شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با مرآت:
باید منتظر نظر مجمع تشخیص مصلحت درباره CFT باشیم/ غفلت از دیپلماسی اقتصادی؛ مشکل تاریخی وزارت امور خارجه
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از غفلت تاریخی وزارت امور خارجه از دیپلماسی اقتصادی انتقاد کرد.

سیدحسن حسینی شاهرودی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مرآت با بیان این که کوتاهی کمیسیون‌ ذیربط و مرکز پژوهش‌های مجلس عامل بی‌دقتی در ترجمه لایحه CFT است اظهار داشت: مرکز پژوهش‌ها به عنوان بازوی علمی کمیسیون‌ها باید دقت بیش‌تری در این زمینه می‌کرد تا متن مذکور بدون اغلاط ترجمه‌ای در اختیار نمایندگان قرار می‌گرفت.

حسینی شاهرودی با اشاره به اختلاف رئیس مجلس با شورای نگهبان در خصوص CFT گفت: شورای نگهبان زمانی رد این لایحه را اعلام کرد که از مهلت قانونی اظهارنظر این نهاد گذشته بود؛ هرچند حرف شورای نگهبان این است که مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراداتی را بر لایحه مذکور وارد کرده بود که باید مورد بررسی قرار می‌گرفت.

وی با تصریح بر این که وقتی اظهارنظر شورای نگهبان درباره مصوبات در مهلت قانونی صورت نگیرد، مجلس می‌تواند رأسا آن مصوبه را به دولت ابلاغ کند گفت: البته رئیس مجلس قانون مذکور را به دولت ابلاغ نکرده است و این قانون کماکان ابلاغ‌نشده باقی مانده است.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با یادآوری این مطلب که رئیس مجلس بر اساس آیین‌نامه داخلی و اختیارات خود موضوع اختلافی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده است گفت: بنابراین باید منتظر باشیم تا تصمیم مجمع تشخیص مصلحت در این خصوص اعلام شود.

حسینی شاهرودی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نقصان در دیپلماسی اقتصادی دولت در قبال برخی از همسایگان از جمله عراق گفت: غفلت از دیپلماسی اقتصادی در تمامی دولت‌ها، مشکل تاریخی ما در وزارت امور خارجه است.

توفیقات وزارت خارجه در تمامی ادوار «صرفا سیاسی» بوده است

وی با بیان این که وزارت امور خارجه در تمامی ادوار، تمام توان خود را صرف ورود در حوزه‌های سیاسی کرده است گفت: در حالی که دیپلماسی تمامی کشورهای دنیا در خدمت اقتصاد آن‌هاست؛ وزارت خارجه ما حتی در مواضعی که توفیقاتی در حوزه دیپلماسی داشته است، این توفیق تنها در حوزه سیاسی متوقف شده و ما اثرات آن را در دیگر حوزه‌ها از جمله حوزه‌های اقتصادی مشاهده نکرده‌ایم.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که کشورهای مختلف حتی دیپلماسی نظامی خود را نیز بر اساس منافع اقتصادی طرح‌ریزی می‌کنند گفت: متأسفانه در طی سال‌های گذشته دیپلماسی نظامی و سیاسی ما مستقل از دیپلماسی اقتصادی عمل کرده است و نتوانسته‌ایم ثمرات رویکردهای سیاسی خود را در حوزه اقتصاد ببینیم.

حسینی شاهرودی با تأکید بر این که برجام ثمرات حداقلی و ناچیزی برای ما داشته است گفت: ما در حوزه نظامی نیز در قبال عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و افغانستان رویکردهایی را برای دفع شر از سر مسلمین صورت داده‌ایم اما دیپلماسی اقتصادی ما در کنار این رویکردها نتوانست کار خود را به خوبی انجام دهد.

حداقل روابط اقتصادی ممکن را با عراق و سوریه داریم

وی با بیان این که انتظار می‌رفت پس از رفع تنش‌های امنیتی در برخی از کشورهای منطقه، شاهد مشارکت ایران در بازسازی این کشورها و حضور بازرگانان ایرانی در این کشورها باشیم گفت: در حال حاضر ایران حداقل روابط ممکن را با عراق و سوریه دارد اما کشورهایی مثل ترکیه و عربستان که معارض و معاند با عراق و سوریه بودند و آن‌ها بودند که جنگ و تنش و ناامنی را برای کشورهای اسلامی به ارمغان آوردند، در روابط اقتصادی با کشورها از ما جلوتر هستند.

نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با تأکید دوباره بر این که دیپلماسی کشور صرفا سیاسی است و نتوانسته است در حوزه‌های اقتصادی توفیقی داشته باشد.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه