شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

کم سن ترین آزاده استان سمنان در گفتگو با مرآت:     

بیش‌ از 6 سال در اسارت رژیم بعث عراق بودم/ ایمان و استقامت رمز پیروزی رزمندگان در دفاع مقدس

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مصطفی امامی آزاده سرافراز هشت سال دفاع مقدس گفت: از مسئولان هیچ توقعی ندارم فقط از آنان فقط از آنان می خواهم همانطور که ما چندین سال برای حفظ وطن و ناموس در بند اسارت بودیم،آنها هم به معنای واقعی به مردم خدمت کنند،مردم ایران لایق بهترین ها هستند.

به گزارش خبرنگار مرآت؛ جنگ ایران و عراق پس از 8 سال در مرزهای کشور خاتمه یافت اما این جنگ هنوز هم در خانه مادران چشم انتظارادامه داشت، خانواده هایی که  سال های سال  با پسوند مفقودالاثر دنبال کشف معمای سرنوشت عزیزشان می‌گشتند، تا دست آخر یا پیکر شهیدشان  را در آغوش می گرفتند، یا دل خوش به آزادی اسیرشان روزها را طی می کردند.

دفاع مقدس  بیش از ۱۸۰هزار شهید بر جا گذاشت و نزدیک به ۴۲هزار رزمنده را در اردوگاه های صدام اسیر کرد، اسیرانی که بازگشتشان به وطن تا ۱۲ سال بعد از جنگ هم ادامه داشت و دراین میان بسیار کودکان ونوجوانانی شیرین ترین روز های  زندگی خود را در اردوگاه های حزب بعث عراق گذارندند و زیر سخت ترین شکنجه های  دشمنان همچنان محکم و استوار از رهبر و وطن خود دفاع کردند.

مصطفی امامی یکی از جانبازان و آزادگان دوران دفاع مقدس است که  درسال 1362 در سن 12 سالگی با وجود سن بسیار کم اما عزم و اراده ای قوی  بازی در کوچه پس‌کوچه‌ها ی شهر را رها کرد و مانند بسیاری از دوستان و بستگانش  راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شد و حدود یک سال در مناطق جنگی حضور یافت و در سن 13 سالگی و پس از شرکت در چندین عملیات مختلف  در عملیات بدر به اسارت نیروهای بعثی عراق درآمد.

بر اساس آمارهای اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان سمنان در بین آزادگان اهل این استان، مصطفی امامی کم‌ سن‌ترین رزمنده اسیر شده دردفاع مقدس است.

امامی در گفتگو با خبرنگار مرآت در مورد نحوه اسارتش در دوران جنگ تحمیلی گفت: آن روز ها شور و شوق رفتن به جبهه در میان تمام مردم کشور موج می زند و خانواده ما هم از این قضیه مستثنی نیودند و پدر و دوبرادر بزرگ من در جبهه بودند و من هم به تبعیت از آنها علاقه مند به حضور در جبهه شدم.

وی در ادامه افزود: بعد از گذراندن دوره های  آموزشی از گردان موسی ابن جعفر سمنان  درسال 62به منطقه عملیاتی اعزام شدم و بعد از 5بار حضور در جبهه نهایتا در اسفند ماه سال 1363 درعملیات بدر با پاتک عراقی ها مجروح و به اسارت در آمدم.

توبا این کوچکی چرابه جنگ من آمدی!

این آزاده سمنانی دوران دفاع مقدس همچنین تصریح کرد: دوران اسارت برای من که تقریبا در سن کودکی بودم با بقیه بزرگسالان هیچ فرقی نداشت، گاهی بیشتر از آنها شکنجه می شدم و یکبار یکی از عراقی ها در زمان شکنجه  به من گفت تو با این کوچکی چرا به جنگ با من آمدی و این عزم و ایمان قوی ایرانی ها آنها را آزار می داد. 

امامی از تلخ و شیرین های دوران اسارتش اینگونه گفت: تمام رزوهای اسارت سخت و طاقت فرسابود و نمی دانستیم فردا را خواهیم دید یا نه ! در اتاق های کوچک 60نفره به سر می بردیم اما نیروی ایمان قوی به ما امید و روحیه می داد و گاهی برای تقویت روحیه همدیگر یک مسابقه ای گذاشته بودیم که هرکس کمتر کتک خورد باید فرمانده اتاق بشود و همه حرف او را گوش کنند.

رحلت امام تلخ تررین روز اسارت برای تمام اسرا

کم سن ترین آزاده سمنانی روز رحلت جانگداز امام(ره) را نقطه اشتراک تمام اسرا به عنوان تلخ ترین روز اسارت دانست و افزود: دوران اسارت تلخی های زیادی داشت و شکنجه همرزمان مقابل چشمان ما و اینکه گاهی اوقات شاهد شهادت آنها بودیم بسیار آزار دهنده بود، اما تمام اسرا بعد از شنیدن خبر رحلت امام در ماتم و اندوه فرو رفتند و روز عجیبی بود و  الان که به آن دوران فکر می کنم با خودم می گویم چطور با آن سن کم این موضوع را طاقت آوردم! 

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

از آموزش جانماندم

امامی دانش آموزی که مدرسه را رها کرده بود در مورد ادامه تحصیل خود در دوران اسارت گفت: پنجم ابتدایی را تمام کرده بودم که عازم جبهه شدم اما در دوران اسارت امکان تحصیل درسهای مدرسه به طور کامل نبود ولی عربی و زبان های انگلیسی و فرانسه را تاحد زیای یاد گرفتم و پس از بازگشت به میهن مجدد تحصیلات خود را ادامه دادم و الان کارشناس ارتباطات هستم.

کودکی که مرد برگشت

این آزاده سمنانی در ادامه اظهار کرد: 67 ماه از دوران زندگی خود را در اسارت به سر بردم و در سن 19 سالگی به وطن برگشتم و بسیاری از اطرافیان من را نمی شناختند و یکی از دوستانم که به استقبال من آمده بود گفت تو یک سوم از زندگی خود را در اسارت به سر بردی ! 

وی همچنین تصریح کرد: ایمان و اتحاد در آن روز ها باعث می شد سختی های اسارت را تحمل کنیم اما این روزها دیدن سختی زندگی مردم برای من از دوران اسارت زجر آور تر است و امید وارم دولت جدید بتواند با استفاده از مدیران لایق و انقلابی مشکلات مردم را حل  و دل رهبری را شاد کند.

 مسئولان به فکر آسایش مردم باشند

آزاده سرافراز هشت سال دفاع مقدس گفت: از مسئولان هیچ توقعی ندارم فقط از آنان می خواهم همانطور که ما چندین سال برای حفظ وطن و ناموس در بند اسارت بودیم و همرزمان ما در جبهه‌ها از جان‌شان برای دفاع از وطن و رفاه و آسایش مردم گذشتند، در زمان مسئولیت‌شان به معنای واقعی به مردم خدمت کنند و به فکر رفاه و آسایش مردم باشند، مردم ایران لایق بهترین‌ها هستند.

انتهای پیام/ک

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.