تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با مرآت تشریح کرد:     
الگوهای اقتصادی خوبی به دنیا معرفی کردیم ولی در کشور به آن عمل نمی شود/ اگر اقتصادمان را اسلامی کنیم در جنگ اقتصادی پیروزیم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یک کارشناس ارشد مسائل اقتصادی راهکارهای برون رفت از مشکلات اقتصادی کشورمان را بر مبنای سیره اقتصادی امیر المومنین(ع) تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مرآت، اقتصاد یکی از مهمترین مسائل هر جامعه است که بدون توجه به آن، سایر مسائل نیز مختل می ماند. این روزها که کشور ما درگیر مسائل و مشکلات اقتصادی است و در یک جنگ اقتصادی با دشمن به سر می بریم، باید راهکارهای برون رفت از مشکلات و مصون ماندن در این جنگ اقتصادی را بیشتر مورد توجه قرار دهیم. در همین خصوص با عبدالمجید شیخی کارشناس برجسته اقتصادی به گفتگو نشستیم تا راهکارهای حل مشکلات اقتصادی را بر مبنای سیره اقتصادی امیرالمومنین(ع) تبیین نماید.

مشروح این گفتگو در ادامه از نظر می گذرد.

مرآت- در سیره عملی امیرالمومنین(ع) مسائل اقتصادی چه نقش و جایگاهی دارد؟

اگر سیره عملی زندگی امیرالمومنین را بررسی کنیم به ویژه آن زمانی که به دلیل غصب خلافت توسط خلفا که گفته می شود خانه نشین شدند، ولی عملا خانه نشینی اصطلاح صحیحی نیست چون حضرت به لحاظ حکومت و خلافت خانه نشین شدند ولی به لحاظ اقتصادی کاملا در اجتماع حضور داشتند،  زندگی ای سراسر مولد است و به عنوان فردی تولید کننده مصداق آیه شریف قرآن که می فرماید -هر آنچه که به بشر نفع می رساند ماندگار است- می باشند.  

طبق نقل هایی که شده، حضرت فقط 36 حلقه چاه حفر کردند و زمین های بسیاری را نخل کاشتند و جالب این است که هر چاهی را که حفر می کرد فورا قلم و کاغذی می خواست و آن چاه را به نام افراد فقیر می کرد.

مرآت- فعالیت های اقتصادی و تولیدی حضرت در چه راستایی بود؟

حضرت نه تنها شبانه به صورت مخفیانه به فقرا کمک می کرد و آذوقه به آنها می رساند از آن اولی تر این بود که هر نهاده را که تولید می کرد به فقرا می بخشید و در واقع نقش جبران کننده فقر را در اجتماع داشتند.  یعنی علاوه بر اینکه در زمینه رفع فقر از نظر مصرفی توجه می کرد، ابزار کار را نیز در اختیار فقرا قرار می داد تا بتوانند روی پای خود بایستند. ایشان با این اقدامات ایجاد اشتغال می کرد و سعی داشت با ایجاد مشاغل فقر را ریشه ای از بین ببرند.

در زمانی که در راس حکومت قرار داشتند نقل شده که در سراسر کوفه فقیری پیدا نمی شد به این نشان که مردم تشویق می شدند مازاد مصرف آذوقه خود و یا کالایی که می خواهند انفاق کنند را در میدان شهر قرار دهند و از فقرا اعلام عمومی می کردند که هر کسی نیاز دارد بیاید بردارد که نقل شده گاهی هفته ها طول می کشید ولی فقیری نبود که برای رفع نیاز خود به میدان شهر مراجعه کند.

حضرت علی(ع) منابع بیت المال را به نحوی تخصیص می دادند که به همه سهمی برسد و اجازه نمی دادند در دوران حکومتش فقیری به سمت مردم دست دراز کند.

مرآت- فعالیت های عمرانی و رفاهی در حکومت امیرالمومنین(ع) به چه شکلی وجود داشت؟

سیره عملی حضرت علی(ع) در زمان خلافتشان این بود که فعالیت های عمرانی مولد و رفاهی بسیاری ایجاد کردند. حتی نقل شده که برای اولین بار در تاریخ، شهر کوفه به دستور امیرالمومنین لوله کشی آب شد.

مرآت- طرز نگرش امیرالمومنین(ع) به مادیات چگونه بود؟

حضرت علی(ع) جامع اضداد بودند. از یک طرف شخصی مولد، خیر رسان و نافع به جامعه و خلاق در اشتغال بودند و در نقش تولید کننده حضور و ظهور داشتند. وقتی که خلیفه نبودند به شخصه دست به کار تولیدی می زدند و همه را به فقرا هبه می کردند. نقش مکمل دیگر حضرت اقتباسی از یک الگوی مصرفی بسیار قانعانه بودند و از دنیای رفاهیات ما فقط با نان جو زندگی می کردند و زندگی ایشان در سطح فقیرترین افراد بود و می فرمودند چون حاکم نظام اسلامی هستم باید مثل فقیرترین مردم زندگی کنم و به خودشان اجازه زندگی با رفاه را نمی دادند.

مرآت- در مدیریت و کنترل بازار، حضرت علی(ع) چه روشی داشتند؟

در نظام حکومت علوی، عُیونی گماشته می شدند که سازمان اطلاعات امیرالمومنین بودند. این افراد موظف بودند در درجه اول اعمال کارگزاران را کنترل کنند و در درجه دوم در مسائل اقتصادی نظارت می کردند. معروف است که خود حضرت شلاقی را به دست می گرفتند و در بازار پیاده راه می رفتند تا متخلفین بازار با دیدن این صحنه بترسند و دست به گرانفروشی نزنند و به مردم اجحاف نکنند.

تنبیه و مجازات لازمه و ضمانت اجرایی مقررات تنظیم بازار است. چون انسان اهل تخلف است لازمه در صراط مستقیم نگه داشتن بشر این است که سیاست های تشویق و تنبیه را چاشنی تجویز مقررات و احکام اسلامی بکنیم. این کار جزو سیره عملی امیرالمومنین است.

این سیره امیرالمومنین نشان دهنده این است که دولت اسلامی باید به تنظیم بازار و نظارت بر نرخ ها اقدام کند. یعنی هم باید مقدار و هم قیمت را کنترل کند.

مرآت- رفتار امروز دولت در تنظیم بازار چقدر با سیره اقتصادی امیر المومنین فاصله دارد؟

تنظیم بازار جزو سیره عملی امیرالمومنین در زمان حکومت و خلافت ایشان بود. این کار لازمه تعادل بخشی به اقتصاد است و مردم باید در یک آرامش و سکون و ثباتی به سر ببرند اما چیزی که می بینیم دولت به سیره عملی امیرالمومنین متعهد نیست و اصولا سواد و توان این مسئله و بالاتر اینکه اعتقادی به آن ندارد.

از وظایف اصلی دولت اسلامی تنظیم بازار است چیزی که الآن متاسفانه دولت رعایت نمی کند و دخلی در تنظیم بازار ندارد و بازار را رها کرده است. عده ای دلال مثل خوره به جان مردم افتادند و ظلم می کنند به گونه ای که در یک سال و نیم اخیر قیمت ها سه برابر شده است.

اگر قرار باشد نرخ ها به صورت جهنده افزایش پیدا کند و یا کمبودی در بازار به وجود بیاید عملا چنین مسئله ای مورد تایید نیست. در واقع اگر براساس روش مازاد مصرف کننده و تولید کننده این بررسی صورت بگیرد با پربود و کمبود کالا در بازار و یا تغییرات نرخ بازار عملا هم مصرف کننده و هم تولید کننده و هم حاکمیت متضرر می شود و تنها کسی که از این شرایط نفع می برند دلال ها و واسطه ها می باشند که هیچ ارزش افزوده ای برای اقتصاد ندارند.

مرآت- چرا اقتصاد اسلامی در جامعه ما شکل پیدا نکرده ؟

به صورت عمده نمره اقتصادی کشور ما مردود است چون مدیران اقتصادی ما عمدتا جهادی و پرتلاش و معتقد و عامل به احکام اسلامی نبودند و انقلابی عمل نکردند.

عملا می بینیم که وضعیت شاخص های اقتصادی ما در بسیاری جهات وضعیت نامطلوبی دارد که می توان به  وضعیت تورم، اشتغال، عدم تعادل در بازار، سیاست های ولنگار وارداتی که این دولت خائنانه اقدام به باز کردن دروازه های واردات کرده و کالای داخلی را به حاشیه کشانده است، اشاره کرد.

گزارشی دیدم که دستگاه ایکس ری که برای اسکن کالاهای وارداتی استفاده می شود در مدخل نقاط حساسی مثل فرودگاه ها از سیستم تولید داخلی استفاده می کنند ولی گمرگ و وزارت نفت از عقد قرار داد با شرکت داخلی که تنها تولید کننده این کالا است امتناع کردند و ترجیح دادند این دستگاه را از خارج وارد کنند. اینها دنبال رونق تولید داخلی نیستند و وابستگان فکری و عملی غرب هستند که آب به آسیاب دشمن می ریزند.

طبق فرمایشات امام خامنه ای هر کجا ما براساس احکام اسلامی عمل کردیم و آن را به صورت انقلابی پیاده کردیم، موفق بودیم. متاسفانه در عمده مسائل اقتصادی موفق نبودیم گرچه در برخی مسائل موفقیت های چشمگیری داشتیم که راز آن نیز اسلامی و انقلابی عمل کردن است.

مرآت- اسلامی کردن اقتصاد چه نتیجه مهمی برایمان در بر دارد؟

در واقع اگر ما اقتصادمان را اسلامی کنیم در جنگ اقتصادی می توانیم پیروز میدان باشیم. یعنی اگر ما احکام اقتصادی اسلام را پیاده کنیم و متولیان بخش های اقتصادی افراد معتقد به اقتصاد اسلامی باشند نه تنها مقاومت خواهیم کرد بلکه با حالت تهاجمی موانع رودررو را از بین می بریم و در حوزه اقتصاد پیشتاز خواهیم بود.

یکی از مسائل اسلامی نبودن اقتصاد کشورمان، اسلامی نبودن نظام بانکداری ما است. بسیاری از بانک ها در بسیاری از عقود متاسفانه متعهد و مجری احکام اسلامی نیستند و دارند به روال زمان طاغوت عمل می کنند که باید تجدید نظر کنند. اگر نظام بانکی اصلاح شود و عامل به دستورات اقتصاد اسلامی شود این مشکل برطرف می شود.

در تدوین قانون عملیات بانکی بدون ربا که سال 1362 برای اولین بار به دنیا معرفی شد و ابداعی از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران بود، به صورت نمونه در دو بحرانی که در سال 1998 و سال 2008 در دنیا به وجود آمد، بانک ها و موسسات مالی اسلامی هرگز ورشکست نشدند در صورتی که شاهد بودیم روز به روز بانک ها سرنگون و ورشکست می شدند ولی بانک های اسلامی موفق بودند.

البته در نظام مالیاتی کشور نیز مشکل بزرگی داریم. امروز فرار مالیاتی بیش از دو برابر درآمد فروش نفت است. اگر از فرار مالیاتی جلوگیری شود نیاز به صادرات نفت نخواهیم داشت. برای رفع این مشکل باید نظام اطلاعاتی یکپارچه از حساب مشتریان تهیه شود تا از فرار مالیاتی جلوگیری شود. این امر بسیار مهمی است چرا که اگر بانک اطلاعاتی یکپارچه مشتریان و مودیان مالیاتی و صاحبان حساب های بانکی یک دست داشته باشیم تمام تراکنش ها و فعالیت ها شفاف می شود و به راحتی می توان از فرار مالیاتی، قاچاق، معاملات غیر اسلامی و بسیاری تخلفات دیگر جلوگیری کرد.

مرآت- رهنمودهای اقتصادی امام خامنه ای با چه پشتوانه های دینی مطرح می شود؟

رهنمودهای اقتصادی امام خامنه ای و سیره اقتصادی امام خمینی(ره) دقیقا منطبق با سیره عملی امیرالمومنین است. هر دو بزرگوار در زندگی مصرفی خود نیز کاملا قانعانه زندگی کردند و در سطح فقیرترین افراد جامعه می باشند و عملا سیره امیر المومنین را پیاده کردند.

در بیانات امام خمینی(ره) جملات عمیقی در زمینه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید وجود دارد. این جمله تا ابد ماندگار است "برای ما عیب است که بنشینیم و نان ما را دیگران بدهند". در صحیفه امام هم سرتاسر بالفعل کردن استعدادهای اقتصادی داخلی خودمان به چشم می خورد همین طور در بیانات امام خامنه ای که الگوی جدید اقتصاد مقاومتی را به دنیا معرفی کردند و چند سال با تمام توان به دولتمردان اقتصاد مقاومتی را گوشزد می کنند ولی گوش شنوایی نیست.

ما دستاوردها و ابداعات اقتصادی خوبی از جمله اقتصاد مقاومتی، الگوی جهاد سازندگی، طرح هدفمندی یارانه ها، سهام عدالت را به دنیا معرفی کردیم.

سازمان فائو اعلام کرده که یک عمر تلاش کردیم تا مشارکت اجتماعی را به دنیا معرفی کنیم ولی شما الگوی جهاد سازندگی را ابداع کردید. یا بانک جهانی طرح هدفمند سازی یارانه ها ایران را به دنیا معرفی کرد تا دیگر کشورها از آن الگو بگیرند و پیاده کنند.

مرآت- با توجه به اوضاع اقتصادی جامعه امروز، مردم باید به چه نحوی اقدام کنند؟

افراد جامعه همیشه و همه زمان ها دو نقش دارند. اول نقش مولد و تولید کننده درآمد و دوم نقش مصرف کننده. به این نحو که همه هم شاغل هستیم و درآمد کسب می کنیم و هم درآمد خود را مصرف می کنیم.

در نقش تولید کننده همه قوانین و مقررات و توجهات باید متوجه رونق تولید داخلی باشد و در مقام مصرف کننده نیز همه موظف هستیم که احکام اسلامی را در زمینه اصلاح الگوی مصرف رعایت کنیم و از اسراف بپرهیزیم و در عوض رفاه آبرومندانه ای برای زندگی شخصی، جمعی و در مجموع برای جامعه اسلامی قائل باشیم و پیاده کنیم.

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه