تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

بخش دوم گفتگوی مرآت با تحلیلگر سیاسی مقیم آمریکا؛
برخی از اصحاب رسانه نقش ستون پنجم دشمن را بازی می‌کنند/ قانون اقدام متقابل در این دولت چیزی شبیه به جوک است!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب مقیم آمریکا می‌گوید برخی از روزنامه‌نگاران به جای حمایت از ایران در شرایط بحرانی، نقش ستون پنجم دشمن را بازی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مرآت، در هفته گذشته و در آستانه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک، بخش نخست گفتگوی مرآت با داریوش سجادی، تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب مقیم آمریکا را از نظر گذراندید. سجادی در گفتگوی پیشین، ضمن تحلیل برخی از ابعاد سفر رئیس‌جمهور به آمریکا به پاره‌ای از مسائل بنیادین در سیاست ایران پرداخته بود. در بخش دوم گفتگو نیز علاوه بر طرح پرسشی درباره جنگ رسانه‌ای علیه ایران به تحلیل رفتار اروپایی با کشورمان پرداخته‌ایم. بی‌درنگ شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

مرآت- جناب آقای سجادی! چنان‌که مستحضرید بخش قابل توجهی از عملیات جنگی دشمنان علیه ایران به حوزه رسانه انتقال یافته است. این جنگ البته با تأسف بسیار، عوامل داخلی نیز دارد. برخی از رسانه‌ها می‌کوشند تا با خبرسازی، افکار عمومی را از موضوعات اساسی منحرف کنند و برخی دیگر از رسانه‌ها عملا تخریب روابط ایران با همسایگانش را در دستور کار قرار داده‌اند. تحلیل شما از فضای رسانه‌ای داخلی و خارجی علیه جمهوری اسلامی چیست؟

واقعیت این است که امروز جنگ رسانه‌ای بسیار عظیمی از درون و بیرون ایران و با هم‌پوشانی و هم‌افزایی دوجانبه، ماهیت و کلیت فضای رسانه‌ای، اقتصادی و سیاسی ایران را تحت‌الشعاع قرار داده است و فضای مجازی نیز به طور ویژه به مدد این جنگ آمده است. فضاهای مجازی به طور بسیار افسارگسیخته‌ای به ایجاد یک ناآرامی رسانه‌ای و تزریق یک استرس سیاسی مستمر به مردم کمک می‌کند.

بخشی از رسانه‌های داخلی؛ به مثابه اسب تروا!

این که رسانه‌های خارج از کشور چنین کاری می‌کنند البته مسأله عجیبی نیست؛ چراکه این رسانه‌ها خود را بر اساس این رویکرد تعریف کرده‌اند. اگر گله‌ای باشد، به رسانه‌هایی بازمی‌گردد که در داخل کشور و ذیل منافع ملی کشور تعریف شده‌اند و موظفند کارکرد رسانه‌ای خود را در یک تحلیل نهایی در ذیل منافع ملی تعریف کنند اما متأسفانه شاهدیم که بخش قابل توجهی از اصحاب رسانه دارند نقش اسب تروا را بازی می‌کنند.

روزنامه‌نگارانی که نقش ستون پنجم دشمن را بازی می‌کنند

این دسته از اصحاب رسانه عقبه نظام و مملکت را به واسطه نفوذ خود در رسانه‌ها سست می‌کنند. چیزی شبیه به اتفاقی که در تنگه احد افتاد. تنگه احد امروز رسانه‌های ما هستند و اگر این گردنه را رها کنند امکان ضربه‌پذیری ما بیش‌تر می‌شود. متأسفانه اسب‌های تروا و کسانی که علی‌الظاهر روزنامه‌نگاران مملکت محسوب می‌شوند و موظفند که خارج از رقابت‌های سیاسی، وقتی بحران از خارج از کشور به ایران پمپاژ می‌شود آن‌ها نقش ستون پنجم را بازی نکنند، خلاف این وظیفه و اصل عمل می‌کنند.

برخی از رسانه‌ها به پوشش‌دهی ناتوانی‌های دولت کمک می‌کنند!

چندی پیش شاهد بودیم که چه جنجال کذب و پروپاگاندای شدیدی علیه زوار عراقی در مشهد به راه انداختند و از سویی فضا را در عراق به گونه‌ای رقم زدند تا روابط دو کشور را تیره کنند. آن‌ها مسائل حاشیه‌ای را که اولویت دهم مملکت هم نیست، برجسته می‌کنند و بدین واسطه به دولت اجازه تنفس می‌دهند تا ناتوانی‌های خود را از طریق جهت‌دهی افکار عمومی به سمت مسائل حاشیه‌ای پنهان کند.

این واقعیتی است که در دنیای سیاست به عنوان Dirty Game یا بازی کثیف شناخته می‌شود. آن‌ها به واسطه این بازی کثیف می‌خواهند ناتوانی‌های خود را پوشش بدهند.

مرآت- در مجلس قانونی تحت عنوان «اقدام متقابل و متناسب جمهوری اسلامی در برجام» به تصویب رسیده که ظاهرا چنان‌که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرد! از دیدگاه شما متناسب‌ترین اقدامی که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در شرایط کنونی علیه اقدامات زیاده‌خواهانه آمریکا انجام دهد، چیست؟

واقعیت امر این است که می‌گویند مرغی که انجیر می‌خورد، نوکش کج است! بدین معنا که هر رفتاری، ابزار خاص خود را می‌طلبد. این دولت، دولتی نیست که توانمندی بازی در این سطح را داشته باشد. واقعیت امر این است که ما در قضیه برجام با دولتی مواجه شدیم که در بی‌مبالاتی تمام، همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد اروپا گذاشت. اگر به خاطر داشته باشید، اصلی‌ترین حرف آقای روحانی در دوران تبلیغات ریاست جمهوری این بود که با توجه به ساختار کدخداسالاری که اروپایی‌ها آن را پذیرفته‌اند و در شرایطی که اروپایی‌ها مهتری آمریکا را در نظام بین‌الملل قبول کرده‌اند، ما باید برویم و با کدخدا معامله کنیم و به تأسی از کدخدا، اروپایی‌ها هم پای معامله خواهند آمد.

اروپا بازار آمریکا را به بازار ایران ترجیح می‌دهد

این گمان جواب نداد و این مسأله بسیار بدیهی و روشنی هم بود که بازار کوچک ایران چندان جذابیتی برای اروپا و مجموعه‌های اقتصادی آن ندارد که بخواهد به خاطر این بازار در برابر آمریکا بایستد و بازار این کشور را از دست بدهد. این‌جا بود که فرصت‌سوزی‌هایی اتفاق افتاد. دولت وقتی می‌توانست در بیرون از اروپا چه در حوزه آسیای جنوب‌شرقی یا در حوزه روسیه یارگیری‌های دیگری بکند، این کار را نکرد.

فهم ناصواب دولتی‌ها از دیپلماسی

آن‌ها تصور می‌کردند که همه راه‌ها به غرب ختم می‌شود و بدین خاطر، بسیاری از فرصت‌ها را سوزاندند. من این مساله را که این دولت بخواهد اقدام متقابلی در برابر آمریکا انجام دهد را یک رویا می‌دانم کما این که اهل این کار هم نیست و توانمندی این کار را هم ندارد. در حوزه منطقه‌ای نیروی نظامی ایران با مدیریت حاذقانه سپاه پاسداران توانسته است تا مدیترانه اعمال نفوذ کند اما پای دوم این رویکرد که دولت است، به دلیل فهم ناصواب دولتی‌ها از دیپلماسی، نتوانسته است همپای نیروی نظامی ما عمل کند.

به همین دلیل است که قانون اقدام متقابل که مجلس آن را تصویب کرده است بیش‌تر به یک جوک شبیه است و از دل این ظرفیتی که دولت تدبیر و امید ساخته است نباید توقع اتفاق خاصی داشته باشیم و کار خاصی هم نمی‌توانند بکنند.

مرآت- به رغم سخنان اولتیماتوم‌گونه رئیس‌جمهور ایران خطاب به اروپا مبنی بر این که وقت چندانی برای تصمیم‌گیری در خصوص برجام ندارید، تلاش اروپا برای حفظ برجام چنان‌که باید و شاید جلوه و نمودی نداشته است. تحلیل آینده‌پژوهانه شما از رفتار اروپا در قبال برجام و آینده روابط ایران و کشورهای اروپایی چیست؟

باز هم باید واقعیتی را مدنظر داشته باشیم. اروپا علیرغم آن که در مجموعه تمدنی غرب تعریف می‌شود اما به هر حال مجموعه یک‌دستی نیست. در اروپا انگلیسی را داریم که با برگزیت یا خروج از بازار مشترک اروپایی مواجه است. فرانسه در کنار آلمان و ایتالیا هریک ظرفیت‌ها و رویکردهای ویژه خود را دارند. البته اگر آن‌ها عملا استقلال سیاسی لازم را داشتند، تا این اندازه به آمریکا باج نمی‌دادند.

دست اروپایی‌ها برای سرکشی در برابر آمریکا بسته است

از طرف دیگر این هم یک واقعیت است که اتوریته آمریکا، پس از جنگ جهانی دوم تا کنون، کماکان بر سر اروپا باقی است ولو این که اروپایی‌ها چندان دل خوشی هم از این موضوع نداشته باشند. آمریکا تار و پود معادلات اقتصادی اروپا را در ید قدرت دلار خود گرفته و این قدرت را به واسطه قدرت نظامی پشتیبانی می‌کند. هرچند که اروپایی‌ها به دلیل سیاست‌ها و رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا از این کشور دل‌چرکین هستند، اما به هر حال در یک نگاه کلان، دست آن‌ها برای سرکشی بسته است.

اگر دولت همت داشت، می‌توانست معادلات غیردلاری جدیدی با اروپا خلق کند

این البته بدان معنا نیست که اروپا کاملا یک‌پارچه است و همه کشورهای اروپایی کاملا از آمریکا متابعت می‌کنند. اگر دولت انگیزه و همت داشت، می‌توانست با دولت‌های اروپایی، خارج از معادلات دلاری، مناسبات تجاری جدیدی خلق کند. این امر منوط به این بود که اراده‌ای قوی در دولت آقای روحانی وجود داشت اما متأسفانه این اراده وجود ندارد.

اروپایی‌ها اقدامی برای تحقق مفاد برجام نخواهند کرد

از طرف دیگر، به سبب معادلات قدرتمندانه دلاری که اقتصاد اروپا را احاطه کرده است، مادام که جاذبه اقتصادی ایران در ذیل جاذبه قدرتمند اقتصاد آمریکا قرار دارد، شاید اروپایی‌ها در سطح حرف، ادعاهایی بکنند اما در عمل، منطق تجاری غرب ایجاب می‌کند که در انتخاب بین بازار محدود و کوچک ایران و حوزه قدرت و نفوذ اقتصاد آمریکا، تجارت با ایران را قربانی تجارت با آمریکا کند.

با وجود همه تأکیدات آقای ظریف، اروپایی‌ها در نهایت اقدام جدی و ویژه‌ای در راستای اعاده و تحقق مفاد برجام انجام نمی‌دهند و اساسا نمی‌خواهند که انجام بدهند!

مرآت- بابت وقت ارزشمندی که در اختیارم قرار دادید سپاسگزارم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می‌کنم.

گفتگو و تنظیم: محسن حسن‌زاده

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه