تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

    
سینماگران با هنر خود القاکننده ارزشهای دینی به جامعه باشند/ انتقاد از فیلم های جشنواره فجر/ برخی سینماگران توهم هالیوود دارند
فرزند مرحوم سلحشور با انتقاد از فیلم های ارائه شده در جشنواره فیلم فجر گفت: سینماگران با هنر خود القاکننده ارزشهای دینی به جامعه باشند.

به گزارش مرآت به نقل از نسل شاهوار، چهارمین مراسم رسمی چهلمین روز درگذشت هنرمند انقلابی و متعهد مرحوم فرج الله سلحشور کارگردان فیلم یوسف پیامبر در کشور با حضور فرزند مرحوم سلحشور در شهرستان شاهرود برگزار شد.

حجت الاسلام بصیر سلحشور فرزند مرحوم سلحشور در این مراسم با تبریک میلاد امام محمد باقر علیه السلام و فرارسیدن ماه مبارک رجب با بیان اینکه تکلیف انسان در دنیا این است به مرحله ای برسد که لحظه لحظه زندگیش یاد و نام خدا باشد گفت: مهم ترین نوع عبادت ها در نماز و روزه و اینگونه اعمال دیده می شود اما مسئله عبادت فراتر از اینهاست و تکلیف انسان در دنیا این است به جایی برسد که لحظه لحظه زندگی اش و تمام حرکات و سکناتش تبدیل به عبادت شود و لازمه این مساله آن است که دائم در ذکر خدا و به یاد خداوند متعال باشد و لحظه ای این رابطه منقطع نشود.

سینما در غرب به عنوان ابزاری برای سرگرمی انسان ها تعریف می شود

وی با بیان اینکه سینما بعنوان هنر هفتم در جهان بعنوان سرگرمی تعریف می شود و ابزاری است برای استفاده از تصویر به منظور سرگرم کردن انسان ها اظهار کرد: در دنیای غرب تعالی و توحید با آن معنا که ما می دانیم وجود ندارد و انسان قرار نیست که به تعالی رسیده و مراحل تکامل را طی کند بلکه قرار است مثل حیوانات چرنده باشد و فقط لذت ببرد بنابراین سینما نیز به ابزاری برای لذت بردن تبدیل شده و ملزوماتی مانند عشق یا همان رابطه بین دو جنس مخالف، هیجان، ژانر وحشت و ... باید در فیلم باشد تا آن درام و جذابیت اتفاق بیافتد.

در آثار اسلامی ایرانی ما اصلی ترین محور خداوند است

فرزند مرحوم فرج الله سلحشور با اشاره به تعریف هنر در مفاهیم دینی افزود: در دین اسلام حدیث یا نقل و قولی که به طور مستقیم از زبان پیامبر و ائمه معصوم در رابطه با هنر باشد نداریم اما اگر بخواهیم تعریفی از هنر براساس دین بیان کنیم، در آثار اسلامی ایرانی ما اصلی ترین محور خداوند است.

سلحشور ادامه داد: در هنر معماری، مساجد جوری ساخته می شوند که وقتی به آنها می نگریم یا وارد آن می شویم ما را یاد خدا می اندازد چون تکلیف انسان این است که دائم در یاد خدا باشد و مکان زندگی هم باید تداعی کننده یاد خدا باشد. اما در معماری دنیا تنها چیزی که اصلا در آن دیده نمی شود خداست و متأسفانه برخی از مسئولان در کشور نیز معماری غربی را بر معماری اسلامی ترجیح می دهند و برای مثال در ساختمان مجلس شورای اسلامی هیچ نشانه ای از معماری اسلامی یافت نشده و بر اساس سبک معماری غربی ساخته شده است که این بسیار تاسف بار است.

سینماگر فیلمی بسازد که به واسطه آن پیامی به جامعه القا شود

وی با اشاره به دیدار مرحوم سلحشور با حضرت آیت الله جوادی آملی و کسب تکلیف از ایشان تصریح کرد: نام بازی، بازیگری، فیلم و نمایش را از کار خود حذف کنید، بازی به عنوان خود نشان دادن و فیلم به عنوان مشغول کردن و سرگرم کردن مردم نیست، همانطور که یک واعظ در منبر مردم را به سمت خدا هدایت می کند در سینمای دینی نیز باید این اتفاق بیافتد و سینماگر فیلمی بسازد که به واسطه آن پیامی به جامعه القا شده، بتوانی با مردم حرفی بزنی و باری از مشکلات جامعه برداشته شود.

فرزند مرحوم فرج الله سلحشور یادآور شد: پدرم آیه آخر سوره یوسف را مبنای کار خود قرار داده بود و معتقد بود فرق داستان دینی با داستان غیر دینی این است که باید عبرت داشته باشد و از مستندات و واقعیات بنویسید، افترا نباشد و ساخته پرداخته دست خدا باشد.

انتقاد از فیلم های جشنواره فجر

وی با اشاره به حدود 100 فیلم ارائه شده به جشنواره فیلم فجر سال گذشته بیان کرد: اگر با همان تعریف سرگرمی که غربی ها از سینما دارند به فیلم های ارائه شده به جشنواره فیلم فجر نگاه کنیم به اذعان خود بزرگان سینمای ایران حتی این فیلم ها سرگرم کننده نبود چه برسد به جایی که بخواهد انسان را به تعالی برساند.

هالیوود سبک زندگی غربی را به کشورهای جهان صادر کرده است

سلحشور با اشاره به تاثیر فرهنگ غربی و سینمای هالیوود در کشورهای جهان ابراز کرد: هالیود با نداشتن هیچ پیشینه فرهنگی و قدمت طولانی با هنر سینما همه دنیا را گرفته و سبک زندگی خود از جمله خوردن، خوابیدن، پوشیدن و ... را به سرتاسر این کره خاکی صادر کرده است.  

پنج میلیارد نفر در سرتاسر جهان تحت پوشش آنتن یوسف پیامبر قرار گرفتند

وی در ادامه صحبت های خود در خصوص فیلم یوسف پیامبر و بازدید 5 میلیارد نفر از این فیلم گفت: شاید از نظر برخی ها این فبلم تکنیک خیلی بالایی نداشته باشد که البته به نظر من دارد اما نمی توان گفت که جذاب نیست چرا که اگر جذاب نبود پنج میلیارد نفر در سرتاسر جهان تحت پوشش آنتن یوسف پیامبر قرار نمی گرفتند و اظهار  و در برخی کشورهای اطراف سریال یوسف مثل یک سریال دائمی بعد از اتمام بلافاصله دوباره پخش می شود.

فرزند مرحوم فرج الله سلحشور با اشاره به صحبت های آیت الله جوادی آملی در رابطه با فیلم یوسف پیامبر اظهار کرد: شاید داستانها و فیلم هایی مانند حضرت یوسف (ع) برخی تکنیکها و موضوعاتی مثل عشق و هیجان و ... را نداشته باشند اما مستقیما با فطرت انسان در ارتباطند.

سلحشور اذعان کرد: جای تاسف دارد که کشوری از لحاظ فرهنگ تا این اندازه متمدن باشد ولی خود را در دنیا نشر ندهد و حتی غالب هنرمندان کشور نیز با این فرهنگ مخالف بوده و توهم فرش قرمز هالیوود و آرزوی دریافت اسکاری را داشته باشند که خون چند میلیون انسان برای آن خرج شده تا بدینجا رسیده است.

فیلم حضرت موسی مشکلات مهمی از جامعه را بویژه در استکبار ستیزی حل خواهد کرد

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به فیلمنامه حضرت موسی که مرحوم سلحشور مشغول به نگارش آن بود افزود: امیدوارم کشور ما موفق به ساخت این اثر شود چرا که خیلی مشکلات مهمی را از جامعه ما خصوصا در بحث استکبار ستیزی و جنگی که با صهیونیسم داریم حل خواهد کرد.

فرزند مرحوم فرج الله سلحشور در پایان با اشاره به برخی از خصوصیات مرحوم سلحشور گفت: از دوران کودکی با قرآن و در هیأت بزرگ شدیم، 7 صبح با صدای قرآن رادیو قرآن بیدار می شدیم،  اهل قرائت قرآن  و اهل بیت محور و مداح اهل بیت بودند برای قرائت قرآن در قبل از انقلاب شاگرد استاد مولایی بودند و ازکودکی با قرآن مأنوس بود، میز کارشان همیشه رو به قبله بود، در زمان نوشتن فیلمنامه حضرت یوسف شبها ساعت 10 می خوابید حدود 2 نیمه شب از خواب بیدار می شد نماز شب می خواند و بعد شروع به نوشتن می کردند و اصرار داشت که نوشتن با اشک در سحر تاثیر گذاریش بیشتر است.

جلسه بزرگداشت هنرمند انقلابی فرج الله سلحشور به همت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی شهرستان شاهرود در مسجد امام حسن عسکری (ع) شهر شاهرود برگزار شد.

در این مراسم قرائت قرآن توسط دو قاری ممتاز کشوری سید یوسف حسینی و سید وحیدالدین وحید نیا انجام شد و صواب آن به روح بلند مرحوم سلحشور تقدیم شد.

پخش کلیپی از مرحوم فرج الله سلحشور و تعهد انقلابی وی و سخنان رهبری در تشکر از این هنرمند اننقلابی و مداحی امیر رضا جواهری در وصف اهل بیت عصمت و طهارت بویژه حضرت فاطمه (س) از دیگر برنامه های بزرگداشت چهلمین روز درگذشت مرحوم فرج الله سلحشور در شاهرود بود.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه