستمدارها مانع از اجرای این تصمیم شد.

امروز چندان توفیق ارائه خدمات الکترونیک به مردم وجود ندارد. من امیدوارم که نسل شما در آینده رئیس جمهوری را انتخاب کند که به اصول اداره کشور توجه کند.

مرآت- برخی از کارشناسان نسبت به بی توجهی به آرمان های انقلاب ابراز نگرانی می کنند. آن ها می گویند قرار نبود در جمهوری اسلامی اشرافیت جولان دهد؛ قرار نبود که عده ای در کاخ ها زندگی کنند و عده ای در کوخ ها و قرار نبود که هرروز خبر افشای یک فساد از رسانه ها منتشر شود. ارزیابی شما از میزان دستیابی به اهداف انقلاب چیست؟

ممکن است گروه هایی با ذهنیت غلط خود عمل کنند اما طول عمر آن ها بسیار کم است. اشرافیگری و فساد سیاسی طول عمر ندارد. بستر انقلاب فعال است و انقلاب به اندازه کافی سرباز دارد. انقلاب با قدرت به مسیر خود ادامه خواهد داد و من و شما باید سعی کنیم که جزو این انقلاب باشیم.

گفتگو و تنظیم: محسن حسن زاده

انتهای پیام/س

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه