تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

    
ارشاد چه مقابله‌ای با قاچاقچیان کتاب در چاپخانه‌ها می‌کند؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در یک‌سال گذشته قاچاق کتاب به چاپخانه‌ها نیز کشیده شده است و چند چاپخانه فعال در این موضوع کشف و پلمب شده‌اند‌، اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که وظیفه نظارت بر چاپ را دارد، چه اقدامی در این زمینه انجام داده است؟

به گزارش مرآت،  تکثیر غیرقانونی کتاب که این روزها با عنوان «قاچاق کتاب» از آن یاد می‌شود،‌ اگر در گذشته در شبکه‌های زیرزمینی و با دستگاه‌های چاپ دیجیتال منتشر می‌شد‌، امروز به چاپخانه‌ها نیز کشیده شده است. در چندماه گذشته چند چاپخانه و صحافی که اقدام به چاپ کتاب‌های غیرقانونی می‌کردند،‌ شناسایی  و پلمب شدند. حجم عظیم کتاب‌های قاچاق  نشان از این دارد که شبکه‌ای از چاپخانه‌های متخلف نیز در این جریان حضور دارند که ممکن است برخی از آن‌ها در زمان نگارش این گزارش دستگاه‌های خود را برای چاپ کتب قاچاق روشن کرده و هنوز شناسایی نشده باشند.

از آنجایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه نظارت بر واحدهای چاپی را در کشور بر عهده دارد‌ و یک پای جریان مقابله با قاجاق کتاب در کشور نیز به شمار می‌رود و وزیر ارشاد و معاون فرهنگی‌اش بارها قاچاق کتاب را تهدیدی جدی برای نشر دانسته‌اند‌، انتظار می‌رود در برخورد با چاپخانه‌ها و پیشگیری، جدی‌تر برخورد کنند. علاوه بر آن باید دید که در چند سال گذشته که قاچاق کتاب موضوعی جدی شده است،‌ دفتر چاپ وزارت ارشاد چه اقدامی برای جلوگیری از ورود چاپخانه‌ها و صحافی‌ها به این موضوع داشته‌است؟

مهرزاد دانش، مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این زمینه در گفت‌وگو با تسنیم، می‌گوید:‌ ما همه دستورالعمل‌ها و ضوابطی را که تعیین‌کننده قوانین و مقررات لازم است به اتحادیه‌های چاپ ابلاغ کرده‌ایم و آن‌ها موظف هستند که به این دستورالعمل‌ها عمل کنند،‌ در این دستورالعمل‌ها موارد تخلف برشمرده شده است؛ البته موضوع قاچاق کتاب به صورت مجزا دیده نشده بلکه به عنوان جزئی از یک تخلف کلی دیده شده است،‌ هر نوع محصول چاپی که بدون مجوز باشد.

وی ادامه داد:‌ علاوه بر این اگر در هر چاپخانه‌ای تخلفی احراز شد، چه از طریق اتحادیه‌ها و چه تشکیلات دیگر باید گزازش آن  به اداره کل ارشاد همان استان ارائه شود تا بر مبنای آن گزارش رسیدگی کنند، پس از آن گزارش به اداره کل چاپ و نشر فرستاده شده و مجدد مورد بررسی قرار می‌گیرد،‌ در نهایت به کمیسیون اصلی تخلفات که معاون امور فرهنگی رئیس آن است و با حضور افراد مختلف مانند مدیرکل حقوقی، ریاست حراست وزارتخانه و چند نفر دیگر از نمایندگان اصناف و ... برگزار می‌شود‌، فرستاده می‌شود.

دانش همچنین با اشاره به جزایی که برای چاپخانه‌های متخلف در نظر گرفته شده است،‌ گفت: بسته به کم و کیف تخلف دارد،‌ گاهی به پلمب چاپخانه و امحای نسخه‌ها منتهی می‌شود و گاهی به موارد دیگر،‌ بسته به این دارد که چه کتاب‌هایی چاپ شده باشد،‌ کتاب‌های بدون مجوز یا محوزدار. در مواردی هم به ابطال پروانه چاپ منجر می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه تصمیم‌گیری درباره نوع محکومیت چاپخانه دار به  دفتر چاپ مرتبط است یا باید توسط مراجع قضایی انجام شود،‌ گفت: ما به عنوان ضابط این موضوع را به مرجع ذی‌صلاح گزارش می‌دهیم و آن‌ها تصمیم نهایی را می‌گیرند،‌ البته ما نیز پیشنهاداتی ارائه می‌کنیم.

مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت کارگروه صیانت از حقوق مولفان و ناشران گفت: در موضوع قاچاق کتاب پیشنهاد من این است که دوستان نماینده‌ای از دفتر چاپ یا معاونت فرهنگی نیز در جلسات خود داشته باشند،‌ چه بسا ما نیز اطلاعاتی داشته باشیم و بتوانیم فضایی را فراهم کنیم که زمینه انتشار کتاب‌های قاچاق در چاپخانه‌ها برچیده شود.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که چرا در دستورالعمل نظارت موضوع قاچاق کتاب به طور ویژه دیده نشده است،‌ گفت:‌ ما دستورالعمل‌های بحث نظارت را تبیین کرده‌ایم و خدمت دوستان در دفتر نوسازی و تحول اداری وزارتخانه فرستاده‌ایم، منتظر تأیید این دستورالعمل هستیم.

تسنیم

انتهای پیام/ج

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه