تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مرآت گزارش می‌دهد؛
امسال، عرصه‌های تحت پوشش طرح کاداستر در استان به 5.5 میلیون هکتار می‌رسد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مسئولان اداره‌کل منابع طبیعی استان اعلام کرده‌اند که فارغ از اعتبارات، امسال طرح کاداستر را به طور جهادی در 2 میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی اجرا خواهند کرد تا سطح تحت پوشش این طرح به 5.5 میلیون هکتار برسد.

به گزارش خبرنگار مرآت، هفته گذشته به بهانه بازدیدی که از حوزه آبخیز چاشتخوران داشتیم، به برخی از طرح‌های اداره‌ منابع طبیعی شهرستان سمنان که با اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال انجام است پرداختیم. حوزه گسترده کار در حوزه‌های یادشده در استان سمنان ما را بر آن داشت تا روند  اجرای پروژه‌های مذکور را در سطح استانی مورد پیگیری قرار دهیم.

در گزارش پیشین اشاره کردیم که در تیرماه سال جاری مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد که 700 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری در سراسر کشور اختصاص یافته است. اختصاص 16.5 میلیارد تومان از این میزان به سمنان نیز پیش‌تر به تصویب رسیده بود که باز هم از این میزان یک میلیارد و 350 میلیون تومان به معاونت حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اختصاص یافته است.

این یک میلیارد و 350 میلیون تومان به تفکیک بین 10 حوزه آبخیز توزیع شده است: چاشتخوران 119 میلیون تومان، آسوران 249 میلیون تومان، هیرکوه 97 میلیون تومان، دهنمک 161 میلیون تومان، آبگرم 48 میلیون و 900 هزار تومان، کروس گرمسار 811 میلیون تومان، ابر شاهرود 108 میلیون تومان، سرخان 135 میلیون تومان، اگره 200 میلیون تومان و جلگه دانیال 163 میلیون تومان.

چنان‌که از نام «معاونت حفاظت» پیداست پروژه‌هایی که با ارقام مذکور توسط این معاونت طرح‌ریزی و اجرا می‌شود پیشگیرانه و حفاظتی است. عملیات مبارزه با آفات و گیاه‌پزشکی با اولویت جلوگیری از پیش‌روی آفت نیمه‌انگلی ارس‌واش در 230 هکتار از اراضی جنگلی، طرح کاداستر، ایجاد کمربند حفاظتی و جایگزینی سوخت فسیلی با چوب درختان از جمله این پروژه‌ها هستند.

95 درصد عرصه‌های طبیعی سند دفترچه‌ای دارند

اعتبارات صندوق توسعه ملی به اداره‌کل منابع طبیعی اجازه می‌دهد که طرح کاداستر را با اعتباری بالغ بر 595 میلیون تومان در حدود 150 هزار هکتار از اراضی ملی استان به اجرا درآورد. مرجع تشخیص حد منابع ملی و غیرملی اداره‌کل منابع طبیعی است و این نهاد به منظور تثبیت حاکمیت دولت، تا کنون برای بیش از 95 درصد از عرصه‌های طبیعی سند دفترچه‌ای اخذ کرده است.

پس از تصویب قانون کاداستر، اداره‌کل منابع طبیعی مکلف شده است که با همکاری سایر نهادهای ذیربط، طرح حدنگاری را در سراسر استان اجرا کند. این طرح تا کنون در 3.5 میلیون هکتار از 9.7 میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی به انجام رسیده است. به جز صندوق توسعه ملی، اداره‌کل منابع طبیعی برای اجرای طرح کاداستر در150 هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی اعتبار درنظر گرفته است اما با توجه به حجم کار، این ارقام کافی نیست.

عرصه‌های تحت پوشش طرح کاداستر به 5.5 میلیون هکتار می‌رسد

بر این اساس، مسئولان اداره‌کل منابع طبیعی استان اعلام کرده‌اند که فارغ از اعتبارات، امسال طرح کاداستر را به طور جهادی در 2 میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی اجرا خواهند کرد تا سطح تحت پوشش این طرح به 5.5 میلیون هکتار برسد. در این طرح، پلاک‌هایی که بخشی از آن را جنگل تشکیل می‌دهد بالغ بر 700 هزار هکتار است. در جریان اجرای این طرح از ابتدای سال تا کنون برای 200 هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان سند تک‌برگی اخذ شده است.

در حال حاضر سهم شهرستان‌ها، تعداد و مساحت پلاک‌ها تماما مشخص و ابلاغ شده است و با روشن شدن برنده مناقصه کار اجرای طرح کاداستر آغاز خواهد شد. جالب است بدانید که اجرای طرح کاداستر در هر هکتار حدود 4 هزار تومان هزینه دارد؛ این رقم در استان‌های شمالی 8 تا 9 هزار تومان است و این امر توقع پیمانکاران را بالا برده و باعث شده که از مناقصات چندان استقبال نکنند.

ایجاد کمربند حفاظتی نیز از دیگر پروژه‌هایی است که به واسطه اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام خواهد شد. بر این اساس با اعتباری بالغ بر 576 میلیون تومان، کمربند حفاظتی به طول 52 کیلومتر در 10 حوزه آبخیز ایجاد خواهد شد.

دو پروژه دیگر از 4 پروژه یادشده در گزارش بعدی به تفصیل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

با سپاس از محمدعلی سفیدیان معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان که اطلاعات این گزارش را در اختیار ما قرار دادند.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه