تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
استفاده از نانوجوهر در منسوجات تولید داخل کشور
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
محققان کشور با فناوری نانو موفق به تولید جوهرهایی شدند که در صنعت نساجی قابل استفاده است.

به گزارش مرآت، به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بعد از دو سال تحقیق و توسعه توسط گروهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، جوهر تصعیدی پرینتر جوهرافشان حاوی جزء نانومتری به تولید صنعتی رسیده و در حال حاضر در صنعت نساجی داخل کشور مورداستفاده قرار گرفته است.

محققان در این شرکت موفق به ساخت نانوجوهرهایی شده که قابلیت استفاده روی منسوجات را دارد. در حال حاضر این نانوجوهر توسط یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نساجی در داخل کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سید محمد موسوی‌فرد، عضو هیئت‌مدیره این شرکت درباره جوهر تصعیدی پرینتر جوهرافشان حاوی جزء نانومتری گفت: این محصول در حال حاضر با ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم در ماه تولید و به فروش می‌رسد هرچند که ظرفیت تولید ما یک تُن در ماه است. یکی از شرکت‌های نساجی از این جوهرها برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند.

 موسوی‌فرد درباره کاربردهای این نانوجوهر تصعیدی عنوان کرد: این جوهر قابلیت استفاده روی سطوح مختلف از جمله سرامیک، شیشه و چوب را دارا است هرچند که بیشترین کاربرد این جوهر در بخش نساجی است. در حال حاضر نمونه‌های چینی و کره‌ای این نوع جوهرها در بازار داخل کشور وجود دارد که جوهر چینی از کیفیت بسیار نازلی برخوردار بوده، اما محصول ما از نظر کیفیت در سطح جوهرهای کره‌ای بوده و در عین حال قیمت آن نصف جوهرهای کره‌ای است. کشورهای همسایه می‌توانند بازار خوبی برای این محصول باشند و ما به دنبال برنامه‌ریزی برای صادرات این محصول هستیم.

به گفته موسوی‌فرد، این نانوجوهر در چاپگرها و پلاترهای بزرگ صنعتی نیز قابل‌استفاده بوده و عملکرد آن به گونه‌ای است که می‌توان این جوهر را روی کاغذ و همچنین به صورت مستقیم روی محصول موردنظر چاپ کرد.

وی خاطر نشان کرد: این جوهر از دو بخش اصلی حلال و ماده رنگ‌زا تشکیل شده است، که حلال آن آب بوده که این موضوع موجب شده تا این رنگ زیست‌سازگار باشد و ماهیت نانویی این محصول نیز در بخش مواد رنگ‌زا است.

موسوی‌فرد این محصول را ماحصل یک کار تیمی توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌داند که دغدغه کار صنعتی داشتند. در نتیجه بعد از دو سال تحقیق و پژوهش موفق به تولید این محصول نانو شدند. آزمون‌های مختلفی روی این محصول در پژوهشگاه رنگ و دانشگاه امیرکبیر انجام شده تا عملکرد آن به تایید برسد.

منبع/مهر

انتهای پیام/پ

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه