خدمات الکترونیکی مالیاتی

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

افغانستان؛ بازگشت به تاریخ جنگی یا آغاز فصلی جدید
انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به دور دوم کشیده شد و پس از آن همزمان با اختلاف بر سر میزان آرای شمرده شده، مکالمه چالش بر انگیز رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات با یکی از اعضای ستاد انتخاباتی افشا شد.

به گزارش مرات به نقل از الف، انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به دور دوم کشیده شد و پس از آن همزمان با اختلاف بر سر میزان آرای شمرده شده، مکالمه چالش بر انگیز رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات با یکی از اعضای ستاد انتخاباتی افشا شد. تمامی این عوامل دست به دست هم دادند تا نخستین گام ها برای ایجاد دموکراسی در افغانستان زمین گیر شود .

افغانستان در روزهای اخیر صحنه اعتراضات گسترده حامیان "عبدالله عبدالله" وزیر امورخارجه افغانستان، و یکی از دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری است. روندی که می تواند منجر به درگیری پشتون ها و ازبک ها در افغانستان شود.

آنچه باعث شدت گرفتن اعتراضات مردمی در کابل و دیگر شهرهای مهم افغانستان در روزهای اخیر شده اقدام ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله بود.
ستاد عبدالله فایل صوتی را در اختیار رسانه ها و خبرگزاری ها قرار داد و مدعی شد که در این فایل صوتی "ضیاء الحق امر خیل" رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات در گفتگو با یکی از اعضای ستاد "اشرف غنی احمد زی" نامزد انتخابات افغانستان و رقیب عبدالله عبدالله به زبان پشتو دستور می دهد که "دست روی دست گذارد و کاری کند."

در قسمت دیگری از این فایل صوتی، به یکی از کارمندان ارشد محلی کمیسیون انتخابات دستور داده می شود که "گوسفندها" را به کوه ها ببرد و "چاق" برگرداند. به ادعای ستاد عبدالله عبدالله منظور از گوسفند ها بردن صندوقهای خالی و پر کردن آن به نفع احمد زی بوده است.

با افشای این فایل صوتی امر خیل به دست داشتن در تقلب متهم و در واکنش به آن مجبور به استعفا شد. او در کنفرانس خبری که برای این کار تدارک دیده شده بود عنوان کرد که به هیچ عنوان برای دادن استعفا تحت فشار نبوده و تنها به خاطر اعتماد سازی و خروج انتخابات از بن بست دست به این کار زده است.

دست رد زدن به خواسته های نامشروع برخی از نامزدها در روند انتخابات، دومین چیزی بود که امرخیل در کنفرانس خبری خود از آن صحبت کرد. او در کنفراس مطبوعاتی خود عنوان کرد که در دور اول انتخابات به او پیشنهاد پست دولتی و پول داده شده بود تا او رای 50 به علاوه یک درصد را به نفع یک نامزد تکمیل کند، اما او این کار را نکرده است. به همین خاطر این اتفاقات دسیسه از پیش طراحی شده علیه او به حساب می آید.

کشیده شدن انتخابات به دور دوم و افشای این فایل صوتی فضای انتخابات نوپای افغانستان را ملتهب کرد تا جایی که استعفای رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات با استقبال رو به رو شد. حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان این اقدام امر خیل را اقدامی بجا و مسئولانه دانست. عبدالله عبدالله نامزد انتخابات افغانستان که مدعی برنده شدن در این انتخابات بود پس از این استعفا عنوان کرد که استعفای امرخیل، بخشی از شرایط او برای ورود دوباره به روند انتخابات است.

اما آنچه در این میان مهم به نظر می رسد آن است که اعتراضات اخیر روند فرقه ای به خود گرفته به نوعی که شایع شده حکومت فعلی افغانستان خواهان به قدرت رسیدن ازبک ها که عبدالله عبدالله از این گروه جمعیتی محسوب می شود، نیست.
در این میان رسانه های غربی کرزی را متهم می کنند که در تلاش است تا با مهندسی کردن انتخابات نامزد مورد حمایت خود یعنی "احمدغنی" را به سمت ریاست جمهوری برساند. این تبلیغات موجب شده تا اعتراضاتی از سوی حامیان عبدالله عبدالله در شهرهای مختلف شکل بگیرد. این اعتراضات هر چند تا کنون مسالمت آمیز بوده اند اما با توجه به ظرفیت های موجود در افعانستان امکان به خشونت کشیده شدن آن ها وجود دارد.

افغانستان در حالی گرفتار این وضعیت شده که نیروهای خارجی در حال ترک این کشور هستند و قرار است که نظامیان بومی افغان کنترل امنیت کشور خود را بدست بگیرند. بروز اختلاف میان گروه های مختلف سیاسی افغانستان بدون شک این کشور را به دوران پس از خروج نیروهای اتحاد جماهیر شوری از آن برمی گرداند. دورانی که هر یک از گروه های سیاسی سودای حکومت در سر داشتند و درگیری های میان آن ها سرانجام به روی کار آمدن طالبان و سوق دادن افغانستان به شرایط کنونی گردید.

افغانستان از دوران چند ساله جنگ با شوروی، درگیری های داخلی و لشکر کشی نیروهای ائتلاف به این کشور زخم های زیادی بر تن دارد و به نظر می رسد که اکنون بار دیگر در آستانه یک بحران جدی قرار گرفته باشد؛ از همین رو بزرگان این کشور که به "لویی جرگه" شهرت دارند باید هر چه سریعتر دست به کار شده و از گسترش اختلافات سیاسی که می تواند مقدمه ای برای درگیری های خونین باشد جلوگیری کنند.
 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه