تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مدیرعامل آبفای شهری استان سمنان در گفتگو با مرآت مطرح کرد:
افزایش ۲ برابری کمبود آب سمنان در پیک مصرف نسبت به سال گذشته/ اصلاح شبکه توزیع به دلیل کمبود اعتبارات 50 سال طول می‌کشد!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: در سمنان، میزان کمبود آب در پیک مصرف نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است.

محمد طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت با بیان این که وجود 261 هزار انعشاب آب شهری در 20 شهر استان پوشش صددرصدی خدمات آب شهری را در این شهرها فراهم کرده است اظهار داشت: افزون بر این، 20 روستا از روستاهای مجاور شهرها در استان سمنان نیز از خدمات آب شهری برخوردارند که با این حساب، ما کار خدمات‌رسانی و آب‌رسانی به 10 تا 11 درصد از جمعیت روستایی استان را نیز انجام می‌دهیم و با این همه به جز در دو شهر سمنان و شاهرود که از کلانشهرهای استان محسوب می‌شوند در سایر شهرها با مشکل خاصی در تأمین آب مواجه نیستیم.

طاهری با اشاره به زمان آغاز پیک مصرف در استان سمنان، ضمن متغیر خواندن این زمان، یکم تیرماه را زمان احتمالی آغاز پیک مصرف در استان عنوان کرد و گفت: پیک مصرف بسته به شرایط آب و هوایی گاه از اول خردادماه آغاز می‌شود و ممکن است به انتهای شهریور ختم نشود و تا مهر و آبان هم ادامه پیدا کند؛ ضمن آن که پیک مصرف دوم نیز معمولا از پانزدهم اسفندماه آغاز می‌شود و تا نوروز ادامه دارد.

وی افزود: به طور کلی مصرف در دماهای زیر 35 درجه عادی تلقی می‌شود، در دماهای 35 تا 40 درجه 95 درصد به پیک مصرف نزدیک شده‌ایم و از 40 درجه به بالا در شرایط پیک مصرف هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با اعلام این مطلب که در پیک مصرف نیاز آبی سمنان 900 تا 950 لیتر در ثانیه است گفت: آب سمنان از دو منبع چشمه روزیه و قنات گل‌رودبار در 50 و 10 کیلومتری شمال سمنان تأمین می‌شود و با توجه به کاهش بارش‌ها، توان تولید ما 650 لیتر در ثانیه است که با این حساب در پیک مصرف 300 لیتر در ثانیه کمبود داریم.

کاهش چشمگیر آب‌دهی چشمه روزیه و رودخانه گل‌رودبار

طاهری با بیان این که در حال حاضر میزان آب‌دهی چشمه روزیه نسبت به زمان مشابه سال قبل با 125 لیتر بر ثانیه کاهش، از 400 لیتر در ثانیه به 275 لیتر در ثانیه رسیده است گفت: در ایام مشابه سال گذشته، از منبع گل‌رودبار نیز در هر ثانیه 150 لیتر آب حاصل می‌شد که این رقم اکنون با حدود 45 لیتر کاهش به 106 تا 110 لیتر در ثانیه رسیده است.

وی با یادآوری این که شهر سمنان در سال گذشته در پیک مصرف 150 لیتر در ثانیه کمبود آب داشته و این رقم امسال دوبرابر شده است گفت: با توجه به شرایط بوجود آمده، امسال با تأکید بیش‌تری از مردم خواهش می‌کنیم که صرفه‌جویی کنند و اگر شهروندان محترم 20 درصد صرفه‌جویی کنند می‌توانیم تابستان امسال را با دغدغه کم‌تری بگذرانیم.

اگر فقط دو دقیقه کوتاه‌تر حمام کنیم...

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با اشاره به این که در هر دقیقه 19 لیتر آب از یک شیر آب معمولی خارج می‌شود گفت: تنها در یک مورد صرفه‌جویی، اگر افراد در استحمام تنها 2 دقیقه زودتر شیر آب را ببندند، مقادیر قابل توجهی صرفه‌جویی در مصرف آب صورت خواهد گرفت بدون آن که در روال عادی زندگی افراد مشکلی بوجود آید.

طاهری در ادامه با اشاره به تنش آبی در شاهرود گفت: وزیر محترم نیرو چند روز قبل اعلام کردند که در تابستان امسال 334 شهر در کشور در مرحله تنش آبی قرار خواهند داشت که بر این اساس، شهرهای شاهرود و سمنان نیز در زمره این شهرها هستند.

وی افزود: نیاز آبی شاهرود در پیک مصرف 800 لیتر بر ثانیه است و توان تولید ما حداکثر 630 تا 640 لیتر در ثانیه است که با این حساب در زمان پیک مصرف، حدود 160 کمبود در تولید آب داریم.

این مقام مسئول با تصریح بر این که با صرفه‌جویی و همراهی مردم و مسئولان ادارات و سازمان‌ها می‌توان از تنش آبی در شاهرود عبور کرد گفت: علاوه بر انتظار ما برای همراهی مردم، اقداماتی نیز برای گذر از تنش آبی در دو شهر سمنان و شاهرود در حال انجام است.

طاهری با یادآوری اخذ مجوز حفر 4 حلقه چاه در محدوده پارک سوکان سمنان در سال گذشته، از پیشرفت 70 درصدی احداث خط انتقال آب از این چاه‌ها خبر داد و با بیان این که در حال حاضر عملیات نیرورسانی و تجهیز این 4 حلقه چاه در حال انجام است اظهار داشت: خط انتقال آب از این چاه‌ها تا پایان خردادماه تکمیل خواهد شد و با بهره‌برداری از این چاه‌ها پیش‌بینی می‌شود که 120 لیتر در ثانیه به مجموعه منابع آب شهری در سمنان افزوده شود.

آغاز قریب‌الوقوع حفر سه حلقه چاه در شاهرود

وی افزود: در شاهرود نیز مجوز حفر 3 حلقه چاه اخذ شده که طی روزهای آینده عملیات حفاری آن‌ها به صورت همزمان آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با بیان این که هم‌اکنون در حال خرید تجهیزات لازم و طی سایر فرایندهای مربوط به حفر و تجهیز این چاه‌ها هستیم گفت: با بهره‌برداری از این سه حلقه چاه، 55 تا 60 لیتر در ثانیه به مجموعه توان تولید آب شهر شاهرود افزوده خواهد شد.

طاهری در ادامه در پاسخ به پرسشی در ارتباط با میزان هدررفت آب ناشی فرسودگی شبکه‌های توزیع آب در استان، با اشاره به این که برابر استانداردها لازم است سالانه 4 درصد از شبکه‌های توزیع آب بروزرسانی شوند گفت: ما اعتبار لازم برای این اقدام را نداریم و سالانه حداکثر دو درصد اصلاح شبکه در استان انجام می‌شود که با این حساب به جای یک دوره 25 ساله، اصلاح و بازسازی شبکه‌ها در یک دوره 50 ساله انجام می‌شود.

درصد آب به حساب نیامده در استان سمنان بالاست

وی افزود: عمر بالای شبکه توزیع سبب می‌شود که درصد آب به حساب نیامده در استان ما قابل توجه باشد و امیدواریم که با تزریق اعتبارات کار اصلاح شبکه‌ها تسریع شود و این درصد کاهش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان در پاسخ به پرسش دیگری درباره انتقال آب دریای خزر به استان، این امر را یکی از خواسته‌های اصلی مردم استان توصیف کرد و گفت: بسیاری از کشورها از آب اقیانوس‌ها، دریاها و دریاچه‌ها برای رفع نیاز به آب شرب و نیز رفع نیاز صنعت به آب استفاده می‌کنند و در ایران نیز با توجه به شرایط اقلیمی، انتقال آب از سایر حوزه‌ها یک راهکار مهم برای عبور از بحران آب تلقی می‌شود.

طاهری با بیان این که تنها 11 تا 12 درصد از آب موجود در بخش شرب و صنعت مصرف می‌شود و مابقی مصرف آب مربوط به بخش کشاورزی است گفت: من در مدت حضورم در استان سمنان شاهد بوده‌ام که دغدغه استانداران، نمایندگان و سایر مسئولان به سرانجام رساندن طرح انتقال آب دریای خزر است تا حداقل در تأمین آب شرب مردم که میزان آن نسبت به آب مصرفی در بخش کشاورزی بسیار اندک است، پایداری لازم وجود داشته باشد.

وی در ادامه با اعلام این خبر که اجرای 220 کیلومتر معادل 75 درصد از مجموع 300 کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب به انجام رسیده است گفت: از مجموع 75 هزار انشعاب فاضلاب نیز، 35 هزار انشعاب نصب شده است و نصب 40 هزار انشعاب باقی‌مانده در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری با اشاره به سرمایه‌گذاری 55 میلیاردی بخش خصوصی در بازه زمانی سه‌ساله به منظور تکمیل 80 کیلومتر از شبکه فاضلاب و نصب 40 هزار انشعاب فاضلاب گفت: احداث دو مدل تصفیه‌خانه پیشرفته که یکی از آن‌ها از سال دهم سرمایه‌گذاری به بعد احداث خواهد شد نیز در این پروژه تعریف شده است که مجموع ظرفیت آن‌ها 30 هزار مترمکعب است.

امسال 30 کیلومتر از شبکه فاضلاب تکمیل می‌شود

طاهری ضمن یادآوری آغاز پروژه مذکور از شهریور سال گذشته، با بیان این که سه سال برای ساخت و 19 سال برای بهره‌برداری سرمایه‌گذار از پروژه درنظر گرفته شده است گفت: بر اساس تعهدات سرمایه‌گذار، امسال اجرای 30 کیلومتر از شبکه فاضلاب و نصب 10 هزار انشعاب انجام خواهد شد و طی دو سال آینده و تا شهریور سال 1399 نیز سقف 80 کیلومتری شبکه فاضلاب تکمیل خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر به صورت متغیر، 150 تا 250 لیتر در ثانیه پساب فاضلاب در اختیار است که در افق 15 ساله طرح، انتظار می‌رود که 350 لیتر در ثانیه فاضلاب تصفیه‌شده در اختیار داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان در پایان گفت: سرمایه‌گذار پروژه در طول مدت بهره‌برداری، نسبت به کاشت درختانی که امکان استفاده از محصولات آن‌ها طبق نظر مراجع ذیصلاح وجود داشته باشد، اقدام خواهد کرد.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه