خدمات الکترونیکی مالیاتی

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

در آستانه سال جدید؛
بررسی پیش زمینه های نام گذاری سال 98 و دهه پنجم انقلاب/ محوریت اقتصاد و مقاومت در تحولات سال آینده
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
فرارسیدن روزهای پایانی سال با گمانه زنی و پیش بینی ها درباره نام گذاری سال جدید مصادف خواهد بود.

به گزارش مرآت،، همزمان با فرارسیدن روزهای پایانی سال و نزدیکی به نوروز گمانه زنی‌ها و پیش‌بینی هایی درباره نامگذاری سال جدید در بین فعالین و رسانه ها صورت می گیرد. نام گذاری سال ابتکاری از رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای بود که به جهت وظایف ایشان در حوزه تبیین سیاست های کلی و جهت‌گیری نظام، هر ساله در ساعات اولیه و در پیام نوروزی اعلام می شود.

شعار سال با سند چشم انداز و سیاسی های کلی پیوستگی معنایی دارد

فارغ از این نکته که بدنه سیاسی اداری نظام تا چه حدی در پیگیری و تحقق شعار سال موفق عمل می کند، رویه نام گذاری خود حائز نکات با اهمیتی است که از نظر کارشناسان و صاحب نظران مغفول نمانده است. شعار سال نوعی جهت گیری کلی و کلان برای دید و منظر یک دستگاه حکومتی در بازه 12 ماهه است تا جدای از برنامه های کلانی مانند سند چشم انداز و برنامه های توسعه و یا نام گذاری ده ساله، نقشه راه اداره کشور در سطح خردتر باشد. بدون تردید شعار سال پیوستگی مفهومی و معنایی با نام گذاری دهه، سند چشم انداز، برنامه های توسعه و سیاست های کلی در موضوعات مختلف دارد و بیشتر متمرکز بر یک ارزش خاص و یک مشکل جامعه است.

نام گذاری سال ها از 1369 تا 1397

به طور معمول اولین سخنرانی رهبر انقلاب در سال که معمولاً در حرم رضوی برگزار می شود نیز تشریح و تبیین عنوان شعار سال است.

از سال 1369 تا سال 1378 عموماً در پیام های نوروزی تاکید بر یک مفهوم و ضرورت بیان می شد و به طور مشخص شعاری برای سال اعلام نمی شد، اما عملاً از سال 1378 عنوان سال به طور رسمی مطرح شد، چهار سال ابتدایی بیشتر به نام شخصیت های پر اهمیت برای انقلاب و مفاهیم کلی تاکید شده بود؛ اما از سال 1382 موضوعات کاربردی و اجرایی تر آن هم در ارتباط با دولت و بدنه فعال حاکمیت انتخاب شد و از سال 1388 عملاً رویکرد اقتصادی بر عناوین سالها غالب شد که هم ناظر به برطرف کردن یک مشکل عمده بود و هم ایجاب یک ضرورت مورد نیاز در کشور.

وابستگی معناداری بین شعارهای سال با رویکرد دولت های مستقر نیز مشاهده می شود چرا که در دولت اصلاحات به سبب زمینه های نظری و فرهنگی بر آرمان ها و کلیات انقلاب و اسلام توجه شد و در دولت نهم و دهم به فراخور دیدگاه عملگرایانه و کارکردگرا عناوین بیشتر ساختاری و اقتصادی بودند.

باید منتظر نامگذاری دهه پنجم انقلاب نیز بود

از آن جایی که در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب نیز هستیم، عنوان دهه آینده نیز احتمالاً از سوی رهبر انقلاب اعلام خواهد شد؛ ایشان در دیدار روز اول سال 1387 درست ده سال پیش نام "پیشرفت با عدالت" برای دهه گذشته انتخاب کردند. هر چه قدر که نام گذاری یک سال برای کشور اهمیت دارد، انتخاب شعار برای ده سال نیز مهم است، لذا باید توجه داشت ریل گذاری ده سال آینده نیز می تواند بر اساس عنوانی که تا روزهای آینده اعلام می شود صورت گیرد.

این مطلب در جایگاه قضاوت و ارزیابی تحقق این آرمان ها نیست، ولی باید اشاره داشت که مشکلات و وضعیت امروز نشان دهنده این مسئله است که بدنه اجرایی کشور در رسیدن به این اهداف کلان چندان موفق نبوده است؛ با این وجود کماکان می توان ادعا کرد که عنوان و جهت گیری ها متناسب با نیاز کشور بوده و اگر هم در عمل مشکلاتی پدید آمده چیزی از درجه اهمیت نامگذاری و تناسب آن نکاسته است.

شعار سال آینده احتمالاً اقتصاد محور و مقاومت محور خواهد بود

می توان بر اساس تجربه سالهای گذشته و برآورد آینده پیش بینی هایی درباره عنوان احتمالی انجام داد.

اولاً بر اساس مشکلات جاری کشور و فشاری که بر دوش مردم در حوزه اقتصاد و معیشت وجود دارد، همچنین رویه هفت سال گذشته، به نظر می رسد توجه به رویکرد اقتصادی آن هم اقتصاد معیشت پایه کماکان تداوم پیدا کند. این موضوع درباره عنوان دهه آینده نیز صادق است چرا که برآورد اساسی ترین مشکلات و معضلات کشور طی سالهای آینده اقتصادی خواهد بود، و دشمنان ایران نیز همه توجه خود را به این حوزه معطوف کرده اند.

از سوی دیگر تقابل انقلاب اسلامی با دشمنان بزرگ خود یعنی آمریکا و غرب به نقطه اوج خود رسیده و بر اساس قطعی ترین شواهد موجود نظام سلطه آخرین توان و فشار خود را بکار گرفته و چیزی بیشتر از این را روی میز خود ندارد؛ لذا ادامه روند مقاومت و ایستادگی بدون تردید منجر به خنثی سازی بخش قابل توجهی از فشارها و گشایش خواهد شد. بر همین اساس این نکته که شعار سال آینده منبعث از مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان و ترسیم کننده جهت گیری اساسی سیاست خارجی باشد نیز محتمل خواهد بود.

روح حاکم بر شعار سال 98 بیانیه گام دوم خواهد بود

شایان ذکر است قطعاً روح حاکم بر نام سال بعد تاثیرات قابل توجهی از "بیانیه گام دوم انقلاب" که چند روز پس از ورود به دهه پنجم انقلاب منتشر شد و دارای کارکردها و گزاره های راهبردی برای چهل سال آینده است، خواهد بود؛ توجه به ابتکار و سرعت عمل جوانان، توجه به ظرفیت های طبیعی و انسانی کشور، نگاه امید بخش و خوش بینانه به آینده، عزت ملی و مزربندی با دشمنان، استقلال و آزادی، عدالت و مبارزه با فساد، تاکید بر نقش کلیدی اقتصاد، معنویت و اخلاق، علم و پژوهش و... مهمترین نکات تاکید شده در بیانیه گام دوم بود که به نظر می رسد هم شعار سال آینده و هم نام گذاری دهه پنجم انقلاب خارج از این مسائل و گزاره ها نخواهد بود.

خوانش و بازنگری در 20 سال گذشته نشان می دهد اگر شعار سال از سوی مسئولین و کارگزاران نظام بیشتر مورد توجه قرار می گرفت و محقق می شد قطعاً بسیاری از مشکلات امروز جامعه وجود نداشت و کشور در مسیر پیشرفت خود پرشتاب تر پیش می رفت؛ امروز در آستانه سال جدید باید ضمن استفاده از تجربیات و ظرفیت های گذشته باید همه توان و تلاش خود را برای رسیدن به اهداف کشور و سربلندی و رفاه حال مردم به کار برد و قطعاً یکی از راه های تحقق اهداف عالی توجه به سیاست های کلی و از جمله شعار سال خواهد بود.

تیتریک

انتهای پیام/ع

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه