تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
بیماری تب سه روزه دام سنگین در غرب استان سمنان مهار شد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: بیماری تب سه روزه دام سنگین با عامل ویروسی با تلاش کارشناسان و همکاری بهره‌برداران شهرستان‌های غربی استان کنترل و مهار شد.

به گزارش مرآت، حمیدرضا حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، ابراز داشت:  بیماری تب سه‌روزه در دام سنگین مانند گاو و گاومیش در اثر گزش نوعی پشه و انتقال ویروس عامل بیماری به بدن دام  رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: در تب سه روزه که دام‌های سنگین را درگیر می‌کند، ویروس عامل بیماری‌زا از طریق گزش پشه به بدن دام منتقل می‌شود و موجب بروز تب شدید همراه با افزایش ترشحات بینی و چشم، سفتی عضلات، لنگی و در مواردی زمین‌گیر شدن دام می‌شود.

وی بیان کرد: بیماری تب سه روزه در فصل گرم سال شیوع پیدا می‌کند  و در زمان حاضر این بیماری در غرب استان سمنان درشهرستان‌های گرمسار و آرادان شیوع یافت و اکنون بیماری کنترل  ومهار شد.

وی افزود: شیوع تب سه روز ه در بین دام‌های سنگین شهرستان‌های گرمسار و آرادان کمتر از سه درصد بود و دام‌ها در قالب کشتار اضطراری به کشتارگاه اعزام شد.

حسینی اظهار داشت: به جز غرب استان سمنان در دیگر مناطق استان بیماری تب سه روزه گزارش نشده است و این بیماری به انسان سرایت نمی‌کند و فقط خسارت مالی برای بهره‌برداران به دنبال دارد.

وی یادآور شد: بیماری تب سه روزه قابل انتقال از دام به دام دیگر و بین دام و  انسان مشترک نیست و اداره کل دامپزشکی استان سمنان برای کنترل و مهار بیماری تب سه روزه در غرب استان سمنان اقدام‌های مختلفی مانند سمپاشی، واکسن و توزیع دارو انجام داد تا در نهایت بیماری مهار  شد.

وی تصریح کرد:  به منظور مهار بیماری تب سه‌روزه تمام اماکن عمومی در نزدیکی کانون بیماری با تامین ۴۰۰ لیتر سم، ضدعفونی و سمپاشی شد.

حسینی خاطرنشان کرد: ۲ هزار دز واکسن نیز از طریق پنج مرکز مایه‌کوبی در گرمسار و آرادان  به منظور کنترل بیماری تب سه روزه دام در اختیار بهره‌برداران قرار گرفت.

وی ابراز داشت: یک هزار و ۶۰۰ بهره بردار در زمینه دام سنگین در استان فعالیت دارند که آموزش و هشدار درباره بیماری تب سه ‌روزه به همه آنان اطلاع‌رسانی شد.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: ۲ هزار و ۵۰۰ پیامک آموزشی در سه مرحله ارسال و ۲ هزار بروشور بین بهره‌برداران دام سنگین به منظور آموزش و هشدار از تب سه روزه توزیع شد.

بیماری تب سه روزه (BEF) یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاومیش است که به وسیله حشرات منتقل می شود و به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه