تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

در گفتگوی مرآت با معتضد مطرح شد؛
از یلدای 1335 در عشرت آباد تا مقبره ملانصرالدین!/ یلدا می تواند یک فستیوال جهانی باشد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
استاد نام آشنای تاریخ معاصر ایران در دومین گفتگو با مرآت، دست مخاطبان را می گیرد و آنها را با خود به سال 1335 می برد!

به گزارش خبرنگار مرآت، در آستانه فرارسیدن شب یلدا به سراغ استاد نام آشنای تاریخ معاصر رفته ایم تا برایمان از دورترین یلدایی که در ذهن دارد بگوید. استاد خسرو معتضد اما علاوه بر یلدای آن روزها در کوچه پس کوچه های تاریخ و سیاست و فرهنگ هم قدم می زند! او هم از سبزی پلو ماهی شب یلدا می گوید و هم از گوشت 900 هزار تومانی ویژه ژن های مرغوب. از پیامبرِ خوش ذوقی حرف می زند که گویی متعلق به قرن بیست و یکم است! در این بین فریادی هم بر سر وزیر سابق غایب می کشد و یک صفت به صفت های آش اضافه می کند: ساکت مثل آش! از این پس سخت است که آشی ببینم و یاد استاد معتضد نیفتم!

در زیر مشروح سخنان استاد معتضد را در گفتگو با خبرنگار مرآت می خوانید:

 

اولین شب یلدایی که آن را به خاطر دارم مربوط به سال 1335 است. آن زمان نمی دانستم که شب یلدا چیست! آن شب همه فامیل در خانه ما جمع شدند و هندوانه و انار و آجیل خوردیم. کرسی گذاشته بودیم و همه دور آن نشستیم. یک سماور جوشان هم کنار کرسی گذاشته بودیم. منزل ما در خیابان عشرت آباد و کوچه حمام زیبا واقع شده بود. پدرم مراسم شب یلدا را بسیار دوست داشت و شاید یکی از دلایلش همین جمع شدن فامیل بود.

سبزی پلو ماهیِ شب یلدا

مراسم شب یلدا در کودکی برای من بسیار جالب و شیرین بود. ما در شب های یلدا معمولا سبزی پلو ماهی می خوردیم. در قدیم این غذا را در شب عید نوروز و شب یلدا می پختند. گاهی هم در شب های یلدا رشته پلو می پختند. در مازندران در این شب از گوشت قرمه استفاده می کردند. آن ها گوشت را نیمه پز می کردند تا بتوانند در زمستان از آن استفاده کنند.

وقتی مصدق دستور داد از گیلان به تهران ماهی بیاورند

این یعنی حتی غذا خوردن ما هم آدابی داشت. من به خاطر دارم که مادر من سفارش میداد تا از رشت برایمان ماهی بیاورند. ماهی در تهران هم ارزان بود. 25 زار میدادیم و ماهی می گرفتیم. مرحوم مصدق وقتی گوشت نایاب شد دستور داده بود کامیون های ارتش از گیلان و مازندران به تهران ماهی بیاورند. ماهی دانه ای یک تومن شد که من سه تا خریدم و برای مادرم بردم. خیلی خوشحال شده بود.

اندر حکایت قیمت آجیل شب یلدا!

قبلا دولت ها در ایام خاص به مردم عیدی می دادند اما این دولت فقط از مردم پول می گیرد! بگذریم... در شب های یلدا بعد از شام هم قیسی و آجیل می خوردیم که الان به قیمت خون پدرشان است! منی که در آمریکا هم شناخته شده هستم و 150 کتابم را در کنگره آمریکا گذاشته اند و آثارم در مونیخ به فروش می رسد، از دولت محترم یک میلیون و 450 هزار تومان حقوق بازنشستگی می گیرم!

مگر با این حقوق ها می توان آجیل شب یلدا خرید؟!

کسانی در این کشور هستند که 80 میلیون تومان حقوق می گیرند! بیخود نیست که مردم و بازنشسته ها صدایشان درآمده است! مگر با این حقوق ها می شود آجیل شب یلدا خرید؟ مردم بازنشسته با یک میلیون و چهارصد هزار تومان حقوق چه کنند؟ خودتان می گویید خط فقر 4 میلیون تومان است! شما بانوان مالباخته ای که در برابر موسسات مالی گریه می کنند را ببینید. آن ها می گویند آقای سیف چرا پول ما را خوردی؟ به موسسات مجوز داده ای و الان می گویی نداده ام؟

اگر می خواهید مردم در شب یلدا شاد باشند...

اگر می خواهید مردم در شب یلدا شاد باشند باید وضع مالی آن ها را اصلاح کنید. مردم بدبختند! روزنامه های قدس و جوان را بخوانید تا درد مردم را بدانید. پیامک های مردم را بخوانید. ببینید مردم چه می گویند. این حرف ها را برای من می فرستند. یکبار کسی پیام داد که آقای معتضد من سه دختر دارم و بخدا قسم که سه ماه است گوشت نخورده ایم. بگذریم...

یلدا جشن پیروزی نور بر تاریکی است

 معمولا در شب یلدا خانه را بسیار روشن می کردند. تا پیش از اختراع برق، مردم از تاریکی وحشت داشتند و در واقع با این کار به جنگ تاریکی می رفتند. یلدا در واقع جشن پیروزی نور بر تاریکی است.  در قدیم میهمانی های زیادی برگزار میشد و یکی از بهانه های مهم جمع شدن فامیل شب یلدا بود اما امروز معاشرت ها محدود شده است و ممکن است سالی دو سه بار دور هم جمع شویم.

کریسمس، نشأت گرفته از یلدای ایرانی ها

اما مسأله مهمی که باید در اینجا به آن اشاره کنم این است که ما می توانیم مراسم شب یلدا را به عنوان جایگزین جشن کریسمس معرفی کنیم. من گمان می کنم که جشن کریسمس را از جشن های شب یلدای ما نشأت گرفته باشد چراکه آداب آن با آداب شب یلدا شباهت هایی دارد و در واقع کریسمس آدابش را از یلدا اقتباس کرده است. ایرانی ها به این جشن، «جشن زایش مهر» می گفتند.

مراسم شب یلدا می تواند یک فستیوال جهانی باشد

متأسفانه اولیاء امور ما به قدری بی ذوقند که به این مراسم آنگونه که باید و شاید توجه نمی کنند. مراسم شب یلدا می تواند یک فستیوال جهانی باشد. وضعیت امروز شب یلدا و چهارشنبه سوری و دیگر مراسم های ملی ما حاصل این است که دولت خود را کنار کشیده است. دولت باید بداند که ملیت و دیانت در ایران به هم آمیخته است. شاه اسماعیل، شاه عباس، شاه طهماسب و دیگران دو قرن زحمت کشیدند که خاک این مملکت و فرهنگ مردم حفظ شود.

چرا در لواسان ویلای 45 میلیاردی می خری؟

می گویند نه آقا خاک به درد نمی خورد! اگر خاک به درد نمی خورد چرا در لواسان ویلای 45 میلیاردی می خری؟ حب وطن از ایمان است. روی این خاک خون جوانان وطن را ریخته اند. غیرتمان چه شد؟ وقتی به برج های دوقلوی آمریکا حمله شد مردم پرچم به دست می گرفتند و به خیابان ها می آمدند و می گفتند ما وطنمان را دوست داریم و این حمله ها اراده ما را ضعیف نمی کند.

ماجرای سمنو خوردن پیامبر(ص)!

زکریای رازی و ابوریحان بیرونی اشاره کرده اند که در نوروز، سلمان فارسی یک جام نقره به پیامبر بزرگوار هدیه کرد تا پیامبر آن را به بیت المال بسپارد. در این جام نقره حلوای بسیار خوشمزه ای وجود داشت. پیامبر از این حلوا خوردند و بسیار تعریف کردند. ایشان از سلمان پرسیدند این چه حلوایی است؟ سلمان گفت ایرانی ها دو سه شب مانده به عید نوروز این حلوا را می پزند. منظور او سمنو بوده است.

پیامبر متعلق به قرن بیست و یکم است!

پیامبر در جواب سلمان می گوید ای کاش هرروز نوروز بود تا برایم از این حلواها می آوردی و دستور داد از این حلوا به هرکس که میخواهد بدهند. پیامبر اسلام چنین انسان باذوقی بوده است. انسانی که می گوید من از زیبایی های دنیا بوی خوش و قرائت قرآن را دوست می دارم، انسان بسیار باذوقی بوده است. این انسان متعلق به قرن بیست و یکم است!

مسئولان ما صحبت های پیامبر را هم نمی خوانند!

بیخود نبود که اسلام ایران را با آن عظمت فرامی گیرد. مردم صحبت های پیامبر را می شنیدند و می پسندیدند. مردم ایران خاندان علی(ع) را جستجو کردند و به آن ها ملحق شدند و در راه خاندان علی(ع) شمشیر زدند. ببینید به خاطر این درهم آمیختگی دیانت و ملیت است که نتوانستند نوروز را براندازند. مسئولین ما صحبت های پیغمبر را هم نمی خوانند!

حتی بن سلمانِ دیوانه هم برای گسترش توریسم برنامه دارد!

این نکته را حتما بنویسید که اولیاء محترم دولت نه تاریخ می خوانند و نه جغرافیا. آن ها از تاریخ ایران خبر ندارند. با این وضعیت دائما می گویند چرا توریست به مملکت ما نمی آید؟ من شبکه های عربستان را تماشا می کنم. ببینید همین بن سلمان که ما او را دیوانه می دانیم چه اقداماتی برای گسترش توریسم در عربستان انجام می دهد! آن ها از سواحل دریای سرخ و خلیج فارس مستند می سازند و توریست جذب می کنند.

گردشگران بر گرد مقبره ملانصرالدین!

ما فکر نمی کنیم که چرا چند میلیون نفر از مردم در همین پنج ماه اخیر به ترکیه سفر کرده اند؟ ببینید چقدر جشن در ترکیه برگزار می شود. ترک ها در قره حصار مقبره ای جعلی برای ملانصرالدین درست کرده اند و گردشگران را به این منطقه می کشانند! طنزنویس ها و کاریکاتوریست ها هم هرسال به قره حصار دعوت می شوند. آن ها جشنواره ملانصرالدین را در ترکیه برگزار می کنند!

ملانصرالدین؛ عاقل و بذله گو

این ها همه در حالی است که ملانصرالدین انسان عاقل و بذله گویی بوده که متعلق به منطقه سمرقند و بخاراست! من کتابی درباره ملانصرالدین نوشته ام چون دیدم که یک کتاب درست و حسابی درباره ملانصرالدین در ایران وجود ندارد. ما پنج شش سال پیش این کتاب را در ایران منتشر کردیم. ناشر کتاب جشنی هم در برج میلاد گرفت و مرا هم دعوت کرد. وسط آن مراسم سالار عقیلی با من تماس گرفت.

به سالار عقیلی گفتم سریع خودت را به برج میلاد برسان

وقتی سالار عقیلی تماس گرفت من به او گفتم سریع خودت را به برج میلاد برسان! او هم خودش را به سرعت به مراسم رساند و بدون موسیقی آواز خواند. یک هفته بعد، سفیر ایران از تاشکند با من تماس گرفت و گفت معتضد! مردم ازبکستان تو را به خاطر توجه به ملانصرالدین دوست دارند؛ آن ها از دولت ترکیه دلخورند. او مرا به ازبکستان دعوت کرد اما مشغله ها مانع از رفتنم شد.

دولت می تواند از جشن یلدا برای جذب دل ها استفاده کند

چندی پس از تماس سفیر ایران در ازبکستان، معاون او را در شمال کشور دیدم. او به من گفت مردم ازبکستان بسیار به جمهوری اسلامی علاقه مند شده اند و می گویند معتضد حق ما را از ترکیه گرفته است! می بینید چقدر می شود انسان ها را به این واسطه های فرهنگی جذب کرد؟ دولت می تواند از جشن شب یلدا، جشن مهرگان و جشن سده برای جذب دل ها و جذب توریست استفاده کند. ما جشن های بسیاری داریم که یلدا یکی از آن هاست و دولت باید از این جشن ها حمایت کند.

وقتی حتی آبریزگاه هم نداریم...!

ما می توانیم از این جشن ها برای مقاصد گردشگری استفاده کنیم. اگر شرایط توریسم در ایران مناسب بود لااقل بسیاری از شیعیان از کشورهای عربی برای رفتن به مشهد مقدس، قم و شیراز به ایران می آمدند. ما حتی آبریزگاه هم به تعداد کافی نداریم! دولت باید مهمانخانه های ارزان ایجاد کند و برای آن ها بازرس بگذارد. در ترکیه هتل با قیمت های ارزان وجود دارد.

گوشت الاغ در سفره مسافران!

امروز تورهای خارجی ارزان تر از تورهای ایرانی است! کما این که الان تور کوش آداسی از تور کیش ارزان تر است! همه چیز هم آنجا مهیاست و چقدر هم زیباست. دولت باید به وضع گردشگری رسیدگی کند. دولت باید غذای مهمانخانه ها را چک کند که گوشت الاغ به مسافر ندهند! در دربند در جگر کهنه، خون تزریق می کنند و به خورد مردم می دهند!

می گویند چرا مردم به دوبی می روند؟ پس چه کنند؟

راه ها و رستوران ها، بازرس حسابی و دکتر می خواهد. خانم های مأمور بهداشت باید به بازرسی بروند. خانم ها سختگیرتر هستند. ببینید با دوبی چه کرده اند. من البته از دوبی بدم می آید، چون آن ها به خلیج فارس، خلیج عربی می گویند. اما شما ساختمان های دوبی را ببینید. می گویند مردم چرا به دوبی می روند؟ چه کنند؟ مردم خسته می شوند و می خواهند دنیا را ببینند.

بازسازی مناطق زلزله زده چند سال طول می کشد؟

انسان که صد هزار سال زندگی نمی کند! شما راه های کشور را اصلاح نمی کنید. به هتل هم که می روی باید شبی 800 هزار تومان پول بدهی! شما حتی مهمانخانه ارزان هم برای این مردم درست نکرده اید. حالا ببینید چند سال طول می کشد تا مناطق زلزله زده را بازسازی کنند. مگر استالینگراد را درست نکردند؟ چندین نقطه از استالینگراد را با بمب منفجر کرده بودند اما ظرف یکسال آن را بازسازی کردند و الان هیچ اثری از جنگ در آن نیست.

از صبح تا شب ذهن مردم را مشوش می کنید

باور کنید وقتی این حرف ها را میزنم بغض راه نفسم را می گیرد. من در خندوانه هم از ایران گفتم و جدی حرف زدم. رامبد جوان بعد از برنامه برایم هدیه فرستاد و به من گفت آن برنامه یکی از محبوب ترین برنامه های ما بود. مردم ما به شادی احتیاج دارند. می گویند مردم ایران بعد از مردم عراق خشمگین ترین مردم جهان هستند. مردم ایران جزو غمگین ترین مردم جهان هستند چون شما از صبح تا شب ذهن آن ها را مشوش می کنید.

وقتی مردم پولی ندارند چگونه به شما بدهند؟

آقایان مسئول! اینقدر به گرانی ها دامن نزنید. تا شبکه خبر را میگیری می شنوی که «گران کردیم!» «پول کمی داریم!» بیخود کرده اید! شما باید قدرت خرید مردم را بسنجید. وظیفه دولت این نیست که دائما قیمت ها را بالا ببرد. می گویند قانون است که ما چند صد هزار میلیارد از قِبل مردم درآمد داشته باشیم! بیخود! مردم ندارند. وقتی مردم پولی ندارند چگونه به شما بدهند؟ بروید اموال مصادره شده ایران را از آمریکا پس بگیرید.

اموال ما را در آمریکا و کانادا مصادره می کنند و نماینده ما در سازمان ملل لبخند می زند! لااقل بلند شو و صحبت کن!

گوشت 900 هزار تومانی ویژه ژن های مرغوب

زمان شاه فولکس واگن در تهران 8 هزار تومان بود در حالی که آن را در افغانستان 2 هزار تومان می فروختند. می گفتند می خواهیم صادراتمان تقویت شود و بعد به تدریج قیمت را بالا می بریم. این ها هم گوشت را کیلویی 900 هزار تومان به ژن های مرغوب می فروشند و می گویند گاو را ماساژ داده ایم! شرم آور است! ما کسی را فرستادیم تا بپرسد چرا این کار را می کنند. جواب شنیده اند که ما از سازمان حمایت مجوز داریم!

چرا وزیر میلیاردر دست از سر این مملکت برنمی دارد؟

مجوز آن را وزیر صنعت قبلی داده است. این وزیر میلیاردر چرا دست از سر این مملکت برنمی دارد؟ الان می گویند بگذارید بقال و فروشنده روی اجناس قیمت بگذارند؛ مگر می شود؟ پس فردا گوشت را کیلویی 500 هزار تومان به مردم می دهند و اگر بپرسیم چرا؟ می گویند دلمان می خواهد! این هم وضع بودجه ماست! رئیس جمهور می گوید از ما پول می گیرند و نمی گویند آن را چطور خرج کرده اند! مگر می شود؟ من دلم برای ایران می سوزد. در ماه محرم کسی نقشه ای که این مردک، مسعود بارزانی، خواهان تحقق آن بود را برایم آورد.

ساکت؛ مثل آش رشته!

در آن نقشه، بارزانی تقریبا یک سوم ایران را جزو کردستان عراق حساب کرده بود! من در مقالاتی نوشتم که مردک! تو خجالت نمی کشی که می گویی تبریز و ارومیه و کرمانشاه مال ماست؟ نوشتم تو فراموش کرده ای که کردهای ایران در شهرکرد هم هستند. کردهای ایران در قوچان و بجنورد هم هستند. وزارت خارجه ما بی عرضه و بی لیاقت است. خدا پدر سردار سلیمانی را بیامرزد که رفت و گوش این مردک را کشید و دیدید که خفه شد! دولت ما هم مثل آش رشته ساکت بود!

مرآت در آینده بخش های دیگری از سخنان استاد معتضد را منتشر خواهد کرد.

گفتگو و تنظیم: محسن حسن زاده

انتهای پیام/س

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه