شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

در گفتگوی مرآت با معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی مطرح شد؛
امسال ادامه مرمت منار مسجد تاریخی بسطام انجام می‌شود/ اداره راه برای حفظ یکی از قدیمی‌ترین راه‌های کشور اقدامی در دست انجام دارد؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی می‌گوید امسال ادامه مرمت منار مسجد تاریخی بسطام انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار مرآت، چهارشنبه هفته گذشته بخش نخست گفتگو با یغمائیان، معاون میراث فرهنگیِ اداره‌کل میراث فرهنگی استان سمنان را از نظر گذراندید. در بخش نخست به خطر تخریب بازار در پی عدم انتقال فاضلاب توسط شرکت آبفا، پیشنهاداتی مثل «سینماشهر» و آخرین تصمیمات اتخاذشده برای استحکام‌بخشی به بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله پرداختیم. بخش نخست گفتگو را «این‌جا» بخوانید.

اینک بخش دوم گفتگو پیش روی شماست.

مرآت: باغ‌شهر اساسا وجه میراثی دارد یا خیر؟

بخش بزرگی از محدوده 350 هکتاری بافت تاریخی در سمنان، باغات هم‌پیوند با بافت تاریخی است. منظر تاریخی سمنان از قدیم‌الایام، یک باغ‌شهر بوده است. سمنان یک شهر حاشیه‌کویری است و در بسیاری اوقات، وقتی سیاحان قدیم در مسیر خراسان از سمنان عبور کرده‌اند، گفته‌اند تصور نمی‌کردیم که با شهری سرسبز با آب جاری مواجه شویم.

اساسا بافت سمنان متأثر از سیستم آب‌رسانی شکل گرفته است. همه خانه‌هایی که تا همین 60 تا 70 سال پیش ساخته شده‌اند، آب‌انبار داشته‌اند. در خصوص طرح‌های شهرداری نیز ممکن است نقدهایی داشته باشیم؛ مثلا نباید در کف و حاشیه انهار از سیمان و بلوک سیمانی استفاده شود؛ چون این اقدام آب‌رسانی به درختان مجاور را مختل می‌کند.

اقدام ده‌پانزده سال پیش برای جلوگیری از افت آب انجام شد. شاید 50 درصد از آب در مسیر رسیدن به باغات، افت می‌کرد. منتها ما باید راه‌حل منطقی‌تری پیدا می‌کردیم؛ راه‌حلی که شاید گران یا دور از دسترس باشد. 

برنامه مرمت مسجد جامع تاریخی بسطام امسال هم ادامه دارد

مرآت: برخی از مخاطبان ما  نیز خواستار اعلام وضعیت مسجد جامع بسطام شده‌اند. آیا خطر تخریب این بنا را تهدید می‌کند و میراث در سال جاری برنامه‌ای برای مرمت این بنا دارد؟

مجموعه تاریخی بسطام، تنها پایگاه تاریخی ما در استان سمنان است. آقای مهندس حامد عادل، مدیر پایگاه، همواره در آن مجموعه و در دفتر پایگاه یک حمام تاریخی است، حضور دارد. پایگاه‌های تاریخی اعتبار مستمر دارند و ما هرساله در حوزه مرمت آن مجموعه هزینه می‌کنیم. امسال هم در مجموعه تاریخی بسطام، در حوزه مرمت هزینه خواهیم کرد و برنامه‌های متعددی داریم.

سال گذشته اقدامات زیادی در حوزه مقاوم‌سازی منار مسجد جامع بسطام انجام دادیم. مرمت فرش کف را نیز در سال گذشته انجام دادیم. با توجه به این که چوب‌های سقف مسجد تاریخی فرسوده شده و موریانه‌ زده است، تعویض چوب‌های سقف مسجد را نیز امسال در دست انجام داریم. امسال بخش دیگری از مقاوم‌سازی منار مسجد جامع نیز انجام می‌شود.

مرمت‌های موضعی دیگری نیز در این پایگاه تاریخی انجام خواهد شد.

برای مرمت بناهای تاریخی «فقط» منتظر میراث فرهنگی نباشید

مرآت: و سخن آخر.

این که برای مرمت بناهای تاریخی «فقط» منتظر میراث فرهنگی باشیم، درست نیست. مرمت همه بناهای تاریخی کار دشواری است و بلکه تنها توسط میراث فرهنگی شدنی نیست. در بازار سمنان بیش از 170 کاسب مشغول بکار هستند و بسیاری از مغازه‌های بازار مالک خصوصی دارد. اگر همه دستگاه‌های ذی‌ربط و مردم با هم همکاری نکنند، ما بازار شسته‌رفته‌ای نخواهیم داشت.

بارها اتفاق افتاده که به ما اعلام کنند، سقف یا ستون بازار نم زده است؛ ما مراجعه می‌کنیم و می‌بینیم ناودان فلان مغازه، بند آمده است. یک ساختمان معمولی، مدیر دارد و مشکلات ساختمان را با پول شارژ رفع و رجوع می‌کند؛ آیا در بازار هم چنین است؟ بازار مدت‌ها هیأت امنا نداشت و اکنون این هیأت تشکیل شده است. این هیأت می‌تواند در مرمت بازار، زیباسازی و نورپردازی آن نقش مهمی ایفا کند.

اگر یک شهروند به سبب حفره‌های ایجادشده در کف بازار در قدم زدن در بازار آسایش نداشته باشد، به سادگی مکان دیگری را برای خرید انتخاب می‌کند. ما می‌خواهیم بازار زیبا باشد؛ این امر همکاری بازاریان را می‌طلبد. کاسبی که مغازه‌اش یک تا یک و نیم میلیارد قیمت دارد، چه اشکالی دارد که 50 میلیون تومان هم بیرون از مغازه‌اش هزینه کند؟

بخش زیادی از مدارس قدیمی ما در اختیار آموزش و پرورش است. برخی از بناها در اختیار مخابرات است. جاده سنگفرش در جنوب گرمسار، شاید یکی از قدیمی‌ترین راه‌های کشور باشد که مهندسی راه‌سازی در آن جلوه کرده است. آیا من باید نگران آن راه باشم یا اداره راه باید نگران قدیمی‌ترین سند راه‌سازی باشد؟ اداره راه باید بخشی برای حفظ تاریخ خود داشته باشد.

راه‌آهن سمنان می‌تواند یک موزه مهم داشته باشد

اداره پست یک موتور قدیمی را جلوی درب ورودی ساختمان خود گذاشته است و می‌خواهد بگوید من هفتاد سال است که دارم به مردم ارائه خدمت می‌کنم. راه‌آهن می‌تواند یک موزه مهم داشته باشد؛ شامل اشیائی که در حوزه حمل و نقل ریلی دارند. معماری ایستگاه‌هایی که بین شهرهای بزرگ قرار دارد، خاص است و هرکدامشان می‌توانند یک پایگاه گردشگری باشند.

اسناد قدیمی مربوط به مالیات نمی‌تواند توسط اداره‌کل امور مالیاتی در یک موزه گردآوری شود؟ من 28 سال سابقه فعالیت در میراث فرهنگی دارم. زمانی که من وارد این اداره شدم، میراث فرهنگی، کم‌تر دغدغه مردم بود اما امروزه، روز به روز اهمیت این حوزه در میان رسانه‌ها و مردم بیشتر می‌شود. از 32 کاروانسرای استان سمنان، فقط 7 یا 8 سند در اختیار میراث فرهنگی است و مابقی در اختیار اداره‌کل اوقاف است.

مالک و متولی مسجد امام سمنان هم اداره اوقاف است؛ اما طی چند سال گذشته تمام هزینه‌های مرمت آن را پرداخت کرده‌ایم. عرضم این است که همه باید در این حوزه خدمات بدهند.

مرآت: بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه