تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

یادداشت معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در حمایت از گران شدن بنزین؛
بنزين گران نشود مصرف آن به بيش از ١٢٠ ميليون ليتر در روز خواهد رسيد!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در یادداششتی به تحلیل قیمت بنزین و منافع آن پرداخت.

به گزلارش خبرنگار مرآت، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان در یادداشتی به بررسی ابعاد مختلف افزایش قیمت بنزین پرداخت.

متن این یادداشت رتا در ادامه از نظر می گذرانید:

سالهاست در اقتصاد كشور بابت انواع حاملهاي انرژي دولتها يارانه هاي هنگفتي را پرداخت ميكنند و از قضا چون اين يارانه ها بصورت پنهان در كشور پرداخت مي شوند درك آن براي عامه مصرف كنندگان ساده نيست. چه بسا اگر قيمت آنها معادل قيمت جهاني تعيين و مطالبه ميشد و دولتها مابه التفاوت آن را عينا به مردم پرداخت مي كردند حتما براي مردم اين ميزان يارانه محسوس بود. 

بعد از اصلاح قيمت ارز ، طبيعي است كه ميزان يارانه پنهان پرداختي دولت براي حفظ قيمتهاي قبلي مي بايست به مراتب بيش از سال گذشته باشد همينطور بدليل اثرات درآمدي و جانشيني ثابت ماندن قيمت بنزين و به تعبيري كاهش قيمت نسبي بنزين، روز به روز شاهد افزايش مصرف روزانه بنزين در كشور خواهيم بود و انتظار مي رود در تابستان امسال اين ميزان به بيش از ١٠٠ ميليون ليتر در روز افزون شود. 

اين امر علاوه بر تحميل هزينه سنگين يارانه پنهان به كشور منجر به توسعه بي عدالتي( افراد با تمكن بالا كه چندين خودرو و بعضا خارجي دارند بيشتر از اين يارانه پنهان استفاده ميكنند)، باعث افزايش بيش از حد قاچاق سوخت، وارد كردن اثرات جبران ناپذير به محيط زيست كشور و محيطهاي شهري و ترافيك بيش از پيش خواهد شد. 

نكته اساسي اين است كه آنچه در اقتصاد ايفاي نقش مي كند قيمتهاي نسبي هستند نه قيمتهاي مطلق. حفظ قيمتها به صورت مطلق و بي توجهي به قيمتهاي نسبي آثار فوق را به مراتب تشديد خواهد كرد. تغيير ارز و به تبع آن تغيير تمام اقلام كالايي در كشور ايجاب مي كند براي حفظ قيمت نسبي حاملهاي انرژي، قيمت مطلق آنها را بايد افزايش داد. 
هر چند ظاهر اين تصميم براي جامعه ناخرسند است اما باطن آن در مجموع به سود جامعه خواهد بود و مقاومت در برابر چنين تغييري و تلاش براي حفظ قيمتهاي فعلي ضربات جبران ناپذيري را بر پيكره كشور خواهد زد. البته و صد البته براي دولت اين تصميم اقدامي پر هزينه است و حال اينكه دولت هزينه اين تصميم را عهده دار شده است بهترين فرصت است كه ساير اركان و بويژه مجلس شوراي اسلامي دولت را در اين مسير همراهي كنند. 

اين تصميم شايد امروز بتواند از سر درايت و اختيار و به بهترين نحو بتواند گرفته شود وليكن چنانچه اين امر به تعويق بيفتد علاوه بر تحميل هزينه هاي گزاف پيش گفته بر كشور، ديري نخواهد پاييد كه نظام بايد اجبارا اين اصلاح قيمتها را انجام دهد و اين جايي است كه كشور توان مبارزه آثار بي توجهي به اين اقدام اساسي را نداشته باشد. 

طبيعي است كه در جريان اصلاح قيمت حاملهاي انرژي علاوه بر جلوگيري از اثار مخرب پيش گفته، منابعي حاصل خواهد شد كه دولت مي تواند از آن محل به دهكهاي پايين و حقوق بگير جامعه كمك كرده تا در جريان تعديل قيمت زيان وارده به آنها جبران گردد و همين جا توصيه مي كنم كه اصلاح قيمتها بهتر است با اصلاح دستمزد و حقوق( بعنوان سياست جبران) بصورت توام انجام پذيرد. 

در انتها بعنوان يك دانش آموخته و معلم اقتصاد توصيه ميكنم كه همگان به علم اقتصاد احترام گذاشته و افرادي كه صلاحيت اظهار نظر در اين امر كاملا تخصصي را ندارند وليكن  تريبوني در اختيار دارند از اظهار نظرهاي غير كارشناسي پرهيز كنند و اجازه دهند مديران كشور در فضاي مطلوبي تصميم سازي و تصميم گيري كنند.  

يادمان باشد كه لزوما هر ظاهر قشنگي، باطن زيبايي ندارد! و از اين موارد در زندگي روزمره كم نيست. پدري كه براي تربيت فرزندش اخم و تندخويي ميكند و ظاهر زيباي خود را بد جلوه مي كند، يا انساني كه آگاهانه براي درمان يك درد، درد بزرگتري مثل عمل جراحي و يا تزريق آمپول و ... را انجام ميدهد. علم اقتصاد هم با رفتار انسانها سر و كار دارد لازم است بعضا تصميمات با ظاهر ناخرسند ولي باطن خيرخواهانه گرفته شود و اكنون فرصت آن فرا رسيده است. 

به اميد ايراني آبادتر
دكتر حشمت اله عسگري ،  دانشيار اقتصاد

انتهای پیام/ن

دیدگاه ها

بی دردان جامعه شما هستیدبرای شما که مهم نیستماشین بیت المال هست
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه