تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

گفتگو با یک بانوی پزشک:   
الگوی علمی ام دکتر حسابی است/ به شهید چمران ارادت خاصی دارم/اخلاق و علم لازمه کار پزشکی است
پزشکی حرفه ای است که هیچ زمانی انسان ها از آن بی نیاز نبوده اند. این در حالی است که پزشکان با ادای یک سوگند متعهد می شوند به نجات زندگی بیماران بپردازند.

به گزارش مرآت به نقل از  نسل شاهوار اول شهریور ماه همزمان با سالروز تولد حکیم نامی ابوعلی سینا در ایران مصادف با روز پزشک است.

ابوعلی سینا از مشهورترین و تاثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران و جهان است که آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت بسیار دارد.

وی 450 کتاب در زمینه های گوناگون نوشته است که یکی از معروف ترین کتاب هایش کتاب شفا، دانشنامه علمی و فلسفی جامع و کتاب قانون یکی از کتابهای معروف ابن سینا در زمینه علم پزشکی می باشد.

در ایران به پاس بزرگداشت این حکیم نامی سالروز تولد وی به نام روز پزشک نامگذاری شده است.

پزشکی حرفه ای است که هیچ زمانی انسان ها از آن بی نیاز نبوده اند. این در حالی است که پزشکان با ادای یک سوگند متعهد می شوند به نجات زندگی بیماران بپردازند، اما رسالت آنها تنها محدود به قابلیت و توانایی علمی پزشکی نمی شود، بلکه یک پزشک ماهر علاوه بر داشتن تخصص در امر خطیر پزشکی باید به ویژگی های دیگری نظیر بردباری، راز داری، نیک خلقی، مهارت های ارتباطی و ...آراسته باشد. 

خبرنگار نسل شاهوار نیز در این روز با دکتر رقیه شریعتی پزشک نمونه سال های قبل و برگزیده بسیج جامعه پزشکی به گفتگو نشت که ماحصل آن در ذیل آمده است: (به درخواست شخصی دکتر شریعتی تصویر ایشان منتشر نشد)

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

رقیه شریعتی هستم. در سال 81 در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه بقیة الله تهران فارغ التحصیل شدم و 15 سال است که مشغول به طبابت هستم.

فرزند چندم خانواده هستید؟

فرزند ششم و در واقع فرزند آخر خانواده

از چند سالگی علاقه به رشته پزشکی در شما بوجود آمد؟

از دوران کودکی پدرم علاقه زیادی داشت که یکی از فرزندانش حتما پزشک شود و من که فرزند آخر خانواده بودم و علاقه زیادی به پدر داشتم باعث شد به این خواسته پدر فکر کنم و از همان دوران کودکی علاقه مندی خاصی نسبت به رشته پزشکی در من بوجود آمد.

در دوران تحصیل جز کدام دسته از محصلین بودید؟

تا سال سوم راهنمایی جزو شاگردهای اول تا سوم کلاس بودم حتی سوم راهنمایی را با معدل 18 و نیم به پایان رساندم، در دوران دبیرستان جزو شاگردهای اول تا سوم کلاس نبودم اما از شاگردهای خوب کلاس بودم و در دوران دانشگاه هم از بین 60 نفر که هم ورودی بودیم جزو ده نفری بودم که به موقع درسم را تمام کردم.

رتبه شما در کنکور چند بوده و کدام دانشگاه قبول شدید؟

در کنکور سراسری سال 74 شرکت کردم، رتبه 200 کنکور سراسری را کسب کردم و در انتخاب اول خودم که رشته پزشکی دانشگاه بقیة الله تهران بود پذیرفته شدم.

لطفا" اگر خاطرات خاصی از دوران دانشجویی خود دارید ، ذکر کنید؟

زمانی که دوران انترنی را می گذراندم یک شب شیفت اورژآنس بیمارستان بقیة الله بودم که خانواده ای سراسیمه وارد اورژانس شدند، پسر حدودا 9 ساله این خانواده استفراغ خونی داشت و هر کسی می گفت که این بیمار مربوط به بخش داخلی، جراحی، اطفال و ... است، دقیق خاطرم نیست که من انترن کدام بخش بودم اما با دیدن وضعیت نامناسب بیمار و پریشان بودن خانواده دست به کار شدم و بیمار را شستشوی معده دادم، خونریزی قطع شد و بیمار برای آندوسکوپی به متخصص مربوطه تحویل داده شد، بعد از مدتی هنگام راه رفتن در راهروی بیمارستان خانمی جلوی من را گرفت و بعد از احوالپرسی دائم از من تشکر می کرد و می گفت خانم دکتر دست شما درد نکنه پسرم را نجات دادید در حالیکه من اصلا یادم نبود که ماجرا چیست و به آن خانم گفتم من پزشک نیستم، انترن هستم، وقتی آن خانم قضیه را تعریف کرد تازه ماجرا برایم یادآوری شد.

به نظر شما یک پزشک خوب باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

یک پزشک خوب باید علم محور و با اخلاق باشد. از نظر علمی باید به روز باشد و دائم سطح عملی و دانسته های علمی خود را بالا ببرد و از طرفی اخلاق مدار هم باشد، به نظر بنده وجود این دو در کنار هم لازمه کار یک پزشک است.

وظیفه مردم بویژه بیماران در قبال تلاشهای یک پزشک چه می باشد؟

اعتماد به پزشکان

الگوی پزشکی و علمی شما چه کسی است؟

در طول این سال ها و یا حتی از همان زمان کودکی که به رشته پزشکی علاقه مند شدم الگوی پزشکی خاصی نداشتم اما از نظر علمی همیشه به تلاش دکتر حسابی غبطه می خوردم. با آنکه ایشان در رشته های علوم پایه بودند اما زمانی که زندگی نامه ایشان را مطالعه می کردم از نظر علمی و ویژگی های شخصیتی به ایشان غبطه می خوردم.

الگوی شما در زندگی کیست؟

خانواده های ایرانی از کودکی فرزندان خود را با ائمه و اهل بیت آشنا می کنند، به غیر از ائمه که الگوی من در تمام مراحل زندگی ام هستند به شهید چمران ارادت خاصی دارم.

چند نکته کلیدی که در دوران طبابت به آنها دست یافته اید و الگوی شما در زندگی چه کسانی بودند؟

یک پزشک در دوران طبابت از نظر علمی تجربه های فراوانی کسب می کند، شاید بتوان گفت هر بیمار یک تجربه جدید است اما امید به خدا کلیدتری نکته ای بود که در دوران طبابتم به آن رسیده ام، اینکه برخی پیش بینی هایی در مورد برخی بیماری ها می شود اما اصلا آن اتفاق نمی افتد جز معجزه خداوند چیزی نیست، همه کار دست خداوند است، گره گشای واقعی خدای متعال است و ما تنها وسیله ایم.

-بهترین حسی که در دوره کاری داشتید،چه موقعی بوده است ؟

بهبود حال بیماران و اینکه با رضایت خاطر از مطب می روند.

دیدگاه شما نسبت به مسائل مالی چگونه است؟

مادیات و مسائل مالی برای یک رفاه نسبی لازم است اما زیاده خواهی، طمع، فخر فروشی را نمی پسندم و دوست ندارم زندگی خودم را بسیار بالاتر از سطح زندگی مردم نشان بدهم.

ازدواج کردید؟

بله

همسرتان هم پزشک هستند؟

خیر. همسرم رئیس بانک هستند

چند فرزند دارید؟

دو فرزند دارم یک فرزند دختر هشت ساله و یک فرزند پسر 3 سال و نیم

با فرزندتون بازی هم می کنید؟

بله. در اوقات فراغت به اولین چیزی که فکر می کنم و آن را انجام می دهم بازی با فرزندانم هست.

دوست دارید فرزندانتون چه شغلی انتخاب کنند؟

دوست دارم پسرم شغل پزشکی را دنبال کند اما در مورد دخترم دوست دارم بیش از اینکه یک انسان موفق در اجتماع باشد یک مادر خوب باشد تا بتواند فرزندان خوبی را برای آینده کشور تربیت کند البته این به آن معنا نیست که مخالف حضور دخترم در اجتماع هستم.

بهترین خاطره دوران کار؟

هر روز کاری ما پزشکان سراسر خاطره است، اما خاطرات خوب دوران کار من رضایت بیماران و اعتمادی است که به من دارند.

تلخ ترین خاطره دوران کاری؟

روزی مادرم در خیابان دچار سردرد شدید می شود وقتی وی را سوار ماشین می کنند به راننده می گوید که دخترم پزشک است و مرا جلوی مطب دخترم برسانید، وقتی مادرم به مطب من رسید دچار گرفتگی عضلانی و سردرد شدید شده بود که بلافاصله وی را به بیمارستان امام حسین علیه السلام اعزام کردیم، در بیمارستان مادرم را برای سیتی اسکن برده بودند که متاسفانه دچار آنوریسم مغزی شد، با تلاش پزشکان مادرم از مرگ حتمی نجات یافت هر چند دچار یک سری ناتوانی هایی شده است اما همینکه در کنارم هست خدا را شاکرم.

حرف پایانی؟

روز پزشک را به همه همکاران خودم تبریک گفته و برای آنها آرزوی موفقیت دارم.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه