تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
بازگرداندن خاندان پهلوی یکی از اهداف صدام برای حمله به ایران بود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
افسر سابق اطلاعاتی دفاعی انگلیس با اشاره به اینکه بازگرداندن خاندان پهلوی یکی از اهداف صدام برای حمله به ایران بود، گفت: او امیدوار بود که این امر موجب بازگردان مجدد خانواده پهلوی شود.

به گزارش مرآت،«آنتونی تاکر-جونز» در مصاحبه با خبرگزاری مهر از اهداف و اشتباهات محاسباتی صدام در حمله به ایران، از جمله تلاش وی برای احیای خانواده سلطنتی پهلوی می‌گوید.

در اواخر شهریور ۱۳۵۹، عراق با حمله به ایران، جنگ هشت ساله تلخی را آغاز کرد که باعث بی ثباتی منطقه و ویرانی هر دو کشور شد. در طول جنگ، صدام که توسط چندین کشور غربی از جمله آلمان، فرانسه، ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورهای عرب منطقه حمایت می‌شد چندین حمله شیمیایی به شهرهای ایران انجام داد.

برای روشن‌تر شدن بیشتر زوایا و دلایل حمله صدام به ایران و حمایت کشورهای غربی از او، خبرنگار مهر گفتگویی با «آنتونی تاکر-جونز» افسر سابق اطلاعاتی دفاعی انگلیس انجام داده است.
متن کامل این مصاحبه در ادامه آمده است:

*اهداف صدام دیکتاتور سابق عراق از آغاز جنگ علیه ایران چه بود؟

صدام برای به دست گرفتن کنترل اروند رود و میادین نفتی جنوب ایران یک جنگ ناگهانی را علیه ایران آغاز کرد. او امیدوار بود که این امر موجب شورش علیه آیت الله خمینی و در نتیجه بازگردان مجدد خانواده پهلوی شود. اما در عوض، او یک جنگ وحشتناک هشت ساله‌ای را ایجاد کرد که به «جنگ بدون پایان» معروف شد.

*