تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

    
برخی تنگ نظری‌ها در محیط‌های علمی تعجّب‌آور است/ مراکز پژوهشی در راستای شعار سال چه کرده‌اند؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال همه مراکز پژوهشی باید این سؤال را از خود داشته باشند که در این راستا چه تلاش موثری انجام داده اند. این در حالی است که تولید و اشتغال تنها موضوع یکسال نیست.

به گزارش گروه سیاسی مرآت به نقل از خبرگزاری فارس، محمد نهاوندیان امروز (شنبه 25 آذر) در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش که با عنوان «علوم انسانی؛ مسأله مندی تولید و اشتغال» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، با تأکید بر اینکه هفته پژوهش فرصتی است تا درهای مراکز و موسسات پژوهشی و دانشگاهی کشور  به روی همه اقشار جامعه گشوده شوند، اظهار داشت: در ساختار اجتماعی ما دولت، بازار و جامعه مدنی به عنوان بازیگران اصلی در حیات اجتماعی و کنشگران اصلی که جامعه را راهبری می‌کنند، مطرح هستند و طبعاً هر واحد و کنشگری در حیات اجتماعی باید ارتباط خود را با این سه،  تعریف و مرتبا آن را بازتعریف و تقویت کند.

نهاوندیان افزود: هفته پژوهش فرصت مناسبی برای ارزیابی این رابطه است و ما باید هرسال شاخصی داشته باشیم تا عملکرد را نسبت به هدف و ماموریت سنجیده و موانع و نیازها را شناسایی کنیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور خاطرنشان کرد: برنامه ریزی و مدیریت اقداماتی که باید در هفته پژوهش انجام شود، نیاز به پژوهش دارد تا بواسطه آن نشاط و هم‌افزایی بین جامعه پژوهشی و جامعه به معنای اهم آن بوجود آید.

نهاوندیان با اشاره به اینکه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی توانایی‌هایی دارد که نظیر آن در کشور نیست، ادامه داد: فعالیت های جامع نگرانه در این پژوهشگاه به سبب پژوهشکده های متنوعی که در آن وجود دارد به خوبی و بهتر از جاهای دیگر می‌تواند انجام شود.

معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به اینکه ما باید همواره این سؤال را مطرح کنیم که تحقیق با تحقق و پژوهش با کارکرد و نیاز جامعه چه رابطه ای دارد، اظهار داشت: عده ای بر این توقع پافشاری می‌کنند که پژوهش تنها در صورتی مفید است که بتواند نیازی کاربردی را در جامعه برطرف کند و بلافاصله این سؤال مطرح می‌شود که نیازهای جامع نگرانه چه می شود؟

نهاوندیان با بیان اینکه پاسخ نباید تابع نگاه نیازمند باشد، اما حتماً باید تابع نیاز نیازمند باشد، گفت: باید در پژوهش‌ها نیازهای نظری و بلند مدت مد نظر باشد؛ پژوهشی پایاست و ماندگاری دارد که رابطه خود را با نیاز ولو بلند مدت، قطع نکند.

معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به ضرورت نهادینه شدن رابطه پژوهش و نیاز جامعه و عدم محدود کردن رابطه پژوهش با عرصه تحقق به رابطه آن با دولت، تصریح کرد: اگر بتوانیم در ابعاد سه گانه حیات اجتماعی یعنی دولت، بازار به معنای اقتصاد و جامعه مدنی به معنای نشاط اجتماعی، هدف را اینگونه عنوان کنیم که هیچ تصمیمی بدون اینکه مبتنی بر تحقیق باشد، اتخاذ نشود، همه بخش‌ها در تصمیم‌ها و اقدامات خود را محتاج تحقیق و پژوهش می‌دانند.

نهاوندیان با تأکید بر اینکه تصمیم‌گیری‌ها در حاکمیت باید تحقیق محور باشند، اظهارداشت: این آرزو همواره مطرح بوده که در هیچ مرجع تصمیم‌گیری حکومتی چه در دولت و چه در مجلس، تصمیمی و طرحی مورد بررسی قرار نگیرد مگر اینکه پشتوانه آن پژوهشی جامع با امضای سه نفر عضو هیات علمی دانشگاه باشد و در نقطه مقابل نیز ملاک ارتقاء در دانشگاه هم این باشد که تحقیقات به مرحله تحقق و اجرا رسیده باشد.

معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به اینکه نهادینه شدن رابطه دوسویه پژوهش و نیاز جامعه مراحل مختلفی دارد که اوّلین آن تعیین سوال است، گفت: باید کاربر پژوهش و اینکه این پژوهش چه نیاز و دردی را از جامعه برطرف می‌کند مشخص شود. یا باید مسأله حاکمیت در سیاست گذاری باشد و یا مسأله اقتصاد برای تولید.

نهاوندیان با بیان اینکه خلط تعیین سؤال با تعیین نتیجه در پژوهش‌ها، آزادی پژوهشگر را با آسیب مواجه می‌کند، افزود: ارزش‌ها، فرهنگ‌ها و نیاز جامعه برای پژوهشگر و تعیین کننده سؤال اهمیت دارد اما نباید پاسخ را مطرح کرد چرا که تحقیقی که از ابتدا پاسخ آن مشخص باشد دیگر ارزش تحقیق را ندارد.

معاون اقتصادی رییس جمهور یکی از آفات پژوهش و هدر رفت نیروهای تحقیقاتی را در تدوین رساله های دکتری و کارشناسی ارشد عنوان کرد و افزود: ما باید از فرصت های تحقیقی بدرستی استفاده کرده و پاسخ به سوالات کاربردی در جامعه را بدست آوریم.

نهاوندیان با بیان اینکه عصبانیت‌های قومی و ملّی در تحقیق جایگاهی ندارد و باید از همه تجارب استفاده کنیم، اظهار داشت: برخی از تنگ نظری هایی که در محیط های علمی وجود دارد و مرز گذاری‌هایی که در کار علمی اعمال می شود، تعجّب آور است.

معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به اینکه ویژگی و قوت یک تحقیق بر این است که مبتنی بر تئوری باشد، گفت: تحقیقی که دریافت بازخورد آن از محیط کارکرد و کاربرد مفید باشد، ارزشمند است.

نهاوندیان افزود: یکی از دلایلی که مراکز پژوهشی ما در نظام اجرایی کشور بصورت هیأت امنایی اداره می‌شوند در واقع به خاطر احترام به پژوهشگر و هویت علمی این مراکز و نوعی از استقلال و آزادی عمل در اداره آن است.

معاون اقتصادی رییس جمهور با تأکید بر اینکه باید مولّدیت مراکز پژوهشی و پاسخ تحقیقات به نیازهای جامعه همواره از سوی هیأت امنا مورد بررسی قرار بگیرد، ادامه داد: پژوهش‌ها باید بتواند توان تولید ثروت را در کشور ارتقا دهد و اگر این رابطه دوسویه تقویت شود مشکل همیشگی کاستی بودجه مراکز پژوهشی هم حل خواهد شد.

نهاوندیان با تأکید بر ضرورت بین‌المللی شدن مراکز پژوهشی کشور و ارتباط با مراکز پژوهشی معتبر جهانی، گفت: ما امروز حرف‌هایی داریم که برای دنیا جدید است و باید متاع خود را در معرض‌های جهانی عرضه کنیم. امروز کم هزینه ترین راه برای استفاده از تجارب دیگران تقویت مناسبات جهانی است.

معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال باید همه مراکز پژوهشی این سؤال را از خود داشته باشند که در این راستا چه تلاش موثر و فعالیتی انجام داده اند؛ این در حالیست که تولید و اشتغال تنها موضوع یکسال نیست بلکه اگر می‌خواهیم چالش‌های بسیار بزرگ متراکم شده را حل کنیم، باید وارد فاز جدیدی از جهش اقتصادی شده باشیم.

نهاوندیان با اشاره به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، آن را مشکل بحران‌زای بین نسلی دانست که ناشی از غفلتی چند دهه ای است و خاطرنشان کرد: امروز بخش وسیعی از پرداختی‌های صندوق های بازنشستگی از بودجه سالانه کشور انجام می شود و با روال رشد منحنی پرداختی به بازنشستگان در ده سال آینده با مشکل جدی در این زمینه مواجه خواهیم بود.

معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه توجه به تولید و اشتغال به عنوان مسأله‌ای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیار حائز اهمیت است، افزود: فرصت های بسیاری با درآمد های بالای ارزی در کشور از دست رفته که باید برای جبران آنها تلاش کرد.

نهاوندیان ادامه داد: یکی از بخش‌های خوب در بودجه امسال اهتمام جدید و ویژه برای اهرم کردن بخشی از بودجه عمرانی برای اشتغال زایی و بهینه کردن استفاده از منابع صندوق توسعه ملّی در این راستا است و چیزی حدود 70 هزار میلیارد تومان به علاوه آورده بخش خصوصی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام که شاید با روند فعلی تا 20 سال آینده به بهره برداری نمی‌رسید و تحوّل ساختاری در این زمینه خواهد بود.

معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه محو فقر مطلق در بخش اجتماعی بودجه جدّی گرفته شده است، اظهار داشت: سه برابر شدن مستمری افرادی که توان تأمین حداقل‌ها را ندارند با هدف اینکه تا پایان دولت هیچ فرد زیر خط فقر در کشور نداشته باشیم، از نکات مهم در بودجه است.

نهاوندیان اصلاح طرح هدفمندی یارانه ها به نفع اشتغال را در این راستا دانست و افزود: دولت در شفافیت بودجه بسیار جدّی است و معتقد است که همه مردم باید در جریان چگونگی بودجه و هزینه ها در همه دستگاهها و بخش‌ها باشند.

معاون اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: امید بسیار داریم در عملیاتی شدن بودجه هم بهره وری بالایی را شاهد باشیم. دستگاهها باید با شاخص‌هایی که مطرح می‌شود گزارش‌های عملیاتی ارائه کنند و بودجه عملیاتی دریافت کنند.

انتهای پیام/

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه