تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان در گفتگو با مرآت:
ظرفیت نهادهای مختلف را برای مقابله با بحران احصاء کرده ایم/ اعتبارات لازم برای اعطای وام به زلزله زدگان نردین تخصیص یافته است
مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان گفت: ما با برگزاری برخی دوره های آموزشی، توان و ظرفیت نهادهای مختلف استان در مقابله با بحران را احصاء کرده ایم.

به گزارش خبرنگار مرآت، بیش از یکسال است که ایرج رئیسیان به عنوان مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان منصوب شده است. دوره مدیریت رئیسیان البته با بحران های مختلفی همراه بوده است. از وقوع حادثه قطار در ایستگاه هفت خوان تا زلزله 4.9 ریشتری روستای نردین. در این میان بحران آب هم میهمان همیشگی استان سمنان بوده است! ما در گفتگویی که در پی می آید به واکاوی برخی از ابعاد مدیریت بحران در استان سمنان پرداخته ایم. شما را به مطالعه مشروح گفتگوی مرآت با مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان دعوت می کنیم.

مرآت- ارزیابی شما از میزان هماهنگی دستگاه هایی که در حوزه مدیریت بحران زیرمجموعه تشکیلات شما محسوب می شوند چیست؟

ما نشستی تحت عنوان شورای مدیریت بحران استان داریم که به ریاست آقای استاندار تشکیل می شود. معاون عمرانی ایشان جانشین شورا هستند و مدیرکل مدیریت بحران عملا شخص سوم در این حوزه است و ما تقریبا نقش دبیرخانه شورا را بر عهده داریم. هرکاری که ما قصد انجام آن را داشته باشیم باید در این شورا مطرح شود. خروجی کار ما مبتنی بر مصوبات شورای مدیریت بحران است.

تشکیل جلسه مدیریت بحران، نیم ساعت پس از حادثه قطار

اما در ارتباط با چگونگی هماهنگی اعضای شورای مدیریت بحران باید اشاره کنم که ما در تیرماه سال 95 یک دوره آموزشی در رامسر داشتیم که 20 نفر از اعضای شورا در آن شرکت کردند و در پنجم دی ماه سال 95 شاهد وقوع حادثه تصادم قطار بودیم. هنوز دو پیکر از مسافران کشته شده مفقود است و حادثه، حادثه بزرگی بود. این حادثه در ساعت 7:30 صبح اتفاق افتاد و ساعت 8 صبح شخص آقای استاندار و معاون عمرانی ایشان در جلسه شورای مدیریت بحران حاضر بودند.

از سرگیری حرکت عادی قطارها، 12 ساعت پس از حادثه

ما در جلسه حضور داشتیم در حالی که نمی دانستیم چند نفر در قطارها آسیب دیده اند و استرس زیادی داشتیم. تجربه بسیار خوبی که آقای استاندار و معاون عمرانی ایشان در شهرهای دیگر داشتند باعث شد که دوازده ساعت پس از وقوع حادثه، حرکت قطارها طبق روال عادی از سر گرفته شود. ما به سرعت با پزشکی قانونی آذربایجان غربی هماهنگ کردیم، پیکرها تا ساعت 10 شب از استان خارج شد و ما به دیگر موارد از جمله رسیدگی به افرادی که سراسیمه و وحشت زده خود را از تبریز به سمنان رسانده بودند، پرداختیم.

قدردانی مسئولان آذربایجان از مدیریت بحران مسئولان سمنان

آقای استاندار برای 100 نفری که از تبریز آمده و خشمگین بودند سخنرانی کردند و این سخنرانی آن ها را آرام کرد. در هفته گذشته، من به همراه آقای استاندار در جلسه ای که در ارتباط با حادثه قطار در تهران تشکیل شد شرکت کردم. مسئولان استان آذربایجان شرقی در این جلسه از عملکرد ما قدردانی کردند. دوره های آموزشی برگزارشده باعث شده بود که هماهنگی های لازم برای مدیریت حادثه به سرعت شکل بگیرد.

ظرفیت نهادهای مختلف را برای مقابله با بحران احصاء کرده ایم

بر اساس سیاست های سازمان مدیریت بحران کشور، دوره های آموزشی در سراسر کشور برگزار شده است. ما بنا به دستور آقای استاندار و معاون ایشان، دوره آموزشی اخیر خود را خارج از محیط اداری و در 60 کیلومتری سمنان برگزار کردیم. هدف ما برگزاری یک مانور برای سنجش میزان هماهنگی بود. ما در این دوره داشته های استان و توان نهادهایی مثل آب و فاضلاب را برای همکاری در مدیریت بحران احصاء کردیم.

ما در دوره آموزشی مذکور به تک تک دستگاه های اجرایی شرح وظایف دادیم. در این دوره از سه نوع سازه استفاده کردیم. هم سیاه چادر سنگسری را آنجا برپا کردیم و هم از کانکس و کانتینر و چادر استفاده کردیم. از هر شهرستان حدودا بیست نفر و در مجموع 250 نفر در این دوره آموزش دیدند.

مرآت- پیامدهای سیل اردیبهشت سال گذشته نشان داد که فضای شهری ما برای جلوگیری از بروز بحران هایی از این دست آماده نیست. با توجه به این که یکی از وظایف شما پیشگیری از وقوع بحران و نیز کمک به تصمیم قوانین پیشگیرانه در شوراهای اسلامی شهرهاست، چه اقداماتی را در این حوزه صورت داده اید؟

نکته اول این که دولت در حال محول کردن بخشی از وظایف خود به بخش خصوصی است و بیمه یک کانال ارتباطی است که می تواند پیامدهای بحران را تعدیل کند. شوراهای شهر و روستا باید در حوزه بیمه منازل مسکونی ورود پیدا کنند. اما سیل سال گذشته آسیب هایی بر جای گذاشت که بخشی از آن ها مربوط به جنوب سمنان و بخشی دیگر مربوط به مسکن مهر است.

جانمایی ورزشگاه 15 هزار نفری سمنان درست نبود

در جنوب مسکن مهر یک ورزشگاه 15 هزار نفری ساخته اند و یک دیوار برای جلوگیری از ورود سیلاب جلوی آن کشیده اند، این امر نشان می دهد که این ورزشگاه در مسیر سیلاب ساخته شده است. ساخت منازل مسکونی مسکونی مهر نیز دچار اشکالاتی است. سال گذشته اعتباراتی برای ساماندهی خانه های جنوب سمنان مصوب شد اما پولی پرداخت نشد.

اعتبارات برای امسال تنفیذ شده است و به محض این که اعتبارات تخصیص پیدا کند و به دستگاه های ذیربط داده خواهد شد.

مرآت- الزامی شدن بیمه منازل مسکونی توسط مدیریت بحران به شوراهای شهر ابلاغ شده است؟

ما امسال به یکی از همکارانمان که از مدیران استانی بوده اند، به طور خاص مأموریت داده ایم تا وضعیت بیمه منازل مسکونی در کشور را مورد بررسی قرار دهند و نتایج بررسی های خود را اعلام کنند. پس از این بررسی ها تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

مرآت- به دلیل واقع شدن استان در مسیر مشهد و گذر تعداد زیادی مسافر از سمنان، میزان وقوع سوانح جاده ای در استان ما بالاست. بخشی از حوادث به ناایمن بودن جاده ها مربوط می شود. با توجه به این که تأمین ایمنی در حوزه پیشگیری تعریف می شود، آیا اقدامی برای جلوگیری از بروز بحران در این حوزه صورت داده اید؟

ما تنها زمانی می توانیم در این حوزه ورود پیدا کنیم که سانحه ای رخ داده باشد. اگر در سوانح جاده ای نیاز به هماهنگی ویژه ای وجود داشته باشد، انجام آن بر عهده ماست. در اینجا باید تأکید کنم ما به طور معمول ابدا در بحث حمل و نقل جاده ای ورود پیدا نمی کنیم و این امر جزو شرح وظایف ما نیست.

مرآت- رئیس شورای اسلامی روستای نردین می گوید هنوز وامی به اهالی روستا برای بازسازی منازلی که در اثر زلزله تخریب شده اند پرداخت نشده است.

اعتبارات لازم برای اعطای وام به یکهزار نفر تخصیص یافته است. دولت و بانک مرکزی متعهد شده اند که مابه التفاوت سود تسهیلاتی که به مردم اعطا می شود را پرداخت کنند. اعطای این تسهیلات مصوبه هیأت وزیران بود و کسانی که کار بازسازی منازلشان روند مطلوبی داشته است این وام را دریافت کرده اند. البته ما کمی شلوغ کردیم وگرنه زلزله 4.9 ریشتری، هزار واحد مسکونی را تخریب نمی کند!

نمی گویم که ما در عمل انجام شده قرار گرفتیم ولی هزار واحد واقعا زیاد است! با این وجود ما خودمان پیگیر اعطای تسهیلات بوده و هستیم. البته مدعی نیستیم که روند موجود صددرصد مطلوب است.

مرآت- ظاهرا پانصد پرونده برای زلزله زدگان در بنیاد مسکن تشکیل شده و افراد به بانک های میامی معرفی شده اند اما بانک ها از پرداخت وام امتناع می کنند.

من تأکید میکنم که وام مذکور بلاعوض نیست و به صورت مرحله ای بر اساس پیشرفت کار بازسازی اعطا می شود. افرادی را وام را بر این اساس دریافت نکرده اند به ما معرفی کنید.

مرآت- میزان اعتبارات شما در سال های 94، 95 و 96 چقدر تعیین شده است؟

در جریان اعتبارات سال 93 نیستم اما سال گذشته 29 میلیارد تومان اعتبار داشتیم. برای امسال هنوز اعتباری ابلاغ نشده است.

مرآت- از میزان کاهش یا افزایش حوادث و بحران ها طی سال های گذشته آماری دارید؟

به دلیل گوناگونیِ حوادث نمی توان گفت که حوادث کاهش یا افزایش پیدا کرده است. حادثه ای مثل حادثه قطار که ممکن است در یک قرن نظیر نداشته باشد، آمار کشته شدگان را در یکسال بالا می برد. سال گذشته شاهد وقوع زلزله ای به قدرت 4.9 ریشتر بودیم اما نمی توان آمار تخریب های آن را در کنار آمار دیگر حوادث قرار داد.

مرآت- بحران خشکسالی در استان در چه وضعیتی قرار دارد؟

هواشناسی باید بگوید که میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته کاهش یا افزایش یافته است؛ ضمن این که شما نمی توانید بر اساس نرمال بودن وضعیت بارش در یکسال بگویید که امسال خشکسالی نداریم.

مرآت- یکی از وظایفی که بر عهده مجموعه مدیریت بحران کشور گذاشته شده، تجزیه و تحلیل حوادث و بحران هاست، این وظیفه به طور ساختارمند دنبال می شود؟

شما بر چه اساسی تجزیه و تحلیل حوادث را وظیفه ما می دانید؟

مرآت- بر اساس بند 5 ماده 8 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور.

ما در مجموعه مدیریت بحران مجموعا 10 نفریم! ما باید از پتانسیل دستگاه های مختلف استان استفاده کنیم. دستگاه ها معمولا کارهای روتینی را انجام می دهند و اگر ما خوب وارد نشویم با ما همکاری نخواهند کرد. ما باید از پتانسیل دستگاه های استان مطلع باشیم. خیلی از دستگاه ها پای کار نیستند بنابراین باید از ضعف دستگاه ها هم مطلع باشیم. دستگاه های برخی از نهادها از فرط بیکاری مستهلک می شوند!

نقش ما صرفا هماهنگی بین نهادهاست.

مرآت- بابت وقت ارزشمندی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می کنم.

انتهای پیام/ح

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه