تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

بررسی اوضاع بازار مسکن در گفتگو با رئیس اتحادیه مشاورین املاک؛
افزایش 200 درصدی قیمت برخی املاک در دو سال اخیر!/ قیمت واحدهای مسکونی در مناطق مختلف سمنان چقدر است؟/ مردم منتظر ارزانی مسکن نباشند!/ قیمت هر متر واحد مسکونی در سمنان؛ از 2.5 میلیون تا 8 میلیون!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس اتحادیه مشاورین املاک سمنان، قیمت مسکن در سمنان را از متری 2 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 8 میلیون تومان متغیر اعلام می‌کند.

به گزارش خبرنگار مرآت، سال گذشته بود که آمارهای رسمی، سمنان را در زمره استان‌هایی گنجاند که بیش‌ترین کاهش نرخ معاملات مسکن را در زمستان 97 تجربه کرده‌‌اند! این گزاره از یک‌سو و داده‌هایی که خود مردم در کف بازار آن‌ها را دریافت می‌کنند، همه موید آن است که حال مسکن در استان خوب نیست! مرآت برای بررسی اوضاع مسکن، به سراغ حسین ابراهیمی رئیس اتحادیه مشاورین املاک سمنان رفته است.

ابراهیمی می‌گوید بازار مسکن از سال 92 تا 95 به مدت سه سال در رکود به سر می‌بُرد؛ اما ابتدای سال 96 تا ابتدای تیرماه سال 98، شاهد 40 تا 50 رشد معاملات مسکن و توأمان افزایش قیمت 100 تا 200 درصدی بودیم؛ بار دیگر از تیرماه تا کنون، بازار مسکن در رکودی سنگین به سر می‌برد و حجم معاملات 50 درصد کاهش یافته است؛ از طرفی همزمان با افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت مصالح ساختمانی در یکی دو هفته اخیر، احتمال خروج بازار مسکن از رکود قوت گرفته است.

در سه‌ماهه نخست سال، نشانه‌های رکود در بازار مسکن در سراسر کشور آشکار شد اما اکنون قدری از شدت رکود کاسته شده است و حجم معاملاتِ زیر یک میلیارد تومان از صفر به 20 درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک سمنان، قیمت مسکن در سمنان را از متری 2 میلیون و 500 هزار تومان تا متری 8 میلیون تومان متغیر اعلام می‌کند و می‌گوید این ارقام احتمالا تا پایان سال تغییری نخواهد داشت؛ بنابراین مردم منتظر ارزانی نباشند.

به گفته ابراهیمی قیمت فعلی مسکن نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته، 70 درصد افزایش را نشان می‌دهد. نگاهی به گذشته نشان می‌دهد که از ابتدای سال 96 تا پایان همان سال، قیمت مسکن در سمنان حدود 50 تا 60 درصد افزایش یافته است و از ابتدای سال 97 تا پایان همان سال، قیمت مسکن افزایش 100 درصدی را تجربه کرده است.

افزایش 200 درصدی قیمت برخی املاک در سمنان

به دیگر سخن؛ یک آپارتمان که هر متر آن در ابتدای سال 96، 2 میلیون تومان قیمت داشت تا ابتدای سال 98، حدود 200 درصد افزایش قیمت داشته است! ابراهیمی می‌گوید قیمت یک ملک کلنگی 500 میلیونی در این بازه به 2 میلیارد تومان رسیده است! به گفته ابراهیمی قیمت مصالح ساختمانی نیز در این بازه 3 برابر شده است!

اما پرسش دیگر مرآت از ابراهیمی شمار خانه‌های خالی بود که وی در پاسخ به آن اعلام کرد که در سمنان مشکل خانه خالی وجود ندارد و آمار این دست خانه‌ها به 5 درصد هم نمی‌رسد. کارشناسان البته رقم 4 تا 5 درصد را رقمی طبیعی می‌دانند.

از ابراهیمی درباره قیمت یک واحد مسکونی معمولی 90 متری در یک منطقه معمولی در سمنان می‌پرسیم. «متری 5 میلیون تومان» این رقمی است که رئیس اتحادیه مشاورین املاک سمنان اعلام می‌کند. به طور کلی قیمت ملک در بافت فرسوده از 2 میلیون و 500 هزار تومان تا 5 میلیون تومان متغیر است؛ در مناطقی از جمله گلشهر نیز قیمت هر متر ملک مسکونی به 8 میلیون تومان نیز می‌رسد!

قیمت ملک در بلوار هفده شهریور چقدر است؟

بنابر اطلاعات رئیس اتحادیه مشاورین املاک قیمت ملک نوساز در پایین‌دست بلوار 17 شهریور تا خیابان صاحب(عج)، 4 تا 5 میلیون تومان و در بالادست بلوار 17 شهریور 6 تا 7.5 میلیون تومان است.

در محدوده میدان هفتم‌تیر، از غرب تا سه‌راه یغما و از جنوب نرسیده به میدان سی‌سر، قیمت ملک در هر متر 4 تا 4 میلیون و 500 هزار تومان است. مابین میدان امام رضا(ع) تا میدان پیروزی، قیمت ملک 4 میلیون و 500 هزار تا 5 میلیون تومان است. در پایین‌دست میدان امام(ره)، چهارراه مازندران، جهادیه و... قیمت ملک زیر 4 میلیون تومان است.

در پایین‌دست سمنان از جمله در محدوده شریف‌واقفی، قیمت یک ملک صدمتری، متری 2 میلیون و 700 هزار تا 3 میلیون تومان است. در محدوده تعاون غربی و شرقی، هر متر آپارتمان مسکونی، 6.5 تا 7 میلیون تومان قیمت دارد. آپارتمان‌های بالای صدمتر در این محدوده، متری 100 تا 200 هزار تومان کم‌تر از مبلغ ذکرشده است. در محدوده جمهوری و خیابان پست نیز قیمت‌ها به همین منوال است.

در محدوده چهارصد دستگاه و شهرک انقلاب نیز قیمت هر متر ملک مسکونی، بین 4 میلیون و 200 هزار تا 4.5 میلیون تومان است. قیمت‌ها در محدوده بلوار کارگر نیز حدودا 5.5 میلیون تومان است. در واحدهای صنعتی‌ساز، قیمت‌ها تا متری 2.5 تا 2.7 میلیون تومان خریداری می‌شود. قیمت مسکن در سنتی‌سازها هم گاه تا متری 3 میلیون تومان هم می‌رسد.

به گفته ابراهیمی قیمت واحدهای ویلایی در منطقه خیرآباد هم در هر متر حداکثر تا 600 هزار تومان می‌رسد.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک در پایان سخنان می‌گوید دولت و مسئولان ذیربط باید توجه خود را به بافت‌های فرسوده معطوف کنند.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه