تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

بخش دوم گفتگوی مرآت با دیپلمات برجسته ایرانی؛
اشتیاق نشان دادن برای انجام مذاکره، امتیاز دادن به طرف مقابل است/ آمریکایی‌ها جز زبان اقتدار، زبان دیگری را نمی‌فهمند
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سفیر پیشین ایران در عراق می‌گوید در موضعی می‌توان از آمریکا امتیاز گرفت یا حق خود را بازپس گرفت که مذاکره توام با اقتدار و قدرت باشد.

به گزارش خبرنگار مرآت، در هفته گذشته بخش نخست گفتگو با حسن کاظمی قمی، سفیر سابق ایران در عراق و از جمله دیپلمات‌های باسابقه و برجسته ایرانی را از نظر گذراندید. کاظمی قمی در این گفتگو جمهوری اسلامی ایران را تنها کشوری توصیف کرد که از حاکمیت ملی عراق تمام‌قد دفاع کرده است. از نگاه کاظمی قمی، ایران همسوترین نظام با منافع و مصالح عراق و مردم این کشور است. ضمن آن که پیوندهای عمیقی میان مردم دو کشور وجود دارد که فراتر از عرف دیپلماتیک تعریف می‌شود.

در بخش دوم گفتگو، ضمن واکاوی دلایل مشارکت پایین مردم در انتخابات پارلمانی عراق، به مسأله مذاکره با آمریکا نیز پرداخته‌ایم.

شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

مرآت- از دیگر مسائل مهم درباره انتخابات پارلمانی عراق، مشارکت سیاسی پایین مردم در این انتخابات است. دلایل گوناگونی برای این مشارکت پایین عنوان شده است. از دیدگاه شما دلیل اصلی پایین بودن میزان مشارکت مردم عراق در این انتخابات چه بود؟

در خصوص کاهش میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات پارلمانی عراق می‌توان چند عامل را مورد توجه قرار داد. نخستین مسأله این است که جامعه عراق هنوز یک جامعه اعتقادی است. مراجع دینی، گروه مرجع سیاسی مردم نیز هستند. در این دوره از انتخابات بسیاری از واجدین شرایط برای رأی دادن، از جانب مراجع احساس تکلیف نکردند.

بیانیه مراجع برای شرکت در انتخابات الزام‌آور نبود

مرجعیت عراق در بیانیه‌ای که برای انتخابات عراق منتشر کرد، الزام شرعی برای شرکت در این انتخابات تعیین نکرد. آن‌ها در واقع به مردم گفتند که اگر در انتخابات شرکت کنید، خوب است اما بیانیه مراجع در گذشته حالت التزام داشت. این مسأله باعث شد که بخشی از مردم که پایبند به مسائل شرعی هستند و مشارکت در حوزه‌های سیاسی را منوط به نظر مراجع می‌دانند، احساس التزام شرعی نکنند.

وحدت ملی عراقی‌ها در هنگامه جنگ بیش‌تر می‌شود

دلیل آن است که با شرایطی که در حوزه امنیتی ایجاد و خطر داعش کم‌رنگ شد، دولت توانست با کمک مردم احساس امنیت را به کل عراق تسری بدهد. نگرانی‌ها و احساس خطری که مردم در دوره قبل داشتند، در این دوره کم‌تر بود. این مسأله نیز بر مشارکت سیاسی اثرگذار است. در هنگامه جنگ، انسجام داخلی و وحدت ملی بیش‌تر و اختلافات کم‌تر می‌شود.

نارضایتی از کارنامه دولت‌ها در کاهش مشارکت مردم بی‌تأثیر نیست

مسأله دیگر آن است که مردم از کارنامه عمل دولت‌های گذشته قدری ناراحتند. این که خواسته‌ها و مطالبات مردم عراق چقدر واقعی و بحق است مسأله علیحده‌ای است. به هر حال کارنامه دولت‌ها در میزان مشارکت مردم بی‌تأثیر نیست. مسأله بعد به قانون انتخابات این دوره و شکل برگزاری انتخابات بازمی‌گردد. شما می‌دانید که بر اساس قانون انتخابات عراق، هرکس باید در زادگاه خود رأی دهد.

رأی دادن در عراق فقط در شهر زادگاه امکان‌پذیر است!

طبیعتا رفتن به زادگاه برای افرادی که در زادگاه خود سکونت ندارند، دشوار است. برخی از افرادی که برای شرکت در انتخابات کارت گرفته بودند، به همین دلیل از شرکت در انتخابات بازماندند. شرایط انتخابات عراق مثل ایران نیست که افراد در سراسر کشور امکان رأی دادن داشته باشند. نکته دیگر آن که شکل برگزاری انتخابات در این دوره، الکترونیکی بود.

مهلت رأی‌گیری در عراق غیرقابل تمدید بود

در انتخابات الکترونیکی امکان تمدید مهلت شرکت افراد در انتخابات وجود ندارد و رأی‌گیری از 8 صبح تا 6 عصر برقرار است. شما در ایران مشاهده کرده‌اید که بسیاری از رأی‌دهندگان پس از مهلت اعلام‌شده پای صندوق‌ها حاضر می‌شوند اما وزارت کشور زمان رأی‌گیری را تمدید می‌کند. در عراق این اتفاق نیفتاد در حالی که برخی از مردم قصد رأی دادن داشتند.

ضرورت آسیب‌شناسی انتخابات عراق

مسأله بعدی آن است که در حدود 8 شهر بزرگ، برای چند ساعتی سیستم رأی‌گیری قطع بود و رأی‌دهنده‌ها نمی‌توانستند از یک صندوق به جای دیگری مراجعه کنند. البته عراقی‌ها باید نسبت به آسیب‌شناسی انتخابات این دوره اقدام کنند و برای افزایش مشارکت در دوره بعد تدبیری بیاندیشند. کارنامه دولت هم باید مثبت‌تر از شرایط کنونی باشد.

مرآت- حضرتعالی تجربه معظم مذاکره با آمریکایی‌ها در عراق را در کارنامه دارید. این مذاکره در واقع جزو نخستین مذاکرات ایران و آمریکا بوده است. بر اساس این تجربه، تحلیل شما از اتفاقاتی که در حوزه برجام برای ایران افتاده چیست و به نظر شما ایران باید چه موضعی را در قبال رفتارهای سیاسی آمریکا اتخاذ کند؟

نظر من به عنوان کسی که با آمریکایی‌ها در موضوع پرونده امنیتی عراق مذاکره داشته‌ام این است که آمریکایی‌ها هیچ‌گاه به دنبال یک مذاکره برد-برد نیستند. آن‌ها از طریق مذاکره به دنبال گرفتن امتیازاتی هستند که از طرق دیگر نتوانسته‌اند آن‌ها را به دست آورند. طرق دیگر شامل جنگ و تحریم‌های اقتصادی و... می‌شود. مذاکره در دست آمریکا ابزاری است برای کسب منافع خاص.

مذاکره با آمریکا باید از موضع اقتدار صورت می‌گرفت

نکته دیگر آن که آمریکایی‌ها جز زبان اقتدار و قدرت، زبان دیگری را نمی‌فهمند. این که ما بخواهیم نشان بدهیم که به عنوان مذاکره‌کننده، اخلاقی و پایبند به تعهدات هستیم و برای رسیدن به یک راه‌حل امتیاز می‌دهیم، از نگاه آمریکایی‌ها مطرود است. در موضعی می‌توان از آمریکا امتیاز گرفت یا حق خود را بازپس گرفت که مذاکره توام با اقتدار و قدرت باشد.

مذاکره‌کنندگان بدانند نمایندگان یک ملت قدرتمند هستند

مذاکره با آمریکا باید با پشتوانه ملت و با اتکاء به خدا صورت می‌گرفت. ملت ما ملتی قوی است و مذاکره‌کنندگان باید به خاطر داشته باشند که نماینده یک ملت قدرتمند هستند. این که رهبر معظم انقلاب این‌قدر بر اقتدار ملی تکیه می‌کند، به همین خاطر است. نکته دیگر آن که ما نباید اشتیاق غیرواقعی برای مذاکره با آمریکا نشان بدهیم.

اشتیاق نشان دادن، می‌تواند یک امتیاز منفی در مذاکره باشد. ما در مذاکرات بغداد مشاهده کردیم که جمهوری اسلامی از سر اقتدار سخن گفت و از جمله خواسته‌های ما این بود که پرونده امنیتی به دولت عراق واگذار شود که این اتفاق هم افتاد.

مرآت- بابت وقت ارزشمندی که در اختیارم قرار دادید، سپاسگزارم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه