دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت:
امام علی (ع) مصداق کامل اشداء علی الکفار بود/ سبک زنگی خود را به امام علی نزدیک کنیم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سبک زندگی مورد نظر رهبری که ما را به آن دعوت می کنند سبک زندگی معصومین علی الخصوص امام علی (ع) است، البته به فرموده خود امام ما نمی توانیم و قدرت آن را نداریم که کاملا مانند آن حضرت باشیم و لی باید تا آنجا که می توانیم تلاش کنیم.

به گزارش خبرنگار مرات،  فاطمه بنت اسد! آن نوزاد را «علی » نام گذار زیرا او والا و برتر است و خدای علی اعلی می فرماید: من نامش را از نام خودم برگرفتم و به ادب خود او را ادب کردم و بر دشواری های علمم آگاهش ساختم . اوست که بت ها را در خانه ام (کعبه) خواهد شکست و اوست که بر فراز خانه ام بالا رفته اذان خواهد گفت و اوست که مرا بسیار تقدیس و تمجید کند، پس خوشا به سعادت کسی که او را دوست بدارد و اطاعتش کند و وای به حال کسی که او را دشمن بدارد و نافرمانیش کند .»

این سخن دلنشین، ندای هاتف غیبی بود که روز 13 رجب در درون خانه (کعبه) فاطمه بنت اسد را مخاطب قرار داد همان که سه روز مهمان خدا بود و میوه های بهشتی را تناول می کرد، چرا که آبستن نور مبینی بود که با زاده شدنش تاریکی های جهالت و ضلالت را از بین برد و جهان را پر از فروغ طلعت زیبا و دلربایش ساخت و اینک فاطمه وارد خانه خدا شده بود که نور خدا را به دنیا آورد و پس از سه روز مهمانی بر سر سفره ای که خدای علی برای مادر علی گسترده بود، سرانجام او را به دنیا آورد و نام علی را چنان که علی اعلی دستور داده بود بر او گذاشت.

کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست     که تر کنم سر انگشت و صفحه بشمارم

ارادتمندان حضرت علی (ع) تنها شیعیان نیستند و اهل سنت و حتی بسیاری از مسیحیان مانند جرج جرداق مسیحی نیزاز ارادتمندان اوهستند و سبک زندگی امیرالمومنین الگویی برای همگان است .

تنها خدا و رسولش و حضرت زهرا می توانندعلی را وصف نمایند. او اولین مومن به اسلام و از کودکی در کنارپیامبر بود و در دامن پاک پیامبر رشد یافت و به تعبیر خودش سایه وار در کنار پیامبر راه می رفت و زندگی پیامبر را سرمشق خود قرار می داد.

وبه فرموده خودشان خداوند پیامبر را تادیب کرد و پیامبر مرا و من تربیت یافته  با واسطه الهی هستم.او اولین کسی بود که به پیامبر ایمان آورد و و تا زمانی که پیامبر از دنیا رفت در کنار ایشان بود و در بحران مکه که همه برعلیه پیامبر بودند در کنار حضرت خدیجه به پیامبر دراوج اقتدار و شجاعت اقتدا کرد.

او اولین مجاهد اسلام بود و در تمام جنگ ها در کنار پیامبر بود و در چنگ خندق در مقابل نیرومند ترین مردجنگی عرب که همه سپاه در مقابل او ترسیده بودند ایستاد و او را به خاک ذلت نشاند و به تعبیر پیامبردر جنگ خندق هنگامی که امیرالمومنین در مقابل عمروبن عبدود می جنگید فرمودند: تمام اسلام با تمام کفر در گیر است.

حضرت علی داناترین مردم بودند و خود فرموده اند پیامبر هزار باب علم به روی من گشود و از هر باب آن هزار باب دیگر مفتوح شد و او در بین مرم ادعا کرده است که هرکس سوالی دارد از من بپرسد و کسی در دنیا نتوانسته چنین ادعایی بکند و او با علم خود به تمام سوالات پاسخ داد.

و حتی در زمانیکه به ظاهر خلیفه مسلمین نبود به تمام سوالات فقهی،اچتماعی و شرعی مردم حتی یهودیان و مسیحیان و دشمنان هم پاسخ می داد.

بسیاری از آیات در وصف ایشان نازل شده است .آیه تطهیر، آیه مباهله، و بسیاری از آیات دیگر و ایشان طبق آیه 8 سوره مبارکه انسان  یوفُونَ بِالنَّذْرِ وَیَخَافُونَ یَوْمًا کَانَ شَرُّهُ مُسْتَطِیرًا وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًابا اینکه خود گرسنه بودند اما افطار خود را به مسکین بخشیدند و این نشان دهنده اوج انفاق و کرامت ایشان بود.

اومصداق کامل اشداء علی الکفار و رحماء بینهم بود در میان دوستان و یاران خود بسیار مزاح و شوخ طبع بود و با مسکین و یتیم مهربان بود اما درمقابل دشمن سخت و محکم بود و هیچگاه به دشمن لبخند نمی زد.

امیرالمومنین با این ویژگی های بزرگ علمی و دینی و اخلاقی و عرفانی خداوند او را به عنوان یک الگو برای ما فرستاده است و او تراز و میزان اعمال است ودر زیارتنامه آن حضرت هم یکی از تعابیر میزان الاعمال است یعنی خداوند در روز قیامت اعمال و رفتار ما را با امام علی (ع) می سنجد.

امام در دوران جکومت خود دو ویژگی داشتند یکی اینکه خود اسراف نمی کردند و هم اینکه مراقب اطرافیان خود بودند یعنی نه خود خیانت می کردند و نه می گذاشتند اطرافیانشان خیانت کنند.

نکته ای دیگر در دوران حکومت امام همانند امروز فتنه گرانی مانند طلحه زبیر معاویه و حتی همسر پیامبر عایشه بوده اند و به دنبال غبارآلود کردن جو جامعه بوده اند و امروزهم درجامعه ما بسیاری از افراد عمروعاص گونه در صدد فریب مردم هستند که امیال دنیوی خود را به سرانجام برسانند و مسیر جامعه اسلامی را منحرف کنند.

سبک زندگی مورد نظر رهبری که ما را به آن دعوت می کنند سبک زندگی معصومین علی الخصوص امام علی (ع) است. البته به فرموده خود امام، ما نمی توانیم و قدرت آن را نداریم که کاملا مانند آن حضرت باشیم و لی به عنوان یک فرد عادی باید تا آنجا که می توانیم سبک زندگی خود را به امام علی نزدیک کنیم.

 و در روز میلاد امام عزیزمان با خدا و امام خود عهد ببندیم تا آنجا که می توانیم سبک زندگی خود را به ایشان نزدیک کنیم .

علی اصغر مهدوی نژاد

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.