شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت؛

افزایش تولید داخلی راه حل کنترل قیمت ها/بازار امروز ولنگار و منفذی برای گرانی و تورم

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
امروز بزرگترین معضل کشور اقتصاد است و راهکار حل بسیاری از مشکلات کشور تقویت وضعیت اقتصاد با افزایش تولید داخل و تقدم عرضه بر تقاضا خواهد بود.

به گزارش مرآت، بزرگترین معضل مردم گرانی، تورم، افت ارزش پول، افت قدرت خرید مردم و تنگی معیشت و در نتیجه افزایش درصد فقرا در بین جامعه است و این مسائل باید در اولویت برنامه های اقتصادی دولت قرار گیرد. 
در واقع میتوان گفت که بخش زیادی از مشکلات کشور به مسائل اقتصادی گره خورده و توجه دولت به مسئله اقتصاد، توجه به بخش زیادی از مسائل کشور خواهد بود.
 مشخصا اگر دولت در جهت افزایش تولید، کاهش قیمت تمام شده و کنترل بازار قدم بردارد علاوه بر اینکه تعادل بازار را بهبود خواهد بخشید، می‌تواند باعث افزایش اشتغال، کاهش بیکاری و افزایش درآمد خانوارها شده و در واقع با یک تیر چند نشان بزند.
 چند نکته مهم باید مد نظر دولت قرار گیرد؛ اولا اقدامات اقتصادی، نیازمند یک بسته‌ی سیاستی هماهنگ است زیرا همه‌ی اقدامات تار و پودشان در هم تنیده شده و هر کاری که صورت پذیرد در واقع اثراتی روی متغیرهای دیگر نیز خواهد داشت بنابراین اگر بر اساس یک مسیر و سیاستی معین قدم بردارد می‌تواند موفق‌تر باشد.
 دوما این درهم‌تنیدگی بین بازار مالی و پولی به شدت پیچیده است و نمی شود که وزیر اقتصاد و دارایی اقداماتی را بدون توجه به سیاست‌های پولی انجام دهد و یا ممکن نیست که بانک مرکزی به یک سمت و سو حرکت کند و وزارت اقتصاد و دارایی به یک سوی دیگر و در واقع سیاست های پولی و مالی باید با یکدیگر هماهنگ باشند. 
سوما دولت در اولین اقدامات خود باید ارزش پول ملی را حفظ کند و این کار با ممنوعیت خلق اعتبار توسط بانک ها و پول پایه طلاست که البته ممکن است موضوع پول پایه طلا مورد استقبال قرار نگیرد اما لازمه حفظ و ارتقا ارزش پول ملی موارد ذکر شده است.
چهارما دولت باید از تزریق منابع مالی به بخش مجازی اقتصاد، بخش دلالی، پول بازی،خرید و فروش کالاهای سرمایه ای خودداری کند و تمام و کمال اعتبارات بانکی هماهنگ با سیاست های کلان کشور به بخش تولید تزریق شود به خصوص در این دوره که دولت خودش را مکلف به تولید سالانه بیش از یک میلیون مسکن کرده است که موتور توسعه اقتصاد کشور محسوب شده و تقویت بخش مسکن، تقویت سایر بخش ها را به همراه خواهد داشت. 
 اقدام پنجم جلوگیری از فرار مالیاتی در مجموعه سیاست‌های اقتصادی به جهت جلوگیری از توزیع نابرابر درآمد در کشور است زیرا فرار مالیاتی باعث تجمع ثروت شده و در واقع تبدیل به انباری از پول های پرداخت نشده از حقوق عامه مردم خواهند شد و همین افراد هستند که در بازار با دلالی، خرید و فروش ارز،املاک، سکه، خودرو و مسکن باعث ایجاد تورم در جامعه می شوند.
یکی از اولویت های مهم دولت سیزدهم توجه و اعطای کمک به اقشاری ست که در کوتاه مدت توان حفظ معیشت خود را ندارند و دولت تا زمانی که در میان مدت بتواند زمینه های ایجاد اشتغال و درآمد این افراد را فراهم کند باید اقشار ضعیف جامعه را در زیر چتر حمایتی خود قرار دهد.

یک نکته مهم در ایجاد و تولید مسکن باید مورد توجه دولت باشد و این نکته مهم ایجاد مسکن و تحویل آن به اقشار محروم جامعه بدون دریافت آورده اولیه است زیرا طرحی مشابه با نام طرح اقدام ملی مسکن با دریافت آورده اولیه اجرا شد و از بالای 1 میلیون درخواست کننده مسکن حدود 100 هزار نفر موفق به فراهم کردن این مبلغ شدند و دولت در این راستا باید با روش های مختلف مانند اجاره به شرط تملیک و یا پرداخت تسهیلات مشخص مسکن را ساخته شده تحویل دهد.
موضوع سیاست خارجه یکی از مهمترین راهکار های حفظ و ثبات اقتصادی کشور است که با این سیاست باید هم ظرفیت تولید داخل افزایش پیدا کند و هم با افزایش تیراژ تولید نیم نگاهی به بازار خارجی و کشور های همسایه، استفاده از ظرفیت های قاره آفریقا، آمریکای جنوبی و... داشته باشیم.
 کاهش بار مالی دولت نکته بسیار حائز اهمیت و مهمی است و در این راستا میبایست بسیاری از هزینه های تشریفاتی، ول خرجی ها و حقوق های نجومی حذف شده و یکسان سازی حقوق تمام کارکنان دولت مد نظر قرار گیرد و با برقراری عدالت در پراخت و دریافت رضایت عمومی شکل گیرد.
دولت موظف است برنامه ای جامع برای تنظیم بازار تک تک کالاهای اساسی تعریف کند ضمن اینکه  به صورت موازی با همراهی دستگاه های متولی سایر کالا ها هم در برنامه تنظیم بازار قرار بگیرد و به همراه این برنامه ریزی باید به افزایش تولید در بازار توجهی ویژه شود تا با فزونی عرضه بر تقاضا باعث کنترل روند رشد قیمت ها شود؛کنترل و مدیریت قیمت ها در بازار خدمات نیز بسیار واجب است زیرا این بازار ولنگار است و منفذی برای گرانی و تورم است. درمجموع الگوی ما باید اقتصاد مقاومتی باشد.

عبدالمجید شیخی-کارشناس اقتصادی

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.