تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

به بهانه روز خبرنگار؛
اگر روزی از خبرنگاری به خاطر نقدی عالمانه تقدیر شد آن روز، روز خبرنگار است!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
واقعیت این است که این روزها وظیفه اهل رسانه که به عنوان رکن چهارم دموکراسی محسوب می‌شوند بسی خطیر است و علمای این رشته فعالیت در این حوزه را قدم زدن بر لبه تیغ تعبیر کرده‌اند.

می‌خواهم یک مثال عامیانه بزنم؛ شما در خیابان با خودرو در حال تردد هستید مشاهده می‌کنید موتورسواری که مثلا همسرش را ترک خود نشانده و در حال حرکت است چادر همسرش آویزان شده و متوجه نیست بوق‌زنان و با ایما و اشاره به او می‌فهمانید که خطر در کمین او و دیگران است ممکن است چادر آویزان آن زن لای پره‌های چرخ موتور گیر کرده و جان خود و احتمالا دیگران را بخطر اندازد وسرنگونشان! کند.

یقینا در چنین حالتی موتورسوار توقف کرده و ضمن جمع و جور کردن اوضاع اگر آدم مریضی نباشد از شما هم تشکری می‌کند چون اگر دلش بحال دیگران هم نسوزد به جان خودش و اطرافیانش و به اینکه سرنگون! نشود اهمیت می‌دهد! حالا داستان خبرنگاران و اصحاب راستین قلم و حکام بی‌شباهت به  موتورسوار و راننده و یا عابری که به او تذکر داده نیست!

 این روزها خیلی با خودم کلنجار رفتم وکنکاش کردم ببینم در طول سالیان اخیر که اهالی واقعی رسانه و خبرنگاران متعهد تلاش کرده‌اند تا حکام راکب بر موتور حکومت را از خطرات احتمالی آگاه نمایند آیا جایی از آنان قدردانی شد!؟ آیا در طول سنوات گذشته اگر خبرنگاری حقیقتی را عریان و نمایان کرد از او سپاسگزاری کردند و مراسمی در تقدیرش برگزار شد!؟ هدیه‌ای به او تعلق گرفت؟!

واقعا هرچه گشتم به چنین موردی برنخوردم شاید هم بوده من ندیدم! اما برعکس نمونه‌هایی را دیدم و شنیدم که خبرنگار را به خاطر تذکر بابت سقوط و سرنگونی توبیخ هم کردند؛ واقعا مضحک نیست که اگر به موتورسوار اول مطلب تذکر داده باشی و او در واکنش به شما فحاشی و توهین کرده باشد؟!  واقعیت این است که در میان هزاران تذکردهنده افرادی با غرض و مرض هم بوده باشند اما این مانع از انجام رسالت رسانه‌نگاران نباید باشد.

واقعیت این است که این روزها وظیفه اهل رسانه که به عنوان رکن چهارم دموکراسی محسوب می‌شوند بسی خطیر است و علمای این رشته فعالیت در این حوزه را قدم زدن بر لبه تیغ تعبیر کرده‌اند. اگرچه در شرایط فعلی اعتماد عمومی نسبت به خبرنگاران هم دچار تزلزل شده اما هنوز هم بخش مهمی از مردم چشم به قلم و نوشته‌های این قشر دارند تا دخمه‌های تاریک ناشی از فساد و تباهی روشن گردد و صد البته هنوز هم خیلی از اهالی قلم با میثاقی که بسته‌اند مصرند و به اطلاع‌رسانی واقعی مشغولند.

اما این روزها که جسته گریخته شاهد برپایی مراسمی تحت عنوان روز خبرنگار هستیم جا دارد مسولان دلسوز  فراتر از برگزاری کلیشه‌ای مراسم مانند قبل اگر واقعا خبرنگاری را مستحق تشویق می‌دانند با صدای رسا این مهم را نه بخاطر خود که برای آینده ملک و ملت فریاد کنند و از رسانه و خبرنگاری که به واسطه قداست قلم سعی در روشنگری و انعکاس واقعیت دارد قدردانی نمایند که این بهترین نوع پاسداشت روز خبرنگار خواهد بود.

خدای ناخواسته اگر به روال گاهی اوقات سعی در شکستن قلمی و خاموش کردن خبرنگاری دارند باید بدانند که وظیفه خبرنگار انعکاس بی کم وکاست واقعیت‌هاست پس عنایت نموده بر اساس آن که گفته‌اند:

آینه چون روی تو بنمود راست

خودشکن آینه شکستن خطاست

پس نه تنها آینه را نباید شکست که به نحو احسن باید گرد وخاک و زنگار را از رویش زدود.

روز تکریم خبرنگار روزی است که آثار قلم صاحب قلمان اندیشه‌ورز میهن‌دوست با شفافیت تمام رخ‌نمایی کند. 

در خاتمه روز خبرنگار را به تمامی خبرنگارانی که با دانسته‌های خود نور بر دل سیاهی می‌تاباند تبریک گفته و  بر روح خبرنگار شهید محمود صارمی که در راه اعتلای آگاهی و اندیشه جانش را تقدیم کرد وسبب شد این روز بنام خبرنگار نامگذاری شود درود و سلام می‌فرستیم.

جواد میرحاج

شانزدهم مرداد ماه نود و نه

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه