تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

    
ایران در بحث خودکشی آمار بالایی ندارد/ زن و مرد بودن زندانیان برای اخذ نمونه ژنتیکی فرقی نمی‌کند
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: آمار خودکشی در ایران نه‌تنها بالا نیست بلکه نسبت به سایر کشورهای دیگر هم پایین‌تر است.

به گزارش گروه اجتماعی مرآت به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان؛ احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره اخذ نمونه ژنتیکی از زنان زندانی دارای جرایم خشندر پروژه بانک ژنتیک، اظهار کرد: با ایجاد کارگروهی از کارشناسان مختلف در این باره، جرایم بر اساس اولویت تعریف و رتبه بندی شده ا‌ند و نمونه‌ها از زندانیان اخذ می‌شود و زن و مرد بودن زندانیان تفاوتی ندارد.

وی افزود: 10 جرم اولویت دار در مرحله نخست این طرح مشخص شده است که پس از اخذ نمونه ژنتیک از زندانیان پروژه وارد مرحله دوم شده و دوباره جرایم بعدی بر اساس اولویت تعیین می‌شود.

شجاعی گفت: تا پایان امسال پیش‌بینی می‌شود که از 50 هزار نفر از زندانیان، نمونه ژنتیک اخذ شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه در حال حاضر بانک ژنتیک زندانیان در 10 استان از جمله استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، گیلان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، خوزستان و سیستان و بلوچستان فعال است، گفت: البته ممکن است در برخی استان‌ها، به‌خاطر اختصاص نیافتن اعتبار لازم، کار قدری با مشکل مواجه شود، به‌عنوان مثال در سیستان و بلوچستان، کار را تعطیل کرده بودند و وقتی علت را پرسیدیم گفتند اعتبار لازم اختصاص نیافته است که با رایزنی‌ها مشکل حل شد.

هر آزمایش ژنتیک 800 هزار تومان هزینه دارد

شجاعی ادامه داد:به‌طور میانگین هر آزمایش ژنتیک 700 تا 800 هزار تومان هزینه دارد، اما گفته‌ایم با نصف این مبلغ یا یک‌سوم آن، کار را انجام دهند لذا با اختصاص هر یک میلیون تومان، می‌توانیم از 3 نفر آزمایش ژنتیک بگیریم.

وی درباره اخذ نمونه ژنتیکی از خانواده جان‌باختگان نفتکش سانچی نیز گفت: در این ارتباط تقریباً از تمام خانواده‌ها و وابستگان جان‌باختگان نفتکش ایرانی سانچی نمونه ژنتیکی گرفتیم و آزمایش‌ها در حال انجام است؛ البته شنیده‌ام که یک خانواده نتوانسته یا نخواسته نمونه ژنتیکی بدهد.

پاسخگویی به استعلام‌ها طی دو ساعت

رئیس سازمان پزشکی قانونی در خصوص استعلام‌های مراجع قضایی از مراکز پزشکی قانونی و میانگین پاسخگویی به این استعلام‌ها ابراز کرد: بیشتر استعلام‌ها از زمانی که فرد وارد مرکز شده و معاینه‌ می‌شود تا آماده شدن نتیجه، به‌طور میانگین 2 ساعت زمان می‌برد؛ البته گاهی اوقات ممکن است فردی مراجعه کند و نیاز باشد معاینه کامل صورت بگیرد یا عکس‌های بیشتری گرفته شود که طبیعتاً طول می‌کشد اما به‌طور میانگین، طی دو ساعت، مراجعه‌کننده معاینه و نتیجه آماده می‌شود.

آمار خودکشی‌ها در ایران بالا نیست

شجاعی همچنین درباره آمار خودکشی‌ها در ایران و اینکه آیا شاهد افزایش یا کاهش خودکشی‌ها بوده‌ایم یا خیر، گفت: تمام اقدام به خودکشی‌ها به پزشکی قانونی ارجاع داده نمی‌شود و یک تعداد هم همان ابتدا تحت عناوین دیگر مراجعه می‌کنند، بنابراین تعداد آن مواردی که تحت عنوان خودکشی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود، کمتر است.

وی تأکید کرد: طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، ایران در سطح دنیا در بحث خودکشی آمار بالایی ندارد و آمار کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا، بسیار پایین‌تر است.

شجاعی تصریح کرد: البته خیلی هم صلاح نیست در این حوزه آماری اعلام شود زیرا تجربه نشان داده ارائه آمار با دامن زدن به این موضوع، خودکشی را تقویت می‌کند. اریبهشت سال گذشته یک موجی راه‌انداختیم و آماری ارائه شد و یک‌باره در آن ماه، خودکشی افزایش پیدا کرد. وقتی که یک اطلاع‌رسانی به آسیب اجتماعی دامن می‌زند، چرا باید اعلام کنیم؟ ضرورتی ندارد. ما آمارها را مقایسه کردیم و خوشبختانه آمار خودکشی در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا خیلی هم پایین‌تر بوده است.

آمار بالای خودکشی مردها نسبت به زن‌ها

وی در پاسخ به این سؤال که آیا خودکشی در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یا کاهش داشته و اینکه مردان بیشتر خودکشی می‌کنند یا زنان؟، گفت: در سال جاری افزایش آن‌چنانی نداشتیم و در خودکشی، تعداد مردان بیشتر از زنان است.

خودکشی برخی بازماندگان زمین‌لرزه کرمانشاه

شجاعی در پاسخ به این مطلب که در زمین‌لرزه کرمانشاه چند موضوع از جمله دفن‌های بدون مجوز، گورهای دسته‌جمعی و خودکشی برخی بازماندگان بر اثر فشارهای روانی مطرح شد بیان کرد: در ارتباط با مسئله خودکشی، فوتی نداشتیم اما اقدام به خودکشی زیاد داشتیم. فکر می‌کنم هفت الی هشت مورد اقدام به خودکشی داشتیم که یکی از آنها، حال خوبی ندارد.

رییس سازمان پزشکی قانونی افزود: همه دفن‌های بدون مجوز را هم شناسایی کردیم که بر این اساس، قریب به 100 نفر بدون مجوز، دفن شدند و عمدتاً هم بچه‌ها و کودکان کوچک بودند. همان‌ها هم تک تک شناسایی شدند و بررسی و پرونده تشکیل شد و مجوز صادر کردیم.

گور دسته‌جمعی در زلزله کرمانشاه نداشتیم

وی درباره گورهای دسته‌جمعی که همان ایام برخی افراد مدعی شدند چنین گورهایی ایجاد شده است، گفت: گور دسته‌جمعی نداشتیم، چه‌دلیلی دارد گور دسته‌جمعی وجود داشته باشد؟ تعدادی نبود که بخواهد وضعیت بحرانی ایجاد شود. اینجا جایی نبود که اجازه بدهند گور دسته‌جمعی ایجاد شود و کار در دست خود خانواده‌ها بود. کدام خانواده‌ای است که چنین کاری کند؟

مصدومیت بیش از 390هزار نفر بر اثر نزاع

شجاعی در ادامه به آمار نزاع و درگیری اشاره کرد و گفت: در هشت‌ماهه امسال در سطح کشور 390 هزار و 7793 نفر مصدوم بر اثر نزاع داشتیم و 495 نفر در همین مدت با سلاح سرد فوت شده‌اند که البته برخی نزاع‌ها با سلاح گرم است. این تعداد برای کشور ما خوب نیست.

به‌گفته وی در هشت‌ماهه امسال در تهران 64 هزار و 231 نفر بر اثر نزاع و درگیری مصدوم شدند که آمار بالایی است و به‌عنوان یک آسیب اجتماعی باید مورد توجه جدی واقع و علت‌ها بررسی شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان گفت تهران خشن‌ترین شهر کشور است یا خیر، اظهار کرد: خیر، زیرا باید نسبت جمعیت و تعداد نزاع‌ها در هر شهر مدنظر قرار گیرد. اگر نسبت جمعیتی لحاظ شود، آن موقع می‌توان گفت کدام شهر خشن‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: بعد از تهران، خراسان رضوی با 34 هزار، اصفهان 27 هزار، آذربایجان شرقی 25 هزار و فارس 21 هزار مصدوم ناشی از نزاع، در رتبه‌های بعدی قرار دارند، به‌عنوان مثال در ایلام که جمعیتی به‌اندازه شهرستان ملارد یا اسلام‌شهر دارد، بیش از دو هزار مصدوم نزاع داشته‌ایم.

وجود ناخالصی در تمام موادهای مخدر

شجاعی در ارتباط با بررسی‌های سازمان پزشکی قانونی و پیدا شدن مقادیر زیادی سرب در تریاک‌های مورد استفاده افراد معتاد به مواد مخدر اظهار کرد: تمام موادهای مخدر از جمله صنعتی و سنتی به‌ویژه شیشه، ناخالصی‌های بالایی دارند، چون ارزش بالایی دارد، ناخالصی وارد آنها کرده و می‌فروشند، به‌عبارتی می‌توان گفت که همه موادهای مخدر موجود، ناخالصی دارد؛ اینکه در تریاک چرا چنین کاری کردند و چه نقشه‌ای بوده، نمی‌دانیم.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه