تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

امريکا‌ متن برجام را هم نقض کرده است
محمد جواد ظريف كه براي شركت در نشست مجمع عاليرتبه سياسي سازمان ملل در نيويورك به سر مي‌برد، روز يك‌شنبه در مصاحبه با فريد زكريا به صراحت گفت كه امريكا متن برجام را هم نقض كرده است.

به گزارش جوان، محمد جواد ظريف كه براي شركت در نشست مجمع عاليرتبه سياسي سازمان ملل در نيويورك به سر مي‌برد، روز يك‌شنبه در مصاحبه با فريد زكريا به صراحت گفت كه امريكا متن برجام را هم نقض كرده است. ظريف در بخشي از اين گفت‌و‌گو در برنامه « جي پي اس» سي ان ان گفت: « امريكا در عمل به سهم خود از اجراي توافق شكست خورده است» بلافاصله بعد از اين جمله ظريف، فريد زكريا از ظريف مي‌پرسد: « يك نمونه بگوييد.» ظريف پاسخ داد: « به طور مثال وقتي چند روز پيش کاخ سفيد بيانيه‌اي منتشر كرد و گفت كه پرزيدنت ترامپ از حضور خود در هامبورگ در نشست گروه 8 استفاده كرد تا رهبران ديگر كشورها را از انجام تجارت با ايران منصرف كند، اين نه تنها نقض روح برجام، بلكه نقض متن برجام  است. »  ظاهراً اشاره ظريف به ماده 29 توافق هسته‌اي ايران و 1+5 است كه تصريح مي‌كند: « اتحاديه اروپايي و دولت‌هاي عضو و همچنين ايالات متحده، منطبق با قوانين خود، از هرگونه سياست با هدف خاص تأثيرگذاري منفي و مستقيم بر عادي‌سازي تجارت و روابط اقتصادي با ايران، در تعارض با تعهدات‌شان مبني بر عدم اخلال در اجراي موفقيت‌آميز اين برجام خودداري خواهند كرد. » ظريف در اين گفت و گو ادعاي مقامات غربي در تلاش ايران براي دستيابي به سلاح‌هاي هسته‌اي را واهي خواند و گفت كه ايران هرگز به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز اين مسئله را تأييد كرده است. ظريف گفت: «ايران در جريان توافق و پيش از توافق به صراحت روشن كرده است كه به دنبال يك برنامه تسليحاتي [هسته‌اي] نيست. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بار ديگر تأييد كرده است كه ادعاها در مورد ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌اي ايران بي‌پايه است. آژانس تصميم گرفت كه آن فصل را مختومه كند.»
وزير امور خارجه افزود: «تصور مي‌كنم كه افرادي به دنبال هراس‌افكني هستند. ايران سابقه روشني دارد. ايران قرباني تسليحات شيميايي بود، اما هرگز از تسليحات شيميايي استفاده نكرد. ايران توانش را داشت، اما هرگز به سمت ساخت تسليحات شيميايي نرفت، چراكه معتقديم كه اين تسليحات نه فقط مخالف ايدئولوژي ما هستند، بلكه امنيت ما را هم تقويت نمي‌كنند. معتقديم كه تسليحات هسته‌اي، تهديدي براي امنيت ما خواهد بود، نه كمكي به آن.» در ادامه برنامه، فريد ذكريا، مجري سي‌ان‌ان از ظريف در مورد سفر «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور امريكا به عربستان و اعلام حمايت كامل او از رياض، سوال كرد. وزير امور خارجه ايران گفت: «مي‌توانم بگويم كه اين سياست نادرست و اشتباهي است. مي‌دانيم كه تروريست‌ها از كجا مي‌آيند. مي‌دانيم كساني كه به برج‌هاي تجارت جهاني حمله كردند، اتباع كدام كشورها بودند. مي‌توانم به شما بگويم كه هيچ‌يك از آنها ايراني نبودند. از سال ۲۰۰۱ هم هيچ‌يك از كساني كه اقدامات تروريستي انجام داده‌اند، ايراني نبوده‌اند». وي افزود: «اغلب آنها اهل كشورهاي متحد ايالات متحده بوده‌اند. معتقدم ايدئولوژي‌اي كه متأسفانه توسط همسايه ما، عربستان سعودي ترويج مي‌شود، عامل افراط‌گرايي و تعصب كوري است كه چنين صفحه‌ تاريكي را از سوي افرادي كه هيچ ارتباطي به اسلام ندارند، به منطقه ما و حتي فراتر از آن آورده‌اند. النصره را ببينيد، داعش را ببينيد، القاعده را ببينيد، هيچ كدام آنها ارتباطي با اسلام ندارند و هيچ ارتباطي هم با ايران ندارند. » وزير امور خارجه ادامه داد: «نه فقط ايدئولوژي، بلكه پشتيباني مالي و تسليحاتي اين گروه‌ها، از سوي ديگراني تأمين مي‌شود كه خود را متحدان ايالات متحده مي‌خوانند.» ظريف در ادامه در پاسخ به سؤالي در مورد دليل حمايت ايران از نظام سوريه گفت: «سياست ما همواره ثابت بوده است. ما همواره مخالف تروريسم و افراطي‌گري بوده‌ايم و همواره به ياري كساني شتافته‌ايم كه در حال مبارزه با تروريسم بوده‌اند. ما اين كار را در ابتدا‌ي قرن جاري در افغانستان انجام داديم و كاملاً مخالف حكومت طالبان و القاعده بوديم. ما همچنين به كمك عراقي‌ها رفتيم، هم در اربيل و هم در بغداد، تا از تسلط داعش بر اين مناطق جلوگيري كنيم و در سوريه هم داريم همين كار را مي‌كنيم.»
  ظريف در ادامه آتش‌بس در سوريه را گامي مؤثر براي پايان دادن به درگيري‌ها توصيف كرد و گفت: «اولاً، برقراري آتش‌بس. معتقدم كه بايد آتش‌بس برقرار شود و همواره هم نياز به برقراري آتش‌بس بوده است. افرادي براي آتش‌بس شرط و شروط مي‌گذارند اما روشن است كه ما بايد براي رسيدن به آتش‌بسي جامع، البته به استثناي گروه‌هايي كه از سوي شوراي امنيت سازمان ملل به عنوان گروه‌هاي تروريستي معرفي شده‌اند، شامل داعش و النصره، تلاش كنيم.»

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه