تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

گزارشی از رنج های ناگفته یک خانواده نیازمند؛
از نارسایی کلیوی تا نارسایی های زندگی/ گرمای امید را به زمستان یک خانواده چشم انتظار برگردانیم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
پدری بیمار که با نارسایی کلیوی دست و پنجه نرم می کند با مشکلات سخت زندگی روبروست و نیاز به یاری و کمک دارد.

به گزارش خبرنگار مرآت، همه ما می‌دانیم که سلامتی بالاترین نعمتی است که خداوند عطا کرده اما در این میان افرادی هستند که از این نعمت برخوردار نیستند و زندگی آنان به‌واسطه بیماری از شرایط عادی خارج شده و هر لحظه باید نگران باشند.

صبح یک روز سرد پاییزی در سمنان برای ملاقات با یکی از خانواده هایی که زندگیشان با سختی ها و مشقات فراوانی همراه است راهی یکی از مناطق آپارتمان نشین سمنان شدیم. پس از جستجو میان انبوه ساختمان های نسبتا قدیمی وارد واحدی شدیم که در طبقه همکف قرار داشت. در بدو ورود بسته های قرص ها و داروهایی که روی زمین پراکنده شده بود خودنمایی می کرد.

رضا حمیدی 45 ساله با بدنی لاغر و ضعیف که حکایت از رنج های فراوان دارد و چهره شکسته ای که به یک مرد 45 ساله شباهتی ندارد در خانه ای کوچک و ساده به همراه خانواده سه نفره شامل همسر ودختری 13ساله اش زندگی می کند. سالهاست به دلیل نارسایی کلیوی تحت درمان و دیالیز قرار داشته و به دلیل همین بیماری از اشتغال، کسب درآمد و زندگی عادی بازمانده است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

او شرح بیماری خود را اینگونه بیان می کند:

پاییز سال 72 عازم خدمت سربازی شدم که پس از چندماه کلیه ام بر اثر سرماخوردگی و عفونت از کار افتاد و در همان دوران دیالیزی شدم. پس از سه سال، تحت پیوند کلیه قرار گرفتم و حدود ده سال مشکلی نداشتم اما مجددا از سال 85 بیماری به سراغم آمد و هفته ای سه نوبت و گاهی اوقات که اوره و خونریزی معده ام بالا می رفت هرروز دیالیز می شدم. در حال حاضر هفته ای سه روز دیالیز می شوم. قیمت داروها بسیار بالاست و در تامین آنها با مشکلاتی روبرو هستم. برای مثال فقط یک قلم قرصی که روزانه مصرف می کنم، 20 عدد 75 هزارتومان است و بیمه هم آن را قبول نمی کند و آزاد محاسبه می شود. بسیاری از داروهای دیگر از جمله قرص فشار و برخی ویتامین ها نیز به همین صورت است.

از طرفی با عارضه قلبی هم دست و پنجه نرم می کنم و یکی از دریچه های آن دچار اختلال است. داروهای قلبی نیز مصرف می کنم و در حال حاضر امکان درمان قطعی آن به دلیل مشکلات خونی و کلیوی وجود ندارد. از سوی دیگر غده پاراتیروئید هم به دلیل دیالیز شدن به هم ریخته و سیستم استخوانی بدنم با مشکل مواجه شده است که عوارضش در دست ها و پاها نمود پیدا کرده است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

در همان نگاه اول به بدن او علاوه بر رنگ پریدگی دست و صورت، ورم هایی روی دست چپش توجه را به خود جلب می کند. موضوع را که جویا شدیم اینگونه عنوان کرد:

ورم دستم نیز بدلیل تعدد دیالیزها و از کارافتادی رگ هاست. وقتی یکی از رگ ها برای عملیات خون گیری از کار افتاد از رگ دیگری استفاده شد و آن شریان هم به مرور زمان ضعیف شده و پس از مدتی از کار افتاد. به دنبال این برآمدگی، دستم به کلی از کار افتاده و هیچ توانی ندارد. شکل ظاهری آن به همین حالت باقی می ماند و به گفته پزشکان برای بهبودی نیاز به جراحی و عمل زیبایی دارد.

بر اثر مصرف داروهای پاراتیروئیدی، پوکی استخوان هم گریبانگیر شده و برای درمان آن نیز هر 6 ماه یک بار باید آمپولی خاص تزریق کنم. در حال حاضر قیمت هریک از این آمپول ها 850هزار تومان است. هزینه این آمپول هم کاملا آزاد است و بیمه قبول نمی کند .تزریق این آمپول ها هم بصورتی ویژه است و صرفا توسط پرستاران آموزش دیده باید تزریق شود. این آمپول ها هم از بابل خریداری می شود و به این دلیل که پزشک قهاری در انجا طبابت کرده و خواهرم نیز در آنجا زندگی می کند برای تزریق هم به همانجا مراجعه می کنم.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

با نگاهی به اطراف و در و دیوار منزل و سادگی وسایل زندگی می توان رنج فقر و تنگدستی را فهمید. حق بیمه تامین اجتماعی یکی از چالش هایی است که با آن روبرو هستند و بخش زیادی از مخارجشان را به آن اختصاص می دهند او اوضاع معیشت و زندگی جاری خودرا نیز اینگونه بیان می کند:

 45 سال سن دارم و با دختر 13 ساله و همسرم زندگی می کنم. در حال حاضر تحت پوشش کمیته امداد هستم و هیچ درآمد و کاری هم ندارم. سرپرست خانواده ای که درآمدی نداشته و توان انجام کاری را هم نداشته باشد برایش بسیار سخت و دشوار است. بعنوان یک مرد برایم بسیار سنگین و دشوار که برای طلب کمک به جایی مراجعه کنم و به کسی روی بیاندازم. همین خانه کوچک را هم کمیته امداد به مبلغ 7 میلیون تومان رهن کرده و آقای فتاح هم در منزل ما حضور یافت و دستور داد که در حدامکان کمک بیشتری کنند.

از طرفی بیمه ما نیز تامین اجتماعی است و تا سال 92 یکی از کارفرمایان خیّر لیست بیمه را رد می کرد اما او به رحمت خدا رفت و از آن زمان حق بیمه را خودم پرداخت می کنم. در حال حاضر این مبلغ را هم از محل یارانه ها و بخشی از کمک های کمیته امداد پرداخت می کنم. کمیته امداد هم اگر داشته باشد 200 هزارتومان و گاهی هم 100 هزارتومان پرداخت می کند. پرداخت حق بیمه بخش زیادی از مخارج ما را در بر می گیرد.

زمانی که یارانه ها پرداخت می شود به فاصله کمتر از یک روز برای پرداخت حق بیمه هزینه می شود. از خورد و خوراکمان کم می شود اما حق بیمه را به هر شکلی که هست واریز می کنیم و سختی ها را تحمل می کنیم.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

حکایت درد و رنج ناشی از بیماری بر جسمش را شنیدیم اما بخش هایی از صحبت هایش در خصوص دختر 13 ساله اش و مشکلات خانه و زندگی را با آهنگی لرزان ادامه می دهد:

تنها دخترم کلاس هفتم است ومشکلات زندگی روی تحصیل او نیز اثر گذاشته است. در کنار هزینه های جاری زندگی هزینه های تحصیل و نیازهای یک دختر محصل نیز قصه ای مفصل دارد. یک بار گفت نیاز به لباس ورزشی دارم و گفتم فعلا همان قبلی را استفاده کن تا شاید پس از مدتی فرجی شود. توان تامین برخی لوازم مدرسه را نداشتیم و به همین خاطر از دفترهای نیمه کاره سال قبل استفاده می کند.

در حال حاضر صاحبخانه نیز خواستار افزایش مبلغ رهن شده و اگر نتوانیم تامین کنیم مجبوریم خانه را تخلیه کنیم. برادرانم نیز کارگر هستند، پدرم تحت پوشش کمیته است و گوش او نیز مبتلا به عفونت قارچی است. زمانی به من کمک می کرد اما در حال حاضر توان تامین مخارج خوش را هم ندارد. برای حرکت نیز مشکل دارم و باوجود اینکه از عصا استفاده می کنم باز هم توان حرکت زیادی ندارم. با توجه به مشکل پوکی استخوان، استفاده از عصا باعث آسیب دیدن استخوان هم می شود. در حال حاضر نیاز به ویلچر دارم اما توان خرید آن را ندارم.

سخن آخر...

از خانه بیرون می امدیم و به این فکر می کردم چه تضمینی وجود دارد که این مسائل و مشکلات برای من یا هرکس دیگری پیش نیاید؟ زکات سلامتی و عافیت جز این است که دست طلب نیازمندان را خالی برنگردانیم؟ هستند افرادی که به دلیل بیماری زمین‌گیر شدند و قادر به کار کردن نبوده کم نیستند که لازم است نهادهای حمایتی در این بحث ورود پیدا کرده و از آنان حمایت کنند اما امروز چشم امید این خانواده به دستان مهربانی است که آنها را در این تنگنای زندگی یاری کنند این خانواده امروز ترحم نمی‌خواهند کمی معرفت و مهربانی می‌خواهند مهربانی و گذشتی که از دل تو هموطن ایرانی جوشیدن بگیرد و در این تنگنای سخت زندگی مرهمی بر درمان دردهایشان باشد. نیکوکاری بهره‌ای ماندنی و غنیمتی پایدار است. بالاترین زراعت و سودآورترین سرمایه است. نیکی کردن پاسخ گفتن به ندای «الله» است؛ خداوندی که هیچ عملی را بی جواب نمی‌گذارد و به نیکوکاران وعده پاداش در دنیا و آخرت داده است. او خود فرموده است پاداش نیکی را ضایع نمی‌کند. او توانگر و بخشنده ای است که مقابل هر عمل نیکی، چندین برابر آن پاداش می‌دهد. 

راه های کمک به این خانواده

از دوستان کمیته امداد سوال کردم اگر کسی بخواهد به این خانواده کمک کند چگونه باید این کار را انجام دهد که پاسخ داد:

برای این فرد، شناسه ای جهت واریز کمک ها و هدایای مردمی درنظر گرفته شده است که نیکوکاران می توانند برای کمک به روند درمان وی و کمک به خانواده اش از روش های زیر اقدام نمایند؛

- استفاده از دستگاه های کارتخوان (ATM) بانک ملت به این صورت که ابتدا گزینه انتقال وجه را انتخاب نموده، سپس شماره کارت مقصد 6280231483371893 به نام کمیته امداد شهرستان سمنان را وارد کرده  تا مبلغ برای رضا حمیدی اختصاص یابد.

- واریز مبالغ در بانکهای ملت به شماره حساب 14005115309 نزد بانک مسکن و یا شماره شبا IR8101-4004-0000-0140-0511-5309

- در صورتیکه به هر علت موفق به واریز وجوهات نشدید به کمیته امداد شهرستان سمنان واقع در بلوار 17 شهریور- جنب سرپرستی بانک ملت استان سمنان مراجعه نمایید و یا با شماره 33342525 کمیته امداد شهرستان سمنان تماس بگیرید.

نیکوکاران عزیز جهت کمک به درمان "رضا حمیدی" همچنین می توانند از طریق تماس با شبکه اطلاع رسانی مرآت به شماره 33340303  نسبت به کسب اطلاعات بیشتر اقدام نمایند.

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد
وقتی دستی را به یاری می گیری،
بدان که دست دیگرت در دست خداست…

گزارش: محمد نجم

انتهای پیام/ن

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه